Rysy to trójwierzchołkowy szczyt w Tatrach Wysokich, osiągający 2501 m n.p.m. (słowacki wierzchołek). To z pewnością jedna z najpopularniejszych gór wśród polskich i słowackich turystów. Co roku przyciąga tysiące zdobywców. Są wśród nich zarówno doświadczeni taternicy, jak i zwykli turyści. Rysy, będące częścią Korony Gór Polski, zdobywane są zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony. Każda, z dwóch dostępnych tras, oferuje malownicze widoki, które zachwycą każdego miłośnika górskich wędrówek. Przybliżę Ci fakty, jak również ciekawostki o Rysach – o tym niezwykłym i pięknym szczycie.
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Skąd nazwa Rysy?
- 2 Rysy mają aż 3 wierzchołki
- 3 Wysokość trzeciego wierzchołka
- 4 Tablica Lenina
- 5 Coroczne wejścia na Rysy czechosłowackiej młodzieży
- 6 Statystyki wypadków
- 7 Pierwszy śmiertelny wypadek na Rysach
- 8 Lawina z Rysów
- 9 Pierwszy zdobywca Rysów
- 10 Powietrze na Rysach
- 11 Słowacka trasa na Rysy
- 12 Polska trasa na Rysy
- 13 Ile szczytów widać z Rysów?
- 14 Co można zobaczyć z Rysów?
- 15 Przejście graniczne na Rysach
- 16 Zimą szlak słowacki jest zamknięty
- 17 Znani zdobywcy Rysów
- 18 Od kiedy są łańcuchy na Rysach?
- 19 Rekord wejść na Rysy
- 20 Chata pod Rysami
- 21 Wybitność Rysów
- 22 Rośliny i żyjątka na Rysach
Skąd nazwa Rysy?
1. Nazwa Rysy nie pochodzi, jak powszechnie się uważa, od jednego ukośnego żlebu widocznego w masywie góry tzw. Rysy, ale od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Nazwę utworzyli polscy górale i była ona w użyciu co najmniej od początków XIX w. Oficjalnie została użyta pierwszy raz w 1855 roku przez Feliksa Berdau – polskiego botanika i miłośnika wspinaczki górskiej.
Rysy mają aż 3 wierzchołki
2. Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Wysokość najwyższej stabilnej skały naturalnej w Polsce to 2499,44 m – to wierzchołek północny, który stanowi najwyżej położony punkt Polski. Wysokość wierzchołka słowackiego – najwyższego środkowego – to 2500,91 m, czyli zaledwie o 1,27 m wyżej niż wierzchołek przez który biegnie granica polsko-słowacka. Wartość, która nadal pojawia się na wielu mapach – 2503 m – jest błędna.
Wysokość trzeciego wierzchołka
3. Trzeci, najmniej znany wierzchołek Rysów, ma wysokość 2473 m – południowy.
Tablica Lenina
4. Od 1957 roku na Rysach znajdowała się tablica upamiętniająca wejście na szczyt Lenina, który zdobył go dwukrotnie w latach 1913 i 1914 od strony Morskiego Oka. W sierpniu 1968 roku polscy opozycjoniści, Stefan Niesiołowski i Wiesław Majda, zrzucili ze szczytu tablicę ku czci Lenina, za co prokurator zażądał dla nich roku odsiadki. Niesiołowski wspominał: „No, to wzięliśmy i zrzuciliśmy. Leciała w dół aż miło”. Również dla uczczenia wydarzenia wejścia na Rysy Lenina z 1913 roku planowano zmienić nazwę Chaty pod Rysami na Leninovą Chatę. Po aksamitnej rewolucji w 1989 roku żartobliwym nawiązaniem do tych planów było wymalowanie na skałach „śladów” stóp Lenina oraz „śladów” jego pośladków w miejscu, gdzie wódz rewolucji miał odpoczywać.
Coroczne wejścia na Rysy czechosłowackiej młodzieży
5. W latach 1957-1989 corocznie organizowano wejścia czechosłowackiej młodzieży na Rysy, aby upamiętnić pobyt Lenina w Tatrach.
Statystyki wypadków
6. Od 2016 do 2021 roku w drodze na Rysy powyżej Czarnego Stawu było 199 wypadków, w tym aż 21 śmiertelnych.
Pierwszy śmiertelny wypadek na Rysach
7. Pierwszy śmiertelny wypadek na Rysach zdarzył się pod koniec czerwca 1909 roku. Zginął wówczas profesor gimnazjalny z Chorzowa, Ernest Weiss. Jego ciało odnaleziono dopiero po czterech latach, w pobliżu ścieżki na Rysy.
