Zanim wyruszysz na zdobywanie Śnieżnika, koniecznie zapoznaj się z jego fascynującymi historiami i ciekawostkami! Śnieżnik Kłodzki to miejsce pełne niezwykłych tajemnic, które przyciągają turystów z całej Europy. Od współczesnej wieży widokowej, którą żartobliwie nazywa się „młynkiem”, po historię pierwszej wieży na tym szczycie wybudowanej na cześć cesarza Wilhelma I. Niedaleko Śnieżnika znajdziesz również uroczego Słonika, pozostałości dawnego Schroniska księcia Liechtensteina oraz źródła rzeki Morawy. Ciekawostki o Śnieżniku Kłodzkim na Ciebie czekają. Odkryj 20 już teraz!
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Popularność Śnieżnika rośnie!
- 2 Stare Góry Śnieżne
- 3 Skąd nazwa Śnieżnik Kłodzki?
- 4 13 tysięczników Masywu Śnieżnika
- 5 Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta
- 6 Wieża widokowa na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I
- 7 Współczesny „Blender” na Śnieżniku
- 8 200 schodów na szczyt Śnieżnika
- 9 Rzeźba Słonika obok Śnieżnika
- 10 Ruiny schroniska księcia Liechtensteina
- 11 Źródła rzeki Morawy
- 12 Stąd zobaczysz Alpy!
- 13 Najwyżej położona poczta
- 14 Miejsce spotkań szpiegów
- 15 Urządzenia do katapultowania szybowców na Śnieżniku
- 16 Stal z Rudy Śląskiej
- 17 Europejski dział mórz
- 18 Trójmorski Wierch
- 19 Śnieżnik w KGP i nie tylko
- 20 Słup triangulacyjny na Śnieżniku
Popularność Śnieżnika rośnie!
♥ Każdego roku na szczyt Śnieżnika wchodził około 50 tys. osób zafascynowanych górami. Wybudowanie wieży widokowej w 2022 roku zdecydowanie zwiększyło te nieoficjalne dane.
Stare Góry Śnieżne
♥ Śnieżnik Kłodzki jest najwyższym szczytem pasma górskiego: Masywu Śnieżnika. Jego wysokość to 1426 m n.p.m. W odniesieniu do Masywu Śnieżnika przez pewien czas używano innej, bardziej imponującej nazwy – Góry Śnieżne.
Skąd nazwa Śnieżnik Kłodzki?
♥ Skąd nazwa Śnieżnik Kłodzki? Dawniej nazywany był Kładską Śnieżką (czeska nazwa: Králický Sněžník, niemiecka: Glatzer Schneeberg). Nazwa Śnieżnik Kłodzki pochodzi od częstego pokrycia wierzchołka śniegiem. Zazwyczaj śnieg zalega tam przez wiele miesięcy w roku, co tłumaczy pierwszy człon nazwy. Czeskie określenie tego szczytu – Králický Sněžník – również odnosi się do śniegu. Drugi człon nazwy nawiązuje do Doliny Kłodzkiej, wokół której Masyw Śnieżnika jest najwyższym wzniesieniem.
13 tysięczników Masywu Śnieżnika
♥ Tysięczniki w Masywie Śnieżnika? To aż 13 szczytów. Jeżeli chcesz zdobyć je wszystkie to niżej zamieszczam mapkę z około pięćdziesięciokilogramową trasą, na którą wato się skusić. To wielkie kondycyjne wyzwanie z przewyższeniami ponad 2 tysiące metrów.
- Śnieżnik – 1426 m n.p.m.
- Mały Śnieżnik – 1326 m n.p.m.
- Goworek – 1320 m n.p.m.
- Sadzonki – 1230 m n.p.m.
- Średniak – 1210 m n.p.m.
- Czarna Góra – 1205 m n.p.m.
- Wysoczka – 1185 m n.p.m.
- Puchacz – 1175 m n.p.m.
- Stroma – 1167 m n.p.m.
- Żmijowiec – 1153 m n.p.m.
