Masz już zarezerwowany nocleg w Szczyrku? Teraz wystarczy ogarnąć szlaki 🙂 Podpowiemy Ci jakie, gdzie, z kim i czym. Czy są trudne podejścia? Czy warto zabrać ze sobą dzieci? Ile czasu zajmie Ci przejście? Gdzie zostawić auto? Znajdziesz tutaj link do konkretnej trasy i zdjęcia z całej wyprawy. Będziesz mieć gotowca i więcej czasu na zajęcie się organizacją wolnego czasu i przyjemnym spędzeniem go ze swoją rodziną lub znajomymi. Na Baranią Górę – pora by ją zdobyć!
Barania Góra to szczyt w Beskidzie Śląskim, o wysokości 1220 metrów n.p.m. Jest to jeden z najwyższych szczytów tego pasma górskiego. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się panorama na Tatry, Beskidy, Pieniny i Gorce. Wejście na wieżę jest oczywiście bezpłatne. Barania Góra jest popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych, a dojście na nią jest uważane za średnio trudne. Niżej zamieszczam trasę łatwą, ale dość długą. Ostatnie 6km trasy powrotnej na parking jest dość monotonny. Możesz zabrać ze sobą dzieci. Myślę, że 8-11latek nie będzie miał z nią problemu.
Co znajdziesz poniżej?
Barania Góra – szlak
Czarna Wisełka – Barania Góra – Biała Wisełka
(czarny – czerwony – niebieski – końcówka drogą asfaltową)
Trasa: 18 km
Czas: ~6
Do punktu startu trzeba dojechać ok 30 min ze Szczyrku (mieliśmy do dyspozycji auta, więc zostawiliśmy je na bezpłatnym parkingu w Czarnej Wisełce). Robiliśmy pętlę, więc wróciliśmy do miejsca gdzie zostawiliśmy auta. Po drodze jest schronisko PTTK Przysłop, więc obiadek na szlaku można zjeść.
Małe co nieco o Szczyrku
Szczyrk to popularna miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Śląskim, w województwie śląskim, w Polsce. Miasto jest znane z pięknych krajobrazów, malowniczych gór i licznych szlaków turystycznych. Szczyrk jest popularnym miejscem wypadowym dla narciarzy i snowboardzistów, ponieważ posiada kilka ośrodków narciarskich z trasami zjazdowymi dla zaawansowanych i początkujących. Miasto jest również atrakcyjne dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczki górskiej. W Szczyrku znajdują się też liczne obiekty noclegowe, restauracje oraz sklepy sportowe. Jest to idealny punk startowy do górskich pieszych wędrówek.
Barania Góra – trasa na Baranią Górę ze Szczyrku
Ze Szczyrku wyruszyliśmy przed godziną 9tą samochodami. Auta zostawiliśmy na parkingu w Czarnej Wisełce i czarnym szlakiem udaliśmy się w stronę Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Czarny szlak to w większości asfaltowa droga. Z czarnego szlaku po kilku kilometrach wkroczyliśmy na czerwony, który już bezpośrednio prowadził na Baranią Górę. Po drodze znajdziesz schowany za drzewami Wyrch Wisełka 1198 m n.p.m. Mapy i przewodniki podają wysokość 1192 odnosi się to jednak do węzła szlaków turystycznych leżącego poniżej szczytu.
Sam szczyt Baraniej Góry jest dość rozległy. Można sobie posiedzieć na ławeczkach i wejść na wieżę, z której rozciąga się piękny widok. W drodze powrotnej z czerwonego szlaku skręciliśmy w lewo na szlak niebieski, którym doszliśmy bezpośrednio do asfaltowej drogi. Na końcówce szlaku znajdują się karczmy organizujące kuligi i przejażdżki wozami konnymi. Niestety jest to dość upierdliwe, bo trzeba czekać aż furmanki Cię ominą, co przy czwartym i piątym razie staje się irytujące.
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą jest jednym z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Powstało ono w roku 1902, a jego budowę zainicjowało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTTK). Schronisko zostało zbudowane z drewna i zostało przeznaczone dla turystów i wspinaczy. Przez lata było ono kilkakrotnie przebudowywane i modernizowane, a obecnie jest to nowoczesny obiekt zbudowany z betonu i cegły.
Obecnie schronisko jest przede wszystkim popularnym miejscem odpoczynku i noclegu dla turystów i wspinaczy, którzy wybierają się na szczyt Baraniej Góry. Posiada ono wygodne pokoje, jadalnię i salę do spotkań, a także taras widokowy na panoramę Tatr i Beskidów. Zimą przed schroniskiem w miejscu dla rowerów stoją sanki 🙂 Toalety są darmowe, przede wszystkim czyste i schludnie.
Może następnym razem Klimczok lub Skrzyczne? Tutaj znajdź trasę na Klimczok ze Szczyrku oraz trasę ze Szczyrku na Skrzyczne. A może to Czantoria Wielka będzie na Twoim celowniku? Zobacz tutaj jak ją zdobyć. Z pewnością wybierzesz coś ciekawego z naszego blogu na najbliższy pobyt w Beskidzie Śląskim.
Ciekawostka:
Na szlaku znajdziesz tablicę z oznaczeniem rezerwatu: Barania Góra 11175 m n.p.m. Teraz możesz świadomie zdobyć jedenstotysięcznik 🙂 Powodzenia! Bez wątpienia to będzie fajnie spędzony dzień.
Dodaj komentarz