Poznań to miasto doznań, zaskakujących historii, setek atrakcyjnych zakamarków i… górek! Wśród nich wyróżnia się jedna, niepozorna, ale z charakterem – Góra Moraska. Ta lokalna „everestka” nie tylko oferuje wspaniałe obcowanie z przyrodą, ale także skrywa w sobie niezliczone tajemnice i atrakcje.
Góra Moraska
154 m n.p.m.
ul. Meteorytowa 1
61-680 Poznań
Morasko
Adres: Meteorytowa 1, 61-680 Poznań. Na mapie przedstawiam lokalizację Góry Moraskiej.
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Gdzie zaparkować?
- 2 Gdzie zrobić zdjęcie dla potwierdzenia zdobycia szczytu?
- 3 Góra Moraska – numer jeden w Koronie Poznania!
- 4 Atrakcje wokół Góry Moraskiej
- 5 Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
- 6 Głaz Franciszka Jaśkowiaka
- 7 Pomnik Przyrody Aleja Drzew
- 8 Jeziorko Zimna Woda
- 9 Stanowisko radionamiernika FuSAn-733 Heinrich Peiler
- 10 Dwór i Pałac w Morsku
- 11 Ciekawostki z Kosmosu
Gdzie zaparkować?
Jeśli chcesz rozpocząć swoją kosmiczną podróż w kierunku Góry Morskiej i Rezerwatu Morasko, to pierwszym przystankiem będzie parking przy ulicy Meteorytowej 1. Dotrzesz tam również autobem numer 902 z dworca autobusowego na osiedlu Sobieskiego. Stąd ruszaj w stronę Rezerwatu Morasko. Przygotuj się na wspaniałą wyprawę w głąb kosmicznego labiryntu!
Gdzie zrobić zdjęcie dla potwierdzenia zdobycia szczytu?
Zrobiłam je na samym szczycie Góry Moraskiej. Niestety sam czubek nie zapewni Ci spektakularnych widoków ani wrażeń. Dookoła są przede wszystkim drzewa. W razie burzy czy deszczu możesz schronić się w całkiem nowoczesnym szałasie 😉 Tabliczkę z informacjami też jakieś dranie zajumali, ale został słupek i metalowe ramki 🙂
Góra Moraska – numer jeden w Koronie Poznania!
Góra Moraska to pierwsza atrakcja jaką znajdziesz na liście Korony Poznania! Tutaj poczujesz się jak w prawdziwych górach. Sprawdzisz nawet umiejętność korzystania z mapy, która z pewnością się przyda, by odszukać niektóre atrakcje! Musisz tu przyjechać i odetchnąć od miejskiego zgiełku.
To najwyższa perełka w Koronie Poznania! Wyżej już się w Poznaniu nie da wejść. Zapraszam Cię na iście górski szlak. Koniecznie zabierz ze sobą telefon, a w nim apkę z mapą, dzięki której dotrzesz na sam szczyt.
Niżej zamieszczamy całą trasę żółtym szlakiem przez Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko oraz sam szczyt Góry Moraskiej:
Góra Moraska to nie tylko najwyższe wzniesienie w Poznaniu, ale także jedno z bardziej urokliwych przyrodniczo miejsc na mapie miasta. Jej szczyt wznosi się 154 metry nad poziomem morza, co sprawia, że nawet przyziemne spacery nabierają tu wyjątkowego smaku.
Względna wysokość Góry Moraskiej to około 60 metrów, co stawia ją nieco na uboczu kategorii „wzgórza„. Brakuje jej czterdziestu metrów do pełnej koronacji tym mianem. Ale pozwólmy sobie traktować ją jako wzgórze i najwyższy punkt Poznania.
Atrakcje wokół Góry Moraskiej
- Rezerwat przyrody „Meteoryt Morasko„
- Głaz Franciszka Jaśkowiaka
- Pomnik Przyrody Aleja Drzew
- Jeziorko Zimna Woda
- Punkt Widokowy Morenowa „Funksztela” na panoramę Poznania (tuż przy zbiornikach retencyjnych wody pitnej dla Poznania Aquanet)
- Stanowisko radionamiernika FuSAn-733 Heinrich Peiler
- Dwór i Pałac w Morsku
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko
Co wyróżnia Górę Moraską spośród innych gór? Odpowiedź kryje się w otaczających ją atrakcjach. Na północnym stoku góry znajdują się kratery rezerwatu „Meteoryt Morasko”, które nie tylko przyciągają miłośników kosmosu, ale także odkrywców – kto wie, może to właśnie Ty znajdziesz tutaj swój własny kawałek nieba?
To miejsce to kosmiczny hit na mapie Poznania! Przed pięcioma tysiącami lat, Ziemia miała tutaj swoje zderzenie z kosmicznymi kamieniami. Deszcz meteorytów żelaznych, pochodzących zapewne z roju Perseidów, spadł na ten skrawek, pozostawiając ślady, które do dziś wprawiają w zachwyt.
