Czy wiedziałeś, że Karkonosze kryją niezwykły wodospad, który fascynuje nie tylko turystów, ale także artystów i fotografów? Wodospad Szklarki, położony w urokliwej okolicy nieopodal Szklarskiej Poręby, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach, które skrywa wiele ciekawych tajemnic. Przeczytaj o najfajniejszych faktach i legendach związanych z tym miejscem – na pewno Cię zaskoczą. Chwytaj już teraz najfajniejsze ciekawostki o Wodospadzie Szklarki!
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Ciekawostki o Wodospadzie Szklarki
- 2 Drugi co do wysokości wodospad w Karkonoszach
- 3 Na wysokości 525m metrów!
- 4 Tajemnicze marmity
- 5 Kocioł eworsyjny – wodospadowy wir
- 6 Szlak wzdłuż rzeki Kamienna
- 7 Szklarz, potok i legenda
- 8 Schronisko „Kochanówka”
- 9 Platforma widokowa
- 10 Jakie szlaki prowadzą do wodospadu?
Ciekawostki o Wodospadzie Szklarki
Drugi co do wysokości wodospad w Karkonoszach
Wodospad Szklarki ma nieco ponad 13 metrów wysokości, co czyni go drugim najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Większy jest tylko Wodospad Kamieńczyka, który mierzy aż 27 metrów.
Na wysokości 525m metrów!
Wodospad Szklarki znajduje się na wysokości 525 metrów nad poziomem morza.
Tajemnicze marmity
Po lewej stronie wodospadu można zauważyć marmity – zagłębienia eworsyjne w skale, które powstały w epoce lodowcowej. Wyżłobił je lodowiec, wprawiając w ruch wirujące kamienie.
Kocioł eworsyjny – wodospadowy wir
Wody wodospadu spadają w szerokich kaskadach, które skręcają w formie spirali, tworząc kocioł eworsyjny. To zagłębienie przypomina wielką miskę, w której kręci się woda – zupełnie jak naturalna karuzela wodna!
Szlak wzdłuż rzeki Kamienna
Ścieżkę do wodospadu wzdłuż progu Kamiennej wytyczył w XVIII wieku Preller – właściciel Witriolejni w Szklarskiej Porębie Dolnej.
Szklarz, potok i legenda
Nazwa wodospadu pochodzi od potoku Szklarka, który płynie w okolicy. Z nazwą wiąże się również legenda o Karkonoszu, duchu gór, i córce szklarza o imieniu Szklarka, która zakochała się w tajemniczym władcy tych terenów.
Schronisko „Kochanówka”
Budynek Schroniska ukończony w 1868 roku stanął na miejscu niewielkiej budki z napojami jaka istniała tutaj od 1824 roku. Obecnie schronisko nosi nazwę „Kochanówka”. Dawniej turyści licznie przybywali, aby nie tylko podziwiać wodospad, ale też skosztować lokalnych specjałów. Właściciel miał nawet swój sposób na przyciągnięcie widzów – spiętrzał wodę dużym kamieniem i puszczał ją dopiero po zapłaceniu drobnej opłaty.
Platforma widokowa
Chcesz zobaczyć wodospad z najlepszej perspektywy? Jest to możliwe dzięki platformie widokowej, do której prowadzi wygodna, szeroka ścieżka – idealna na rodzinne spacery. Niestety w wyniku tegorocznych powodzi (2024 rok) podest został zniszczony przez wodę, ale bez obaw zapewne niedługo zostanie odbudowany.
Jakie szlaki prowadzą do wodospadu?
Czy wiesz, że do Wodospadu Szklarki prowadzi kilka malowniczych szlaków? Możesz wybrać niebieski szlak z Piechowic, czarny ze Szklarskiej Poręby Dolnej, jak również zielony szlak zaczynając w Szklarskiej Porębie Górnej. Każda z tych tras oferuje piękne widoki i niezapomniane wrażenia! Z pewnością wybierzesz ten odpowiedni dla siebie!
Wodospad Szklarki to nie tylko miejsce pełne przyrodniczych cudów, ale także opowieści, które przenoszą nas w przeszłość. To idealny cel wycieczki, który spodoba się nie tylko dorosłym, ale także najmłodszym odkrywcom. Kiedy następnym razem będziesz w Karkonoszach, nie zapomnij odwiedzić tego magicznego miejsca! Zobacz na poniższej mapie turystycznej gdzie znajduje się Wodospad Szklarki. Jeśli szukasz go na mapie Google zerknij tutaj w link.
Dodaj komentarz