Jaskinia Mylna to jedno z fascynujących miejsc w Tatrach, które przyciąga pasjonatów odkrywania podziemnych tajemnic. Ukryta w górskich zakamarkach, skrywa w sobie wiele interesujących faktów, które mogą Cię zaskoczyć! Od pięknych widoków jakie zobaczysz przez Okna Pawlikowskiego, po bonusowe korytarze udostępnione turystom do zwiedzania – Jaskinia Mylna ma wiele do zaoferowania. W tym wpisie odkryjesz nie tylko jej historyczne i geologiczne tajemnice, ale także zobaczysz jak zmieniała się przez lata i co sprawia, że jest tak wyjątkowa. Przygotuj się na podróż do wnętrza jednej z najbardziej intrygujących jaskiń Tatr! Ciekawostki o Jaskini Mylnej czekają na odkrycie!
Ciekawostki o Jaskini Mylnej
- Jaskinia Mylna jest najdłuższą jaskinią w Polsce udostępnioną dla turystów do samodzielnego zwiedzania.
- Dla turystów została udostępniona 300-metrowa trasa prowadząca z otworu południowego do północnego.
- Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 1630 metrów, a deniwelacja 46 metrów.
- Wraz z Jaskinią Raptawicką i Jaskinią Obłazkową jest częścią systemu: Jaskinie Pawlikowskiego. Kim był Pawlikowski, o jego oknach i systemie jaskiń przeczytaj tutaj: Okna Pawlikowskiego Cię zachwycą!
- Jaskinia została po raz pierwszy zbadana w roku 1885 właśnie przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Nadał jaskini nazwę Mylna z powodu korytarzy tworzących zawiły labirynt i nazwał odkryte przez siebie partie: Biała Ulica, Wielka Izba i Chóry.
- Ciąg korytarzy i labiryntów w Jaskinie Mylnej jest skomplikowany. Brak tu sztucznego oświetlenia. W przypadku uszkodzenia latarki istnieje możliwość pobłądzenia, w przeszłości zdarzało się to wielu turystom. Ze względu na to nie są wskazane samotne wejścia.
- Ciągi korytarzy w Jaskini Mylnej mają swoje nazwy: Ulica Pawlikowskiego, Ulica Biała, Chóry, Wielka Izba, Skośna Komora, Wysoka Szczelina czy Wielki Chodnik.
- Na początku 1934 roku Stefan Zwoliński z towarzyszami przekopali się w Białej Ulicy do jej dalszej części, dochodząc do Wielkiego Chodnika i do Komory Końcowej.
- W czerwcu 2014 roku udało się połączyć przez Jędrusiowy Przełaz Jaskinię Mylną z Jaskinią Obłazkową. W lutym 2015 roku połączono koniec Lewego Korytarza Jaskini Raptawickiej z korytarzykiem nad Kominem Połączeniowym w Jaskini Mylnej.
Chcesz więcej ciekawostek o Jaskini Mylnej? Oto kolejna ich dawka:
- W lipcu 1945 roku ksiądz Józef Szykowski zagubił się w labiryncie podziemnych korytarzy Jaskini Mylnej. Jego ciało odkryto dopiero dwa lata później, na końcu jednego z korytarzy. Aby je wydobyć, trzeba było je wcześniej pociąć na części.
- Jaskinię zamieszkują nietoperze – chociaż z roku na rok coraz rzadziej można je tam zaobserwować.
- Pierwsza komora jaskini, znana jako Obłazowa Jama (nie myl z Jaskinią Obłazkową, która leży w pobliżu Jaskini Mylnej), jest na tyle jasna, że można ją zwiedzać bez latarki. W tej komorze znajdują się dwa naturalne okna skalne, zwane Okna Pawlikowskiego, przez które rozciąga się widok na Bystrą i Błyszcz. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia z widokiem przez Okna Pawlikowskiego.
- Latem temperatura w jaskini utrzymuje się w granicach +5 °C. Zimą w części jaskini panują ujemne temperatury, co jest skutkiem wykonania sztucznego przekopu.
- Do Jaskini Mylnej i przez nią prowadzi czerwony szlak turystyczny. Wejście zajmuje około 15 minut, a przejście przez jaskinię to kolejne 30 minut. Zejście z jaskini trwa około 10 minut. Trasa jest jednokierunkowa, a wyjście z jaskini znajduje się w innym miejscu niż wejście. Wracasz do Doliny Kościeliskiej – wychodzisz naprzeciwko Skały Pisanej.
- Szata naciekowa w jaskini jest dość uboga. Dawniej można było tu zobaczyć wiele nacieków wapiennych, co odzwierciedlają takie nazwy jak Biała Ulica. Jednakże, z powodu dużego ruchu turystycznego oraz odkrycia północnego otworu, w głównym korytarzu jaskini uległy one zniszczeniu. Nacieki wapienne można jeszcze znaleźć w niektórych bocznych korytarzach.
- Na szlaku idącym przez Jaskinię Mylną spotkasz otoczaki. To fragment minerału lub skały wygładzony i zaokrąglony podczas transportu przez wodę. To ślad po Kościeliskim Potoku, który w przeszłości wyżłobił tę jaskinię.
Czas na zwiedzanie Jaskini Mylnej?
Z pewnością po takiej dawce ciekawostek o Jaskini Mylnej z jeszcze większą chęcią ją zwiedzisz. Zatem chwytaj poniższe wpisy. Przeczytaj co spotka Cię na szlaku idącym przez Jaskinię Mylną. Zachwyć się Oknami Pawlikowskiego. Poznaj najdłuższe i najpiękniejsze jaskinie oraz odkryj listę podziemnych korytarzy udostępnionych turystycznie w Polsce:
Dodaj komentarz