W słoneczny kwietniowy weekend wybraliśmy się w okolice Masywu Śnieżnika, by przez trzy dni spacerować po Górach Bialskich, Górach Złotych i Masywie Śnieżnika. Kilka dni spędziliśmy po czeskiej stronie w miejscowości Králíky w Czechach, gdzie w dużym domku z kominkiem spędzaliśmy miłe wieczory w gronie znajomych. Nie tylko góry, ale także tańce, rozmowy, śmichy-chichy, kalambury, gry, fajna muzyka – tak spędzamy wyjazdy. Dzisiaj pokażemy Ci najfajniejszy szlak na Kowadło i Rudawiec – będzie więcej chodzenia, ale z pewnością będziesz mieć z tego frajdę!
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Najfajniejszy szlak na Kowadło i Rudawiec
- 2 Nasza wycieczka na Kowadło i Rudawiec
- 3 Najszybsza trasa na Kowadło i Rudawiec
- 4 Pieczątki do książeczki Korony Gór Polski – szlak na Kowadło i Rudawiec
- 5 Spory o rzekome istnienie Gór Bialskich – szlak na Kowadło i Rudawiec
- 6 Skąd pochodzi nazwa Góry Złote?
- 7 Największa formacja skalna w Górach Bialskich
- 8 Legenda związana z Górami Bialskimi
- 9 Legenda o Górach Złotych
- 10 Co warto zwiedzić w okolicy?
- 11 Miejscowości w okolicy – szlak na Kowadło i Rudawiec
Najfajniejszy szlak na Kowadło i Rudawiec
Pierwszego dnia przeszliśmy sporo kilometrów i postawiliśmy swe stopy aż na 4 szczytach! Wyszło ponad 22km z sumą podejść ponad 700 m i czasem około 7h. Wystartowaliśmy z małej wsi na końcu świata: Bielice. Po zaparkowaniu auta na darmowym parkingu Bielice – leśniczówka – zerknij tutaj, udaliśmy się zielonym szlakiem na Kowadło 989 m n.p.m. Góry Bialskie oraz Góry Złote nie należą do zbytnio widokowych gór. Niestety, zadrzewione szlaki nie odsłoniły przed nami pięknych panoram na szczyty górskie.
Nasza wycieczka na Kowadło i Rudawiec
Po zdobyciu Kowadła ruszyliśmy żółtym szlakiem w kierunku czeskiego szczytu Smrk 1127 m n.p.m. – należącego do Korony Sudetów. Następnie wzdłuż granicy polsko-czeskiej zaliczyliśmy Postawną 1117 m n.p.m. – szczyt zaliczany do Diademu Polskich Gór. Po drodze odpoczęliśmy w schronisku po czeskiej stronie Paprsek. Na koniec udaliśmy się na Rudawiec 1106 m n.p.m. I niebieskim szlakiem dotarliśmy z powrotem do Bielic.
Najszybsza trasa na Kowadło i Rudawiec
Jeśli chcesz najszybciej wejść i zaliczyć Kowadło i Rudawiec to wystartuj z Bielic z parkingu Bielice, leśniczówka. Stąd masz 40 minut na Kowadło i 1:45h na Rudawiec. Niestety po zdobyciu jednego lub drugiego szczytu musisz zejść do Bielic i ponownie wystartować z tego samego punktu na kolejny szczyt. Szlak na Kowadło i Rudawiec – sam zdecyduj czy pętelka czy wahadło. Z pewnością pętelka zrobi na Tobie większe wrażenie, dlatego warto na zdobycie tych dwóch szczytów przeznaczyć cały dzień, jeśli oczywiście masz na to czas.
Pieczątki do książeczki Korony Gór Polski – szlak na Kowadło i Rudawiec
Zdobywając szczyty do Korony Gór Polski, do Diademu Polskich Gór czy Korony Sudetów warto wstąpić po pieczątki do książeczek. Zbieranie pieczątek zdecydowanie urozmaica wycieczki po górach. Przy okazji można porozmawiać z ludźmi mieszkającymi w okolicy, posłuchać ich opowieści, dowiedzieć się ciekawych rzeczy.
Sprawdzone miejsca z których zebraliśmy pieczątki podczas zdobywania Kowadła, Rudawca, Smrka i Postawnej:
- Kowadło – pieczątka na szczycie w klubowej skrzyneczce
- Chata Cyborga w Bielicach 2 – bardzo miła Pani na recepcji. Można porozmawiać
- Chata Paprsek – bardzo zadbane schronisko, piękne widoki na zewnątrz.
