Zakopiański klasyk na start – Giewont z Doliny Strążyskiej
Letni poranek, pusty szlak i Giewont tylko dla nas. Brzmi jak bajka? A jednak! Sprawdź, jak wyglądała nasza letnia górska wędrówka z Doliny Strążyskiej na Śpiącego Rycerza – klasyczny, tatrzański kierunek z nutą przygody, pogodowych zwrotów akcji i niezapomnianych widoków. Idealna rozgrzewka przed większym wyzwaniem! Mimo porannej burzy nie poddaliśmy się – dzięki sprytnej zmianie planów przeżyliśmy coś, co nie zdarza się często. Giewont bez tłumów? Nam się udało!
Legenda o Giewoncie – co kryje śpiący rycerz w Tatrach?
Giewont od wieków przyciąga nie tylko turystów, ale i porusza wyobraźnię – jego masyw, widziany od północnej strony, przypomina sylwetkę śpiącego rycerza. Co kryje się w tej tajemniczej postaci z kamienia? Górale od pokoleń opowiadają legendę o wojownikach, którzy w sercu góry czekają, by obudzić się i stanąć w obronie ojczyzny. Poznaj historię, która wrosła w tatrzański krajobraz równie mocno jak sam Giewont.
Niebezpiecznie dobre kryminały górskie, które musisz przeczytać!
Kryminały z widokiem na góry – niebezpiecznie dobre książki, które musisz przeczytać! Zamglone szczyty, stare schroniska, mroczne tajemnice i zbrodnie, których ślady prowadzą przez górskie szlaki – to wszystko znajdziesz w sześciu wyjątkowych kryminałach, które zabiorą Cię w podróż po najbardziej niepokojących zakątkach polskich gór. Jeśli szukasz historii z napięciem, klimatem i tłem, które dosłownie zapiera dech w piersiach, nie możesz ich przegapić. Sprawdź, co skrywają Tatry, Bieszczady i Babia Góra – i przygotuj się na czytelniczy dreszcz.
Ciekawostki o Giewoncie – co warto wiedzieć o Śpiącym Rycerzu?
Giewont to nie tylko jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach, ale też góra owiana legendami, tajemnicami i… tłumami turystów. Wznoszący się dumnie nad Zakopanem masyw od lat przyciąga zarówno miłośników górskich wędrówek, jak i tych, którzy wierzą w moc śpiącego rycerza. Co wspólnego ma z dawną kopalnią miedzi, skąd wzięła się jego nazwa i dlaczego krzyż na szczycie bywa niebezpieczny? Poznaj ciekawostki o Giewoncie, których być może jeszcze nie znałeś!
Górski thriller z Podhala i ślady PRLu – czy warto przeczytać „Zgorzelisko” Marii Gąsienicy-Zawadzkiej?
Stary hotel na odludziu, tajemnice z czasów PRL-u i bohaterowie, którzy mierzą się z przeszłością – „Zgorzelisko” Marii Gąsienicy-Zawadzkiej to górski thriller z prawdziwie zakopiańskim klimatem. Fabuła rozgrywa się na tle zimowego Podhala, a w jej centrum są skomplikowane rodzinne relacje, sekrety sprzed lat i pytanie: czy dzieci powinny płacić za grzechy rodziców? Autorka umiejętnie przeplata dwie linie czasowe, stopniowo odsłaniając prawdę skrytą w murach peerelowskiego hotelu. Jeśli lubisz napięcie, zagadki i Tatry w tle – to lektura właśnie dla Ciebie.
Maria Gąsienica-Zawadzka – głos gór w thrillerze
Maria Gąsienica-Zawadzka to nowe, ale mocne nazwisko w polskim thrillerze. Urodzona w Zakopanem, pisze historie, które trzymają w napięciu i pachną halnym. Poznaj autorkę „Gniewu halnego” i „Zgorzeliska” – dwóch książek, które zabiorą cię w głąb mrocznych tajemnic ukrytych pod śniegiem Tatr.
„Przeklęci” – tajemnice Spisza, które mrożą krew. Moss i jego najmroczniejsza opowieść!