- Trójmorski Wierch – 1145 m n.p.m.
- Jaworowa Kopa – 1138 m n.p.m.
- Smrekowiec – 1123 m n.p.m.
Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta
♥ Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. W 1871 roku na zlecenie księżnej Marianny Orańskiej zbudowano na Hali pod Śnieżnikiem schronisko, które stoi do dziś. Była to początkowo gospoda turystyczna posiadająca 50 miejsc noclegowych wraz z dużą salą jadalną. W późniejszych latach obiekt był kilkukrotnie modernizowany, początkowo nosił nazwę „Szwajcarka” jednak w 1948 dla odróżnienia od schroniska w Rudawach Janowickich dano mu nazwę „Na Śnieżniku”. Położone jest na wysokości 1218 m n.p.m. Jest jednym z najstarszych schronisk na ziemiach polskich.
Wieża widokowa na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I
♥ Wieża widokowa na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I. 9 lipca 1899 roku oddano do użytku na szczycie Śnieżnika kamienną wieżę widokową w kształcie cylindrycznej baszty. Prace budowlane na szczycie prowadzone były tylko w miesiącach letnich i trwały 4 lata. Wieża na Śnieżniku została zaprojektowana przez wrocławskiego architekta i krytyka sztuki Felixa Henry. Wzniesiona została z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Gdy w 1888 umiera cesarz Wilhelm I – król Prus w latach 1861–1888 – postanowiono, że przyszła wieża będzie pomnikiem ku jego pamięci.
Współczesny „Blender” na Śnieżniku
♥ Współczesna Wieża widokowa na Śnieżniku. Stety czy niestety ale stała się obiektem żartów. Być może dzięki temu zyskała tak dużą popularność. „O Matko! Jak młynek do pieprzu” – pisze jeden z internautów. „Raczej jak blender” – zauważa kolejny. 26 września 2022 r. do użytku turystów została oddana w miejscu starej nowa wieża widokowa. Budowa wieży zajęła 10 miesięcy, a w tym celu wykorzystano 100 ton stali.
200 schodów na szczyt Śnieżnika
♥ Ile schodów musisz pokonać by wejść na wieżę widokową na Śnieżniku? By zdobyć wieżę trzeba pokonać ok 200 stopni.
Rzeźba Słonika obok Śnieżnika
♥ Słonik niedaleko Śnieżnika to z pewnością jedna z fajniejszych atrakcji! Niedaleko wieży na Śnieżniku, idąc żółtym-czerwonym-zielonym szlakiem w stronę Czech można znaleźć rzeźbę Słonika (kamienna figurka z 1932 roku) – to fajna atrakcja do której warto dotrzeć – 10 minut drogi od wieży. W 1932 z okazji 20-lecia otwarcia Schroniska księcia Liechtensteina członkowie grupy artystycznej skupiającej Niemców współpracujących z Czechami w dziedzinie kultury, ustawili przed obiektem rzeźbę białego słonia, będącą dziś symbolem Śnieżnika. W tym czasie schronisko było jednym z miejsc, w których spotykała się bohema artystyczna.
Ruiny schroniska księcia Liechtensteina
♥ Schronisko księcia Liechtensteina. Obok rzeźby słonia można obejrzeć także ruiny po dużym schronisku księcia Liechtensteina. Schronisko otwarto w 1912 roku. W 1934 schronisko miało 40 miejsc noclegowych i 50 materaców. 5 sierpnia 1968 schronisko zostało zamknięte z powodu złego stanu technicznego. Nie powiodły się starania o przeprowadzenie remontu, w następstwie czego we wrześniu 1971 w wyniku decyzji władz czechosłowackich obiekt zburzono.
Źródła rzeki Morawy
♥ Źródła Morawy znajdują się na południowych stokach szczytu Śnieżnik. Jeśli zdecydujesz się pójść na czeską stronę to znajdziesz je w drodze do ruin Schroniska księcia Liechtensteina i w drodze do rzeźby Słonika.
Stąd zobaczysz Alpy!