- Agroturystyka „U Eli” Bielice 9 – dom prywatny, nie wchodzić bez dzwonka, Pani ma psy, sama stempluje.
- Rudawiec – pieczątka na szczycie w klubowej skrzyneczce
- PTTK Oddział w Stroniu Śląskim
- UWAGA: „Dom Gościnny u Majów” Gospodarstwo Agroturystyczne, Bielice 5a – brak pieczątki, Pani nie miała!
Spory o rzekome istnienie Gór Bialskich – szlak na Kowadło i Rudawiec
Warto zwrócić uwagę na kontrowersje wokół istnienia Gór Bialskich. Według niektórych badaczy i opracowań geograficznych, te góry po prostu nie istnieją! Źródło takiego podejścia można znaleźć w Regionalizacji Fizycznogeograficznej Polski autorstwa znanego badacza Sudetów, Jerzego Kondrackiego. Jego zdaniem, Góry Bialskie nie są odrębnym pasmem górskim – są częścią Gór Złotych. Podobne stanowisko prezentują również czescy geografowie, twierdząc, że obszary Gór Bialskich należą do Gór Złotych, czyli Rychlebskich Hor, i nie uznają podziału na dwa osobne pasma górskie.
W Polsce jednak istnieje przekonanie, że Góry Bialskie i Góry Złote to dwa odrębne pasma górskie. Takie podejście przyjęto również w 1997 roku podczas tworzenia Korony Gór Polski. Na liście znalazły się najwyższe szczyty Gór Bialskich i Gór Złotych. Rudawiec (1112 m n.p.m.) został uznany za najwyższy szczyt Gór Bialskich, a Kowadło (989 m n.p.m.) za najwyższe wzniesienie Gór Złotych. Jednak nawet w tym zakresie nie brakuje problemów z Górami Bialskimi! Po bliższym przyjrzeniu się wysokościom poszczególnych szczytów w tej grupie górskiej, okazuje się, że Rudawiec wcale nie jest najwyższym szczytem Gór Bialskich!
Najwyższe szczyty po polskiej stronie Gór Bialskich to Postawna (1117 m n.p.m.), Brusek (1115 m n.p.m.) oraz Rudawiec (1112 m n.p.m.). Widzimy więc, że Rudawiec nie jest najwyższym szczytem Gór Bialskich! Prawdopodobnie nie znalazłby się nawet w Koronie Gór Polski, gdyby nie fakt, że prowadzi do niego znakowany szlak turystyczny, czego nie można powiedzieć ani o Postawnej, ani o Brusku, do których nie prowadzą oficjalne ścieżki.
Skąd pochodzi nazwa Góry Złote?
Nazwa Gór Złotych pochodzi od cennego minerału – złota, który już w średniowieczu był tu intensywnie wydobywany. Historycy szacują, że złoto mogło być wydobywane w Złotym Stoku już w 1273 roku, kiedy to Henryk IV Probus udzielił cystersom z Kamieńca zezwolenia na prowadzenie prac górniczych.
W samym Złotym Stoku znajduje się Muzeum Górnictwa Złota, stanowiące jedną z głównych atrakcji tych gór. Muzeum oferuje zwiedzającym dwie podziemne trasy, prowadzone przez XVII-wieczne korytarze sztolni: trasę Czarną (o długości 200 metrów) oraz trasę Gertruda (o długości 500 metrów).
Trasa Czarna charakteryzuje się bardziej dzikim charakterem, zawiera także imponujący, 8-metrowy podziemny wodospad. Natomiast na trasie Gertruda można zgłębić historię górnictwa złota, zobaczyć oryginalny sprzęt górniczy oraz zapoznać się z różnorodnymi minerałami zebranymi ze świata.
Największa formacja skalna w Górach Bialskich
Trzy Siostry (inne nazwy: Mnisze Skały, Cztery Siostry, niem. Grenzfelsen) tworzą największą grupę skalną w Górach Bialskich. Wznoszą się na północno zachodnim zboczu Gołogrzbietu (800-825 m n. p. m.), w lesie świerkowym regla dolnego, powyżej Bialskiej Pętli, a obok Starej Drogi Kresowej. Można się do niej dostać, idąc szlakiem niebieskim ze Starego Gierałtowa. Wysokość wchodzących w jej skład skał dochodzi do nawet 30 metrów. W związku z tym, z jego walorów chętnie korzystają miłośnicy wspinaczki skałkowej. Skały zbudowane są z gnejsów gierałtowskich i tworzą trzy grupy o wysokości 19 m i długości 33 m, porozdzielane szczelinami do 3 m szerokości. Za skał również roztacza się piękny widok na Góry Złote i dolinę Białej Lądeckiej.
