Myślisz że Poznań nie ma gór? To nie byłeś jeszcze w okolicach Góry Przemysła! Ta „góra” to prawdziwy magik – niby góra, a tak naprawdę ledwie kopczyk, ale za to pełen zieleni i historii! Tutaj masz wszystko: Zamek Królewski, Muzeum Sztuk Użytkowych, Makietę Poznania, a nawet Muzeum Narodowe. To taki skarbiec w samym sercu miasta!
Góra Przemysła

74 m n.p.m.

ul. Góra Przemysła 1
61-768 Poznań

Stare Miasto
Przedstawiam na poniższej mapie lokalizację Góry Przemysła z Zamkiem Gargamela.

Adres: Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań.
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Gdzie zaparkować?
- 2 Gdzie zrobić zdjęcie dla potwierdzenia zdobycia szczytu?
- 3 Góra Przemysła w Koronie Poznania!
- 4 Jakie dodatkowe atrakcje znajdziesz w okolicy?
- 5 Zamek Królewski w Poznaniu
- 6 Muzeum Sztuk Użytkowych
- 7 Makieta Starego Poznania
- 8 Stary Rynek
- 9 Rogalowe Muzeum
- 10 Koziołki Poznańskie
- 11 Muzeum Narodowe
- 12 Plac Wolności w Poznaniu
Gdzie zaparkować?
Tutaj możliwości jest wiele. Góra Przemysła znajduje się na Starym Rynku w Poznaniu, więc możesz poszukać wolnego miejsca na uliczkach wokół Starego Rynku. Możesz również skorzystać z dużego parkingu znajdującego się na Palcu Wolności: Interparking Plac Wolności.
Gdzie zrobić zdjęcie dla potwierdzenia zdobycia szczytu?
Jak już dotrzesz na Górę Przemysła, to musisz zrobić selfika z Zamkiem Królewskim w tle! Stoi tu dumnie, czekając na swoją chwilę sławy i na to, żebyś Ty mógł się nim zachwycać i go uwieczniać w kadrze. A takie zdjęcie to nie tylko fajna pamiątka, ale też dowód na to, że wspiąłeś się na sam szczyt Góry Przemysła.

Góra Przemysła w Koronie Poznania!

Znaczące miejsce w Koronie Poznania? Ależ oczywiście! Nawet nie próbuj tego zmieniać! Koniecznie musisz tutaj zajrzeć i przekonać się sam dlaczego właśnie Góra Przemysła! Przygotuj się na prawdziwą ucztę kulturalną w okolicy Starego Rynku w Poznaniu! To miejsce jest obowiązkowym punktem każdej wizyty w tym mieście. Zapnij pasy i przygotuj się na wyprawę po tej niezwykłej części Starego Miasta!

Góra Przemysła zwie się inaczej Wzgórzem Przemysława, Górą Zamkową lub Górą Przemysława, to nieznacznie wyniesiona, bo około 74 m n.p.m. część Starego Miasta w Poznaniu. Na jego szczycie dumnie stoi Zamek Królewski w Poznaniu. Ta odbudowana w 2013 roku siedziba polskiego króla Przemysła II, który panował od 1295 do 1296 roku, to prawdziwy klejnot w centrum Poznania.


Jakie dodatkowe atrakcje znajdziesz w okolicy?
Zamek Królewski w Poznaniu
Zamek Królewski w Poznaniu to historia pełna smaku i kontrowersji! Powstał prawdopodobnie w XIII wieku za czasów Przemysła II. Ten zamek to prawdziwe arcydzieło przeróbek – był rozbudowywany, odbudowywany, aż w końcu przeszedł przez totalną rekonstrukcję w latach 2010-2013. Projektantowi Witoldowi Milewskiemu można zatem wręczyć tytuł mistrza klocków LEGO na skalę XXL!

Oczywiście, nie obyło się bez emocji – niektórzy znawcy historii zaczęli kręcić nosem i twierdzić, że ta rekonstrukcja to trochę jakby oddać w ręce Gargamela małego Smerfa! Ale cóż, każdy ma swoje zdanie, a my mamy nowy i pachnący zamek, który wzbudza wiele dyskusji i jeszcze więcej uśmiechów! Zapraszam Cię na Zamek Gargamela!


Muzeum Sztuk Użytkowych
Muzeum Sztuk Użytkowych w samym sercu Poznania, w Zamku Królewskim na wzgórzu (tutaj lokalizacja na mapie), to prawdziwa skarbnica historii i sztuki, a także świetne miejsce na spacer po wieży zamkowej – widok na miasto gwarantowany! W środku, na 1500 m², czeka na Ciebie stała wystawa – jedyna taka w Polsce!