Pod Tatrami i Pieninami kryją się nie tylko piękne widoki, ale też mroczne historie… Marcel Moss w najnowszej części serii Echo przenosi nas do Spisza, a dokładniej do wsi Kacwin, gdzie legenda o Siostrze Diable wciąż budzi lęk. Zaginiony chłopak, wyprawa rowerowa, zgliszcza kaplicy, sierociniec i detektywi, którzy nie wierzą w przypadki. „Przeklęci” to thriller, który czyta się jednym tchem – i który sprawi, że na górski las spojrzysz trochę inaczej.
Marcel Moss – twórca thrillerów, które nie dają o sobie zapomnieć
Marcel Moss – autor, który potrafi wciągnąć bez liny i asekuracji. Jeśli lubisz thrillery, które trzymają w napięciu jak górska ekspozycja, a przy tym dotykają ważnych tematów społecznych – koniecznie poznaj twórczość Marcela Mossa. Tajemnice, zaginięcia, ciemne strony Internetu i bohaterowie z przeszłością – to tylko początek. Sprawdź, dlaczego jego książki czyta się jednym tchem!
Babia Góra od słowackiej strony z miejscowości Slaná Voda – zimowe szaleństwo i piękny zachód słońca!
Przygotuj się na dawkę zimowej energii i humoru! W moim najnowszym wpisie zabieram Cię z miejscowości Slaná Voda w niezwykłą podróż na Babią Górę od słowackiej strony. Zobacz, jak nasza 11-osobowa ekipa przemieniała mroźne warunki w prawdziwe szaleństwo – od spontanicznych zjazdów na „jabłuszkach”, przez urocze chwile odpoczynku na szlaku, aż po spektakularny zachód słońca, który rozświetlił niebo tysiącem barw. Dołącz do nas i przekonaj się, że zimowa przygoda potrafi być nie tylko wymagająca, ale i pełna śmiechu oraz niezapomnianych widoków!
Zapomniany gigant w Lasku Złotoryjskim. Poradziecki szpital w Legnicy – tajemnice urbexu!
W samym sercu Lasku Złotoryjskiego, ukryty wśród drzew, stoi monumentalny kompleks szpitalny, który przez dekady był niedostępną twierdzą. Najpierw niemiecki, później zajęty przez Armię Czerwoną, dziś porzucony i niszczejący – poradziecki szpital w Legnicy budzi grozę i fascynację jednocześnie. Długie, ciemne korytarze, zrujnowane sale operacyjne i prosektorium, wokół którego krążą mroczne legendy… To miejsce, które skrywa niejedną tajemnicę. Czy rzeczywiście jest nawiedzone? Jak wygląda w środku? Przekonaj się, co pozostało z największego opuszczonego szpitala w Polsce! 🔦🏚️
Czerwone Wierchy w białej odsłonie – zimowa wędrówka na Krzesanicę 2122 m n.p.m. i zejście Kobylarzowym Żlebem
Myślałam, że to będzie lekka rozgrzewka przed atakiem na Świnicę. Ot, zimowy spacerek po Czerwonych Wierchach, szybkie zdobycie Krzesanicy, a potem herbatka w w ciepłym domku. Ha! Jak bardzo się myliłam… Śnieg, raki, czekany i zejście Kobylarzowym Żlebem, które bardziej przypominało test na cierpliwość i technikę niż zwykły powrót do Kir. Ale widoki? Sztos! Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda ta trasa zimą i dlaczego kozice patrzyły na nas z zaciekawieniem, zapraszam do lektury! 😁
Czerwone Wierchy w Tatrach – odkryj ich tajemnice i spraw, by Twoja wyprawa była jeszcze ciekawsza!
Marzą Ci się Czerwone Wierchy, ale chcesz wiedzieć o nich coś więcej niż tylko wysokość i szlaki? Świetnie trafiłeś! Te łagodne, trawiaste szczyty kryją w sobie mnóstwo ciekawostek – od spektakularnych jaskiń, przez zdradliwe urwiska, po roślinę, która sprawia, że góry płoną czerwienią. Dowiedz się, dlaczego Krzesanica to prawdziwa perła wśród tatrzańskich szczytów, skąd wzięła się nazwa Ciemniaka i dlaczego Żleb Kobylarzowy budzi respekt nawet u doświadczonych turystów. Gotowy na porcję górskiej wiedzy? No to ruszamy! 🚀
Ten blog o górach jest dla Ciebie!

