A może by tak oficjalnie zrobić Koronę Gór Polski? Taki właśnie pomysł wpadł nam na początku lutego 2024. Pomimo tego, że znaczną część szczytów zdobyliśmy już nieraz postanowiliśmy zrobić to ponownie. Tym razem oficjalnie i bardziej świadomie powiększając naszą wiedzę o konkretnych rejonach, szczytach i pasmach górskich. Jak zdobyć Koronę Gór Polski? Zobacz tutaj jak zrobimy to w jeden rok!
Wyruszenie na górskie szlaki, z dala od codzienności, jest dla nas przede wszystkim sposobem na ucieczkę od pędu życia, złapanie chwili wytchnienia w otoczeniu szczytów i malowniczych krajobrazów. Jeśli też tak masz to zdobywanie KGP jest dla Ciebie! Każdy kolejny szczyt to nie tylko pinezka na mapie, ale również wyraz wytrwałości, determinacji i miłości do przyrody. Na początku lutego 2024 roku, nasze myśli zawędrowały w kierunku ambitnego celu: zdobycia Korony Gór Polski. Chociaż wiele z tych szczytów już odwiedziliśmy niejednokrotnie, postanowiliśmy uczynić nasze górskie podboje oficjalnymi poprzez uzyskanie tytułu i dyplomu Zdobywcy Korony Gór Polski.
Co znajdziesz poniżej?
Od czego zacząć – jak zdobyć Koronę Gór Polski?
Zdobywanie Korony Gór Polski to z pewnością pasja, lecz także wyzwanie wymagające odpowiedniej organizacji i zaangażowania. Pierwszym krokiem w realizacji tego celu jest załatwienie formalności zgodnie z instrukcją dostępną na tej stronie – kliknij tutaj. Oczywiście przystąpienie do klubu nie jest darmowe. Koszty jakie poniesiesz to:
- Wpisowe 40 zł
- Książeczka KGP 5 zł
- Odznaka klubowa 15 zł (nieobowiązkowa)
- Opłata za wysyłkę zwrotną 13 zł
Książeczka będzie przede wszystkim świadectwem każdej wyprawy na szczyt. Masz do zdobycia 28 najwyższych szczytów z każdego pasma górskiego. W trakcie podbojów górskich wierzchołków niezapomniane chwile dokumentujemy pieczątkami oraz zdjęciami, które wędrują do naszej książeczki. W książeczce znajdziesz również strony dedykowane konkretnemu szczytowi. Przybijasz tam pieczątki, wpisujesz datę zdobycia szczytu i dla samego siebie wpisujesz jakim szlakiem podążałeś. Ta skrupulatność pozwala nie tylko na śledzenie postępów, ale również stanowi niezwykłą pamiątkę z każdej wyprawy w góry.
Jeśli zdobędziesz już wszystkie szczyty czeka Cię jeszcze spotkanie weryfikacyjne, po którym oficjalnie zostaje nadane miano Zdobywcy Korony Gór Polski. Wszystkie informacje odnoście weryfikacji znajdziesz tutaj.
Jakie szczyty wchodzą w skład Korony Gór Polski?
Korona Gór Polski to wyjątkowy projekt, który przyciąga wielu miłośników górskich wędrówek. Aby zdobyć odznakę Zdobywcy Korony Gór Polski, trzeba pokonać 28 najwyższych szczytów różnych pasm górskich w Polsce. Każdy z tych szczytów oferuje unikalne doświadczenia i widoki, które zapadają w pamięć na długo. Można podejść do tego wyzwania metodycznie, zaczynając od najniższego szczytu – Łysicy w Górach Świętokrzyskich (614 m n.p.m.), a kończąc na najwyższej górze Polski – Rysach w Tatrach (2499 m n.p.m.). Taki sposób stopniowego zwiększania trudności z pewnością pozwala na systematyczne poprawianie kondycji fizycznej i zdobywanie doświadczenia górskiego, co jest szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami.