Na światowej mapie kraterów, Morasko walczy o pozycję supergwiazdy. Zaledwie 16 miejsc na całej planecie może pochwalić się upadkiem meteorytów, a z tego zacnego grona tylko dwa są w Europie. Jedno, znajduje się na wyspie estońskiej, drugie zaś w sercu zielonego Poznania – na Morasku.
Rezerwat w Morasku to prawdziwy Disneyland dla miłośników kosmosu. Tutaj kraterów jest na pęczki! Wędrując ścieżką dydaktyczną, możesz podziwiać ich różnorodność – od tych dużych po te malutkie. A jeśli chcesz poznać historię ich powstania, wystarczy rzucić okiem na tablice informacyjne.
Głaz Franciszka Jaśkowiaka
Pomnik przyrody przy ul. Meteorytowej w Poznaniu to imponujący granitognejsowy Głaz Jaśkowiaka. Tylko nie myl tutaj Jaśkowiaków! To nie jest obecny Pan Prezydent. To Franciszek Jaśkowiak, który przysłużył się turystyce i ochronie przyrody jak nikt inny. Ale wróćmy do głazu – to jeden z trzech takich głazów w Poznaniu. Ma 1283 cm obwodu i 266 cm wysokości, a swoją podróż tutaj zawdzięcza zlodowaceniu bałtyckiemu sprzed 11 000 lat.
Na głazie wyryto napis upamiętniający Franciszka Jaśkowiaka, wybitnego krajoznawcę, z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Obok głazu przebiega żółty szlak turystyczny na Górę Moraską i do kraterów meteorytowych. To prawdziwy kamień z przeszłości!
Pomnik Przyrody Aleja Drzew
Pomnik Przyrody Aleja Drzew – zabytkowa aleja, która rozciąga się wzdłuż ulicy Meteorytowej, tuż obok rezerwatu. Rośnie tu 79 drzew, z czego 78 to dostojne lipy drobnolistne, a jeden to samotny, ale dumny modrzew europejski. Aleja ma imponującą długość ponad 500 metrów. Najbardziej okazałe lipy mają 361 i 395 cm w obwodzie, a najwyższe z nich sięgają 22 metrów wysokości.
Jeziorko Zimna Woda
Ale to nie koniec niespodzianek! U stóp Góry Moraskiej rozpościera się urokliwa Zimna Woda – małe jezioro polodowcowe, które wabi miłośników przyrody. Brzegi są miejscami silnie wydeptane przez ludzi. W sąsiedztwie Zimnej Wody prowadzi ścieżka dydaktyczna po rezerwacie „Meteoryt Morasko”.
Stanowisko radionamiernika FuSAn-733 Heinrich Peiler
Niezwykły artefakt w samym sercu rezerwatu. Resztki drewnianej wieży radionamiernika, czyli jednego z elementów niemieckiego systemu kontroli lotów z czasów II wojny światowej, przetrwały do dziś w postaci trzech betonowych fundamentów z dodatkiem stalowych detali.
Dwór i Pałac w Morsku
Wskakuj w auto, które wcześniej zaparkowałeś na parkingu przy Rezerwacie „Meteoryt Morasko”. Skręć w prawo, w Aleję Drzew, która poprowadzi Cię wprost do Dworku i Pałacu w Morasku (tutaj oznaczenie na mapie). W latach 1783–1786, kiedy świat kręcił się wokół peruk i koronek, w Morasku powstał dwór dla Ignacego Korwin-Bieńkowskiego . Ale to nie koniec historii tej nieruchomości.
W latach 1857–1887 dla Gustawa von Treskow wyrosła obok dworu prawdziwa perła – pałac w stylu eklektycznym. Do dzisiaj przetrwały na terenie dworu pomnikowe drzewa: dąb o obwodzie 400 cm, kasztanowiec (430 cm) i buk (380 cm). Między latami osiemdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi ubiegłego wieku, obok pałacu powstał także nowy, okazały budynek klasztorny i kościół.
Ciekawostki z Kosmosu
Czy wiesz, że Góra Moraska to nie tylko naturalny klejnot, ale także miejsce zaskakujących odkryć? Magdalena Skirzewska i Łukasz Smuła, poszukiwacze meteorytów z Opola, pod okiem poznańskiego geologa prof. Andrzeja Muszyńskiego, dokonali tu niezwykłego odkrycia – znaleźli meteoryt ważący 261 kg! Do dzisiaj na terenie Rezerwatu odnajdywane są liczne meteoryty, włączając w to również odkrycie tego największego meteorytu w Polsce. Można go oglądać w poznańskiej Pracowni Muzeum Ziemi UAM.
Koniecznie zajrzyj na stronę projektu Korona Poznania! Góra Moraska to pierwsza i przede wszystkim najwyższa na liście perełka do zdobycia. Wdrap się na siedem fajnych wzniesień na terenie miasta i zdobądź Odznakę Korony Poznania!