Tatry to miejsce pełne magicznych zakątków, które zachwycają swoją naturalną urodą o każdej porze roku. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc, które warto odwiedzić podczas wędrówki po Tatrach są Okna Pawlikowskiego. Jest ich kilka! Do dwóch z nich masz całkiem łatwy dostęp i naprawdę warto je zobaczyć! Te niezwykłe formacje skalne, będące częścią Jaskini Mylnej, to punkty widokowe, z których roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na otaczające góry. Wybierając się w to miejsce, doświadczysz nie tylko surowego piękna tatrzańskich jaskiń, ale także zobaczysz, jak cudownie potrafi kontrastować mrok wnętrza ziemi z rozległymi, jasnymi przestrzeniami górskiego krajobrazu.
Okna Pawlikowskiego
1107 m n.p.m.
• Dolina Kościeliska
3 h
9 km
• Polana Pisana
• Lodowe Źródło
Bezpłatne
Czerwony
Dwa skalne okna z ciekawymi widokami na okolicę są jedną z największych atrakcji Jaskini Mylnej. Sporo osób przychodzi tu tylko dla nich, rezygnując z dalszego przejścia czerwonym szlakiem. Zatem by cyknąć sobie zdjęcie w Oknach Pawlikowskiego nie musisz czołgać się w błotnistych korytarzach jaskini, ani przeciskać się przez wąskie szpary. Dwa z trzech okien masz praktycznie na wyciągnięcie ręki. Kilka metrów w górę z Doliny Kościeliskiej, trzy łańcuchy i prawie jesteś na miejscu!
Co znajdziesz poniżej?
Ile jest Okien Pawlikowskiego?
Łącznie mamy ich 3. Dwa z nich są łatwo dostępne i turyści mogą bez problemu do nich dojść, ponieważ wiedzie tu oznakowany szlak turystyczny. Natomiast do trzeciego nie prowadzi żadna oznaczona szlakówka. Można jednak się do niego przedostać na własną odpowiedzialność pokonując odcinek nieoznakowany Jaskini Mylnej. Lokalizację III Okna Pawlikowskiego znajdziesz na poniższej mapce – zaznaczam jednak, że jest to wyprawa dla doświadczonych grotołazów do której trzeba się odpowiednio przygotować. Z głównego korytarza Jaskini Mylnej dość niska odnoga skręca w lewo i prowadzi do rozgałęzienia trzech korytarzy. W lewo korytarz wiedzie do III Okna Pawlikowskiego, natomiast prosto do Chórów. Jak tylko uda mi się tam dotrzeć napiszę Wam osobistą relację na blogu 🙂
Jak dojść do Okna Pawlikowskiego?
Aby dotrzeć do Okien Pawlikowskiego, należy przejść ponad czterokilometrowy odcinek Doliny Kościeliskiej. Auto można zaparkować bezpośrednio przy wejściu do Doliny Kościeliskiej (Kiry 933 m n.p.m.) – jest tam sporo płatnych parkingów do dyspozycji turystów. Początkowo idziesz zielonym szlakiem – ten odcinek zajmie Ci ponad godzinę. Po drodze miniesz Halę Pisaną i odejście do Wąwozu Kraków. Żeby dotrzeć do Okien Pawlikowskiego musisz wybrać szlak kierujący w prawo do Jaskini Mylnej – tutaj zmieniasz kolor szlaku z zielonego na czerwony. Na początku czeka Cię trochę wspinania i kilka łańcuchów – jak je pokonasz będzie już zdecydowanie łatwiej. Po dziesięciominutowym podejściu, czarny szlak odbija w prawo do Jaskini Raptawickiej, a czerwone szlakówki prowadzą dalej prosto, mijając Jaskinię Obłazkową, aż do Okien Pawlikowskiego. Tutaj możesz cieszyć się pięknym widokiem na góry z dwóch otworów. Pierwsze z okien podobno przypomina oko smoka. Obok niego znajduje się drugie – większe, które bije rekordy ilości wstawianych na jego tle zdjęć na Instagramie.
Jakie szczyty widać przez najbardziej popularne Okno Pawlikowskiego?
Z najbardziej popularnego i najczęściej fotografowanego Okna Pawlikowskiego możesz podziwiać widok na górną część Doliny Kościeliskiej, Dolinę Pyszniańską oraz najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystrą, który wznosi się na wysokość 2248 m n.p.m. oraz Błyszcz 2159 m n.p.m. – zakończenie północnej grani Bystrej.
Jaskinie Pawlikowskiego
Jaskinie Pawlikowskiego to wyjątkowy system jaskiniowy w Tatrach Zachodnich, który powstał z połączenia trzech dobrze znanych jaskiń: Mylnej, Obłazkowej i Raptawickiej, położonych w Dolinie Kościeliskiej. Choć każda z nich była już wcześniej eksplorowana, dopiero odkrycia dokonane w 2014 i 2015 roku przez speleologów pozwoliły połączyć te jaskinie w jeden kompleks o łącznej długości 2409 metrów i deniwelacji 76,10 metra. W 2015 roku z korytarzyka nad Kominem Połączeniowym w Jaskini Mylnej udało się przedostać do Jaskini Raptawickiej. Niestety przejście zostało później zasypane w trosce o bezpieczeństwo turystów.
Kim był Pawlikowski?
Jan Gwalbert Pawlikowski (1860–1939) był wybitnym polskim ekonomistą, encyklopedystą, publicystą i politykiem, a także… pasjonatem Tatr. Jako taternik, w latach 1876–1881 dokonał wielu pionierskich wejść na szczyty. Zdobył: Szatan, Mnich czy Wysoka, często wspinając się z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Pawlikowski był również pionierem ochrony przyrody w Polsce i jednym z głównych orędowników utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jako pierwszy opisał jaskinie w Dolinie Kościeliskiej, w tym Jaskinie Mylną, Obłazkową i Raptawicką. Te trzy jaskinie wspólnie noszą obecnie jego imię: Jaskinie Pawlikowskiego.
Okna Pawlikowskiego to nie tylko kolejna atrakcja na mapie Tatr. To miejsce, które w wyjątkowy sposób łączy w sobie dzikość natury z jej spokojnym, majestatycznym pięknem. Choć wiele osób kojarzy jaskinie z ciemnością i chłodem, to tutaj, przez naturalne okna skalne, wpada światło. Odsłaniając przed nami fascynujący widok na otaczające szczyty. To miejsce jest szczególnie atrakcyjne nie tylko w letnich miesiącach, gdy promienie słońca oświetlają górskie szczyty. Również zimą ma swoją magiczną moc, gdy biel śniegu kontrastuje z ciemnymi skałami. Okna Pawlikowskiego stanowią dowód na to, że nawet wśród tatrzańskich jaskiń można znaleźć miejsce pełne światła i przestrzeni. Zachwycą z pewnością każdego miłośnika przyrody!
Dodaj komentarz