♥ W styczniu 2020 roku zostało potwierdzone, że jest to jedyny szczyt w Polsce skąd można dostrzec oddalone o 300km alpejskie masywy Schneeberg i Rax.
Najwyżej położona poczta
♥ Na szczycie Śnieżnika znajdowała się także najwyżej położona poczta! Od 1 XII 1926 roku na Śnieżniku działała agencja poczty Pruskiej, najwyżej położona poczta w Prusach.
Miejsce spotkań szpiegów
♥ Szpiedzy również gościli na wieży na Śnieżniku. W 1939 wieża na Śnieżniku i schronisko „Na Śnieżniku” były miejscem spotkań niemieckich oficerów wywiadu Abwehry ze szpiegami na terenie ówczesnej Czechosłowacji.
Urządzenia do katapultowania szybowców na Śnieżniku
♥ Szybowce na Śnieżniku. Dawni mieszkańcy pobliskich ziemi mówili, że pod szczytem Śnieżnika były instalowane także urządzenia do katapultowania szybowców. Stąd właśnie pod koniec II wojny światowej startowały z katapult duże szybowce w kierunku Wrocławia. Były zdalnie sterowane lub z pilotami i załadowane były żywnością i środkami opatrunkowymi a niektóre też bronią. Wieża i schronisko były wówczas zajęte przez wojsko.
Stal z Rudy Śląskiej
♥ Konstrukcja stalowa z Rudy Śląskiej. Podczas prac budowlanych nad nową Wieżą Na Śnieżniku odkryto pozostałości konstrukcji stalowej starej wieży im. cesarza Wilhelma I. Dzięki temu wiemy, że część z konstrukcji stalowych została dostarczona z Friedenshütte – huta „Pokój” która mieści się w Nowym Bytomiu, dzielnicy Rudy Śląskiej. Obecnie huta nazywa się „Huta Pokój S.A.”.
Europejski dział mórz
♥ Śnieżnik leży na europejskim dziale wodnym mórz: Morza Czarnego jak również Morza Bałtyckiego. Potoki polskiej strony spływają do Bałtyku, czeskiej natomiast do Morza Czarnego.
Trójmorski Wierch
♥ Na zboczach Trójmorskiego Wierchu 1145 m n.p.m. (to szczyt w Masywie Śnieżnika również z wieżą widokową, która odkąd pamiętam, jest nieczynna ze względu na zły stan techniczny) stykają się granice trzech europejskich mórz: Bałtyckiego – reprezentowanego przez Nysę Kłodzką i jej dopływy, Czarnego – przez rzekę Morawę i Północnego – przez dopływ Cichej Orlicy, wpadającej do Łaby.
Śnieżnik w KGP i nie tylko
♥ Śnieżnik należy do Korony Gór Polski, jak również do Korony Sudetów, Diademu Polskich Gór i Tysięczników Ziemi Kłodzkiej.
Słup triangulacyjny na Śnieżniku
♥ Punkt triangulacyjny na Śnieżniku. To szczególny punkt geodezyjny na powierzchni Ziemi o znanych współrzędnych geodezyjnych względem przyjętego układu odniesienia. Od kiedy punkt taki znajduje się na Śnieżniku? W 1854 roku pomiarów na Śnieżniku dokonali generał dywizji Baeyer, major von Hesse oraz porucznicy Stiehle i Von Gottberg. W 1862 wzniesiono słup z piaskowca w celu stałego zachowania punktu. Nad punktami triangulacyjnymi stawiano również specjalne konstrukcje – wieżyczki. Dzięki nim, punkt z pewnością był łatwiejszy do lokalizowania z większych odległości. Tak też było na słupie geodezyjnym na Śnieżniku.
A teraz, po takiej dawce ciekawostek, na pewno zainteresuje Cię wieża widokowa, na którą możesz się wspiąć na szczycie Śnieżnika, pokonując aż 200 metalowych schodów. Również zachęcam Cię do przeczytania historii wieży im. cesarza Wilhelma I, która runęła z hukiem w 1973 roku:
Dodaj komentarz