Od 22 czerwca 2022 roku, w wyniku zmiany dzierżawcy obiektu, Schronisko Sowa w Górach Sowich jest nieczynne. Niewątpliwie potrzebuje remontu, a proces ten z pewnością wymaga czasu i cierpliwości. Mam nadzieję, że schronisko zyska nowy, odświeżony wizerunek, a jego historia nadal będzie fascynować turystów i miłośników Gór Sowich. Wciąż jednak pozostaje to jeden z najważniejszych punktów na mapie regionu, który przyciągał licznych wędrowców przez wiele lat.
Schronisko „Sowa”
875 m n.p.m.
• Przełęcz Sokola
lub
• Rozdroże nad Sokolcem
0:40 h
1,5 km
• Schronisko „Orzeł„
ZAMKNIĘTE
Szlak czerwony
lub
Szlak zielony
Co znajdziesz poniżej?
Jak dojść do schroniska Sowa?
Do Schroniska Sowa możesz dojść dwoma szlakami. Zielonym szlakiem z Rozdroża nad Sokolcem – dotarcie na miejsce zajmie Ci około 40 minut. Możesz też dojść czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej – ta droga również zajmie Ci około 40 minut. Niżej na mapce zaznaczyłam przykładową pętelkę gdzie po drodze miniesz nie tylko Schronisko „Sowa”, ale również zaliczysz najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę 1015 m n.p.m. i odpoczniesz w Schronisku „Orzeł”:
Historia schroniska
Schronisko Sowa, położone między szczytem Wielkiej Sowy a Schroniskiem „Orzeł”, to miejsce z długą i burzliwą historią. Zostało założone w 1897 roku pod niemiecką nazwą Eulenbaude. Początkowo oferowało jedynie dwie sale gościnne i kilka pokoi, z ośmioma miejscami noclegowymi. Z biegiem lat schronisko zyskało na popularności i przeszło kolejne modernizacje. W 1898 roku uruchomiono bufet, a do czasu wybuchu II wojny światowej wprowadzono m.in. instalację wodociągową, zainstalowano piorunochron i dobudowano kolejne pomieszczenia schroniska. Budynek był miejscem spotkań turystów, a także ważnym punktem na szlaku wędrówek po Górach Sowich. Po 1945 roku radzieccy żołnierze przejęli schronisko i przez kilka lat, prawdopodobnie do 1949 roku, wykorzystywali je jako bazę wojskową. Zadaniem radzieckich żołnierzy było penetrowanie okolicy i terenu wokół Wielkiej Sowy a także, podziemnych i naziemnych budowli kompleksu „Riese”.
Po 1949 roku Polacy przejęli schronisko i Fundusz Wczasów Pracowniczych przekształcił je w Dom Wczasowy „Marysieńka”. Budynek pełnił funkcję zakładowego ośrodka wypoczynkowego dla pracowników z całej Polski. W latach 80-90 XX wieku schronisko zostało zamknięte, a jego losy stały się niepewne.
Odbudowa schroniska i zmiany w XXI wieku
W 1994 roku Thomas Herh z Woliborza kupił budynek po latach zastoju i rozpoczął trudny proces jego remontu. Po wielu latach pracy, w 2003 roku, Schronisko Sowa ponownie otworzyło swoje drzwi dla turystów, przyciągając miłośników Gór Sowich przede wszystkim swoją wyjątkową atmosferą i historią. Z czasem, schronisko zyskało nowego gospodarza i stało się ważnym punktem w turystyce górskiej. Gospodarzem dawnej Marysieńki, został Jacek Kalarus z Nowej Rudy – dziennikarz i autor ciekawych tekstów o tajemniczych sztolniach Riese.
Jest 2024 i schronisko nadal jest nieczynne
Niestety, w 2022 roku obiekt zamknął nowy dzierżawca, pozostawiając go nieczynnym na czas nieokreślony. Potrzebuje on generalnego remontu, a jego przyszłość zależy przede wszystkim od dalszych decyzji. Mimo to, historia Schroniska Sowa nie kończy się tutaj. Z pewnością, po zakończeniu remontu, miejsce to będzie mogło znowu gościć turystów, oferując im odpoczynek w sercu Gór Sowich. Zanim to nastąpi, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wierzyć, że dawne piękno tego obiektu wkrótce powróci. Teraz pozostaje turystom korzystanie z dobrodziejstw jakie oferuje nieco niżej położone Schronisko „Orzeł”, o którym możesz przeczytać tutaj. Zapoznaj się również z ciekawostkami Gór Sowich – może znajdziesz wśród nich atrakcję na najbliższy weekend!
Dodaj komentarz