Majówkę 2024 rozpoczęliśmy wejściem na Czupel w Beskidzie Małym. W długi weekend majowy polskie góry przeżywały prawdziwe turystyczne oblężenie. Praktycznie wszędzie było więcej ludzi niż w zwykłe weekendy. Na trasie z Przełęczy Przegibek do Schroniska na Magurce nie było inaczej. Na górę ciągnęły tłumy. W takie dni zawsze jest problem z zapakowaniem auta, ale podpowiemy Ci gdzie je zostawić i jak w miarę szybko i lekkim szlakiem zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Małego.
Co znajdziesz poniżej?
Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego
Czupel ma 930 m n.p.m. Trasa na Czupel nie należy do trudnych. Można go zdobyć w niecałe dwie godziny przechodząc zaledwie 5km z sumą podejść około 330m. Usytuowany w zachodniej części pasma Beskidu Małego, najwyższy punkt – Czupel, należy do Korony Gór Polski. Zlokalizowany jest nieopodal Żywca i Bielska-Białej. Stanowi popularny cel wycieczek weekendowych dla okolicznych mieszkańców, zwłaszcza na łatwość i nieduże wymagania czasowe związane z dojściem na szczyt. Czupel z Przełęczy Przegibek – pójdź naszymi śladami!
Trasa na Czupel z Przełęczy Przegibek
Wystartowaliśmy nieco poniżej Przełęczy Przegibek ze względu na brak miejsc w okolicy bufetu Gawra. Na ulicy Górskiej znajduje się jeden z wielu w okolicy darmowych parkingów. Więc można swobodnie pokierować się czarnym szlakiem do Przełęczy Przegibek. Dodatkowo musimy wtedy doliczyć 20 minut. Trasa niebieskim szlakiem z przełęczy kierującym nas do Schroniska na Magurce jest stosunkowo łatwa. Można zabrać dzieci i przejść się na niedzielny spacer. Dojście na szczyt zajmie Ci około 1:46 h i przejdziesz 4,7 km. Po drodze możesz zatrzymać się w schronisku – to świetna opcja na leniwe i spokojne zdobywanie szczytu.
Gdzie znaleźć pieczątki?
Podążając niebieskim szlakiem z Przełęczy Przegibek pieczątki do książeczek m.in. Korony Gór Polski – kliknij tutaj zobacz jak zacząć swoją przygodę z KGP, Diademu Gór Polski lub książeczki GOT znajdziesz w trzech miejscach:
- Skrzyneczka z pieczątką na szczycie
- Schronisko górskie PTTK na Magurce
- Bar Gawra na Przełęczy Przegibek (przy parkingu)
Ciekawostki o Czuplu
- Czupel oznacza czubek. W Beskidach, określenie „czupel” cieszy się sporą popularnością, gdyż odnosi się do wierzchołka góry, który charakteryzuje się ostrym szczytem.
- Do niedawna wysokość Czupla, notowana na mapach, była przeszacowana o 3 metry. Jednak po dokładniejszych pomiarach wynosi obecnie równe 930 m n.p.m.
- Budowla obecnego schroniska na Magurce liczy sobie już ponad wiek – została wzniesiona w 1913 roku, zastępując dwa poprzednie budynki, które uległy zniszczeniu w wyniku pożarów.
- Zimą w pobliżu Magurki Wilkowickiej dostępne są świetnie przygotowane trasy do uprawiania narciarstwa biegowego – przy schronisku na Magurce można wypożyczyć narty biegowe.
- Szczyt Czupla jest zadrzewiony – ciężko jest tutaj znaleźć prześwit, by podziwiać widoki.
- Na wschodnim grzbiecie Czupla znajdują się malownicze polany, z których rozpościera się piękny widok na Pilsko, Babią Górę, a nawet Tatry i Małą Fatrę.
- Na skraju Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego znajduje się Jezioro Żywieckie, będące imponującym zbiornikiem retencyjnym i jedną z głównych atrakcji tego obszaru. Powstało w 1966 roku. Obecnie trudno wyobrazić sobie tutejszy krajobraz bez tego malowniczego akwenu.
- W malowniczej scenerii Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego znajduje jest miasto o dużym walorze turystycznym – Bielsko-Biała. To istotny ośrodek handlowy, akademicki oraz kulturalny, które znane jest z kultowych bajek, takich jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”.
Wietrzna Dziura – Jaskinia Smocza
Idąc na Czupel od strony Schroniska na Magurce, warto zahaczyć o jedną z miejscowych atrakcji, czyli Wietrzną Dziurę – Smoczą Jamę. Najprostszym sposobem dostania się do niej jest podążanie czarnym szlakiem z niebiesko oznaczonej ścieżki wiodącej na szczyt. Jest ona typowym przykładem jaskini pseudokrasowej typu szczelinowego. Wejście do niej jest stosunkowo łatwe, chociaż na początku trzeba się trochę poczołgać. Według lokalnych legend niedawno jeszcze prowadziła ona do zamku, którego tożsamość (czy to żywiecka, czy łodygowicka) budzi pewne kontrowersje. Obecnie jej długość wynosi jedynie 20 metrów.
Po raz pierwszy wymieniona została w „Dziejopisie żywieckim” A. Komonieckiego z 1704 r. Tak opisał ją kronikarz: „Niedaleko od Skrzecznie jest góra w Łodygowskim Państwie nazwana Magórka, a tam ma bydź dziura jedna, w którą gdyby kaczora wpuścił, w Jaworzu, za Bielskiem mila, wypłynąłby wodą”.
Teraz czas na Beskid Śląski!
Wejście na Czupel było świetną rozgrzewką przed czekającym nas weekendem w Beskidzie Śląskim. Co jeszcze mamy w planach? Czantoria Wielka i Mała, Stożek Wielki i Mały, Soszów Wielki, Szyndzielnia, Klimczok, Kiczory. Już niebawem relacja również z tras na wspomniane szczyty. A tymczasem na szybkim biegu jechaliśmy na sam koniec świata, gdzie na peryferiach miejscowości Isdebna czekała na nas wiejska chatka, która stała się naszym domem na najbliższe 4 dni.
Dodaj komentarz