Innym podejściem jest wybieranie szczytów według ich bliskości od miejsca zamieszkania. Dzięki temu można lepiej zaplanować swoje wyprawy, zaczynając od tych gór, które są najłatwiej dostępne, i stopniowo poszerzać swoje horyzonty. Niezależnie od wybranej strategii, ważne jest, aby pamiętać, że zdobycie Korony Gór Polski to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także okazja do odkrywania piękna polskich gór, poznawania ich historii i kultury oraz spędzania czasu na łonie natury. Każdy ze zdobytych szczytów przybliża nas do osiągnięcia celu i daje satysfakcję z pokonania kolejnych przeszkód. Zdobądź wszystkie 28 szczytów i ciesz się tytułem Zdobywcy Korony Gór Polski!
Wykaz 28 szczytów z Korony Gór Polski
- 1. Góry Świętokrzyskie – Łysica 614 m n.p.m.
- 2. Masyw Ślęży – Ślęża 718 m. n.p.m.
- 3. Góry Kaczawskie – Skopiec 721 m n.p.m.
- 4. Góry Bardzkie – Kłodzka Góra 757 m n.p.m.
- 5. Góry Wałbrzyskie – Chełmiec 851 m n.p.m.
- 6. Góry Opawskie – Biskupia Kopa 890 m n.p.m.
- 7. Beskid Makowski – Lubomir 904 m n.p.m.
- 8. Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.
- 9. Beskid Mały – Czupel – 930 m n.p.m.
- 10. Góry Kamienne – Waligóra 934 m n.p.m.
- 11. Rudawi Janowickie – Skalnik 945 m n.p.m.
- 12. Góry Bystrzyckie – Jagodna 977 m n.p.m.
- 13. Góry Złote – Kowadło – 989 m n.p.m.
- 14. Beskid Niski – Lackowa 997 m n.p.m.
- 15. Góry Sowie – Wielka Sowa 1015 m n.p.m.
- 16. Pieniny – Wysoka 1050 m n.p.m.
- 17. Góry Orlickie – Orlica 1084 m n.p.m.
- 18. Góry Bialskie – Rudawiec – 1112 m. n.p.m.
- 19. Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.
- 20. Beskid Wyspowy – Mogielica 1170 m n.p.m.
- 21. Beskid Śląski – Skrzyczne 1257 m n.p.m.
- 22. Beskid Sądecki – Radziejowa 1262 m n.p.m.
- 23. Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m.
- 24. Bieszczady – Tarnica 1346 m n.p.m.
- 25. Masyw Śnieżnika – Śnieżnik – 1425 m. n.p.m.
- 26. Karkonosze – Śnieżka 1603 m n.p.m.
- 27. Beskid Żywiecki – Babia Góra 1725 m n.p.m.
- 28. Tatry – Rysy 2499 m n.p.m.
Zobacz jak my zaczęliśmy zdobywanie Koronę Gór Polski!
To nie tylko symboliczne upamiętnienie naszych dotychczasowych osiągnięć, ale także nowy impuls do odkrywania kolejnych szlaków, przekraczania granic własnych możliwości oraz celebracji piękna polskiej przyrody. Nasza droga do zdobycia Korony Gór Polski rozpoczęła się w Górach Świętokrzyskich na Łysicy. Tak zaczęła się nasza opowieść o wspólnym zdobywaniu KGP.
Łysica 614 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich – nasz pierwszy szczyt z KGP!
Formalności załatwione, wpisowe do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski przelane, przypinka wpięta do plecaka. Książeczki mamy już w rękach, więc przyszedł czas na zdobycie pierwszego szczytu. Wypad na Łysicę to przede wszystkim szybki i przyjemny spacerek – szczyt zdobyliśmy 10 lutego 2024. Startowaliśmy z miejscowości Święta Katarzyna. Poczytaj więcej o naszej eskapadzie tutaj.
Następny nasz cel to z pewnością będzie Lubomir 904 m n.p.m. w Beskidzie Makowskim. Ale opowieści o dalszych eskapadach to już zupełnie inna przygoda! Jeśli planujesz zdobywanie KGP to zobacz nasze postępy w Zdobywców Korony Gór Polski i kliknij na poniższy wpis, gdzie znajdziesz ciekawe wskazówki o każdym ze szczytów:
Jak zdobywam Koronę Gór Polski? 28 szczytów, a każdy z nich wyjątkowy!
Śledź również nasze podboje i zabawę w Zdobywców Korony Gór Polski na naszym TikToku! Z pewnością nie raz Cię zaskoczymy.
Dodaj komentarz