Legenda związana z Górami Bialskimi
Z formacją skalną Trzy Siostry związana jest legenda o smoku na Łyścu (964 m n. p. m.) – górze dominującej w krajobrazie okolicznych wsi:
Okazało się, że smok mieszkający na pobliskim Łyścu porwał mężów trzech sióstr. Kobiety, zaniepokojone długą nieobecnością swoich mężów, postanowiły poszukać ich w lesie. Niestety, gdy dotarły na miejsce, zastały tam smoka, który tak je przeraził, że natychmiast zamieniły się w kamień. Od tamtego czasu stoją nieruchomo w tym samym miejscu. Na szczęście, mężom sióstr udało się rzekomo uciec z jaskini smoka, więc ich los był łaskawszy.
Legenda o Górach Złotych
Jedna z legend o Górach Złotych związana jest z „dziką” Sztolnią Książęcą – średniowieczna sztolnia o długości ok. 480 m w Złotym Stoku. Po 200 m sztolnia jest częściowo zamurowana. Wybierając się do sztolni wato mieć ze sobą latarkę lub czołówkę. To naprawdę świetne miejsce! Można wejść samemu i przejść dość daleko. Trzeba jednak uważać na błoto. W jaskini można zobaczyć również śpiące nietoperze przyczepione do ścian oraz kokony pająka sieciarza jaskiniowego. Warto uważać, żeby nie ukąsił nas żaden. Głębiej można usłyszeć także piękny dźwięk kapiącej wody. W okresie zimowania nietoperzy sztolnia jest zamykana na kłódkę. Prawdopodobnie zastaniesz ją otwartą w okresie od kwietnia do października.
Sztolnia położona jest w Górach Złotych u podnóża Góry Krzyżowej w wąwozie Złoty Jar obok potoku Trująca. Sztolnia jest poziomym niskim chodnikiem o wąskim wejściu i znacznie wyższym, dochodzącym do 3 m w głębi korytarzu. Oprócz wydobywania złota odwadniała oraz wentylowała wyrobiska w Górze Krzyżowej.
To właśnie z tą sztolnią związana jest również legenda, która głosi, że początkowo niskie sklepienie sztolni wiąże się z wizytą jednego z książąt ziębickich, który pragnął osobiście zobaczyć złoto ukryte w kopalni. Wymóg stawiany przez księcia był jasny: musiano wykuć chodnik na tyle wysoki, aby mógł on przemieszczać się w nim bez konieczności zdejmowania nakrycia głowy. Górnicy celowo pozostawili wejście do sztolni niskie, aby książę, wkraczając do wnętrza, musiał na chwilę pochylić głowę, wyrażając w ten sposób nieświadomie szacunek ich ciężkiej pracy i umiejętnościom. Zobacz więcej o Sztolni Książęcej w google maps tutaj.
Co warto zwiedzić w okolicy?
- Jaskinia Radochowska
- Platforma Widokowa na Trojaku 765 m.n.p.m.
- Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Sztolnia książęca
- Wieża widokowa i schronisko na Borówkowej
- Kopalnia Uranu Kletno – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna
- Jaskinia Niedźwiedzia
- Ogród Bajek – Międzygórze
- Rezerwat Wodospad Wilczki – Międzygórze
- Zapora Wodna Międzygórze
- Wejść na górkę Suchoń – górka należąca do Diademu Gór Polski
- Dom Wśród Róż
- Pasterskie Skały
- Sky Bridge 721 – Dolní Morava
- Twierdza Kłodzko: poczytaj tutaj jak zwiedzaliśmy Twierdzę i weszliśmy na Wieżę widokową na Kłodzkiej Górze
Miejscowości w okolicy – szlak na Kowadło i Rudawiec
- Bielice
- Międzygórze
- Kletno
- Lądek-Zdrój
- Stronie Śląskie
- Bystrzyca Kłodzka
- Kłodzko
- Międzylesie
- Złoty Stok
Dodaj komentarz