Znajdziesz tu około 2000 eksponatów, od średniowiecza po współczesność, prezentujących meble, ceramikę, szkło, metale, broń, biżuterię, tkaniny, stroje i design. Jakby to ująć – od zbroi po designerskie filiżanki! Dominuje europejska sztuka użytkowa, ale nie brakuje ciekawostek z innych kontynentów. Ta nowoczesna wystawa działa na różne zmysły – można usłyszeć muzykę, obejrzeć filmy i nawet poczuć zapach historii! To prawdziwa uczta dla oczu, uszu i nosa!
Makieta Starego Poznania
Ta makieta Poznania to jak żywa encyklopedia historii, ale w wersji… miniaturowej! (tutaj znajdziesz jej lokalizację). Budowała się aż sześć lat, a autor, przed rozpoczęciem tego mini projektu, musiał zanurzyć się w gąszcz historii dawnego Poznania. Wszystko po to, żeby te ponad 50 metrów kwadratowych przestrzeni zaopatrzyć w ponad 2 tysiące elementów – z papieru, modeliny, plastiku i innych wynalazków współczesnego modelarstwa.

A jakże to miasto żyje na swojej mikroskopijnej powierzchni! Tam wózek czeka na rozładunek, tutaj trwa budowa domostwa, a nawet okiennica, która niemal chwieje się na wietrze, dodaje odrobiny dramaturgii. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby te miniaturowe pożary i burze były w skali rzeczywistej!
Stary Rynek
Stary Rynek to przede wszystkim urokliwy plac w sercu Poznania, otoczony kolorowymi budynkami, restauracjami i barami, z dumą prezentujący XVI-wieczny ratusz. (kliknij tutaj by odnaleźć na mapie jego lokalizację) Główny plac miasta, wytyczony około 1253 roku, ma kształt kwadratu.

Codziennie z wieży ratuszowej można usłyszeć hejnał Poznania, który dodaje temu miejscu jeszcze więcej magii. Ratusz można zwiedzać, a w jego wnętrzach mieści się Muzeum Poznania, które do 2022 roku znane jest jako Muzeum Historii Miasta Poznania. Spacerując po Starym Rynku, nie sposób oprzeć się jego wyjątkowemu urokowi – to idealne miejsce na relaks, kawę i odrobinę historii!

Rogalowe Muzeum
Muzeum Rogalowe Poznania to z pewnością absolutna gratka dla wszystkich miłośników słodkiego szaleństwa! (tutaj znajdziesz jego lokalizację na mapie). Znajduje się na Starym Rynku, w samym sercu Poznania.

To muzeum to prawdziwa uczta dla podniebienia i umysłu! Poświęcone jest tradycji wypieku rogala świętomarcińskiego, który ma już solidne 150 lat na karku – to znaczy, na kawałku ciasta! Aha, i nie zapomnij, że zwiedzanie tego miejsca ma charakter interaktywny. Podczas zwiedzania dowiesz się wszystkiego o sposobie produkcji rogala według oryginalnej receptury. Adres: wejście od ul. Klasztornej 23, 61-779 Poznań.


Koziołki Poznańskie
Koziołki poznańskie to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Poznania. Te urocze figurki kozłów, codziennie o godzinie 12:00 ożywiają wieżę poznańskiego Ratusza, przyciągając uwagę turystów. To moment, który warto zobaczyć na własne oczy! Kliknij tutaj, by zobaczy gdzie znajdują się na mapie.

O godzinie 12:00 każdego dnia możesz zobaczyć jak się trykają.

Muzeum Narodowe
Jak już będziesz podziwiać Górę Przemysła, to koniecznie skocz do Muzeum Narodowego, które stoi tuż obok, przy Alei Karola Marcinkowskiego 9 (tutaj lokalizacja). Kto wie, może trafisz na jakąś mega ciekawą wystawę! A nawet jeśli nie, to zawsze można sobie popatrzeć na obrazy, dotknąć rzeźb i pooddychać tą artystyczną atmosferą! Muzeum Narodowe w Poznaniu to taki skarb, gdzie kultura i sztuka mieszkają pod jednym dachem.

Plac Wolności w Poznaniu
Po zdobyciu Góry Przemysła i zwiedzeniu Muzeum Narodowego, koniecznie odwiedź również Fontannę Wolności na Placu Wolności! To majstersztyk – 9 metrów wysokości, ledowe światełka w nocy i waga aż 700 ton. A cena? Zaledwie 3,72 mln złotych. Tutaj na pewno poczujesz się jak we wnętrzu górskiego wodospadu!

Teren Wzgórza Przemysła jest popularnym miejscem rekreacji mieszkańców Poznania i turystów, a także jedną z bardziej fotografowanych okolic Starego Miasta. Czyż można wyobrazić sobie lepsze miejsce na chwilę wytchnienia po zwiedzaniu miejskich zakątków? Na pewno nie! Zapraszam na Górę Przemysła – miejsce, które łączy historię, kulturę i przyrodę w jednym.


Jeśli jeszcze nie bierzesz udziału, to koniecznie przyłącz się do mojego projektu Korona Poznania! Kliknij niżej i poczytaj co zrobić, by otrzymać Odznakę Korony Poznania w postaci pięknej przypinki, pamiątkowego magnesu oraz dyplomu zdobywcy. Ten projekt z pewnością wykorzystasz, aby aktywnie spędzić weekend w Poznaniu! Przed Tobą 7 szczytów do zdobycia!
Dodaj komentarz