Lawina z Rysów
8. 28 stycznia 2003 roku z Rysów zeszła lawina, która zabiła 8 z trzynastoosobowej grupy turystów. Była to wycieczka Klubu Sportowego działającego przy I LO w Tychach. Wydarzenie okrzyknięto najtragiczniejszym wydarzeniem w Tatrach. O tym wydarzeniu powstał film z 2010 roku: CISZA (reżyseria: Sławomir Pstrong)
Pierwszy zdobywca Rysów
9. Pierwszą osobą, która zdobyła szczyt Rysów był Eduard Blasy – dokonał tego latem 30 lipca 1840 roku, jego towarzyszem był przewodnik Jan Ruman Driecny. 44 lata później, bo w 1884 roku Rysy zostały zdobyte zimą przez Teodora Wundta.
Powietrze na Rysach
10. Powietrze na szczycie Rysów jest o 30% rzadsze od tego w dolinach.
Słowacka trasa na Rysy
11. Słowacka trasa na Rysy liczy 6 km, zaczynając od Popradzkiego Stawu.
Polska trasa na Rysy
12. Polska trasa na Rysy od Schroniska nad Morskim Okiem wynosi 5 km.
Ile szczytów widać z Rysów?
13. Panorama z Rysów obejmuje 80 szczytów tatrzańskich, około 50 innych gór i 13 jezior.
Co można zobaczyć z Rysów?
14. Ze szczytu Rysów w pogodne dni można zobaczyć Kraków.
Przejście graniczne na Rysach
15. Polska i Słowacja od 2007 roku są razem w strefie Schengen, co oznacza, że podróżni i spacerowicze mogą bez przeszkód przekraczać granicę w każdym miejscu – również na Rysach. Przed wprowadzeniem Strefy Schengen w 2007 roku jedyne legalne przejście graniczne w Tatrach znajdowało się właśnie na Rysach. Przekraczanie granicy dozwolone było w okresie od 1 lipca do 30 września w godzinach od 7.00–19.00.
Zimą szlak słowacki jest zamknięty
16. W okresie od 1 listopada do 15 czerwca zamykany jest słowacki szlak na Rysy.
Znani zdobywcy Rysów
17. Wśród znanych osób, którzy zdobyli szczyt było małżeństwo Maria Curie-Skłodowska i Piotr Curie – weszli na szczyt w 1899 roku.
Od kiedy są łańcuchy na Rysach?
18. Ciekawostki o Rysach – chcesz więcej? Oto kolejna: w latach 1886-1987 Tatrzańskie Towarzystwo oznakowało farbą i oklamrowało szlak prowadzący od Morskiego Oka.
Rekord wejść na Rysy
19. W sezonie letnim 2008 r. na słowackim szlaku na Rysy specjalne urządzenie mierzyło liczbę turystów. Najwięcej osób było 13 września – 2512 w jeden dzień.
Chata pod Rysami
20. Na wysokości 2250 m n.p.m., po słowackiej stronie, znajduje się Chata pod Rysami – najwyżej położone schronisko na terenie całych Tatr.
Wybitność Rysów
21. Wybitność to miara odnosząca się do różnicy wysokości względnej między szczytem a przełęczą czy obniżeniem oddzielającym go od szczytu wyższego. Rysy, chociaż są najwyższym szczytem w Polsce, biorąc pod uwagę sąsiedztwo słowackiego wierzchołka, nie mają prawie żadnej wybitności, gdyż oba szczyty oddziela płytka przełęcz. Najbardziej wybitny szczyt w polskich Tatrach to Kominiarski Wierch (1829 m), górujący nad Doliną Chochołowską, jego wybitność wynosi 370 m. W następnej kolejności na liście najwybitniejszych szczytów po polskiej stronie Tatr znajdziemy Świnicę (2301 m, wybitność 351 m) i potem Krzesanicę (2122 m, wybitność 323 m). Rysy widać także z Morskiego Oka – wznoszą się 1100 m ponad taflę wody.
Rośliny i żyjątka na Rysach
22. Na samym szczycie Rysów występują aż 63 różne gatunki roślin kwiatowych. Tam też odkryto Polonozercon tatrensis – gatunek roztocza z grupy żukowców – został odkryty we wrześniu 1973 roku przez Hieronima Dastycha na Rysach, na wysokościach 2474 i 2485 m n.p.m. Znasz jeszcze inne ciekawostki o Rysach? Jeśli tak, to podziel się nimi w komentarzu!
Teraz kiedy znasz już najfajniejsze ciekawostki o Rysach Twoja wyprawa na najwyższy wierzchołek Polski będzie jeszcze bardziej ekscytująca! Szlak od polskiej, jak i od słowackiej strony, z pewnością Cię zachwyci!
Dodaj komentarz