Oto ciekawostki o Morskim Oku, których jeszcze nie znałeś! Morskie Oko to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Tatrach. Nie tylko ze względu na swoje piękno, ale także na liczne ciekawostki, które się z nim wiążą. Codziennie przyciąga tłumy turystów, którzy pragną nacieszyć oczy jego malowniczym widokiem. Niestety, Morskie Oko ma też swoją mniej uroczą stronę – tłumy hałaśliwych spacerowiczów zajmujących każdy dostępny kamień i chłodzących stopy w krystalicznie czystej wodzie. Ale i na to jest rozwiązanie! O wczesnym poranku jest tam spokojnie i przyjemnie 😉
Morskie Oko – wyjątkowe jezioro w Tatrach!
Jednak warto spojrzeć głębiej, by odkryć fascynujące fakty na temat tego największego tatrzańskiego akwenu. Pozwól, że zabiorę Cię w podróż po mało znanych, ale niezwykle interesujących faktach o tym niezwykłym jeziorze.
Ciekawostki o Morskim Oku
1. Największe pod względem powierzchni jezioro Tatr to właśnie Morskie Oko, liczące 34,54 ha.
2. Morskie Oko ma 862 metrów długości oraz 568 metrów szerokości, natomiast maksymalna głębokość wynosi ponad 50 metrów.
3. Lustro Morskiego Oka znajduje się na wysokości 1395 m.
4. Pętla wokół brzegu Morskiego Oka oznaczona jest na mapach czerwonym kolorem, ma długość 2,5 km, a jej przejście zajmie Ci około 50 minut.
5. Woda ma barwę zieloną, a przejrzystość wody w Morskim Oku wynosi 11-14 m.
6. Jak popularne jest Morskie Oko? 3 sierpnia 2021 to największe tatrzańskie jezioro odwiedziło 15 tysięcy osób!
7. Nazwa „Morskie Oko” pochodzi z języka niemieckiego. Niemieccy osadnicy ze Spiszu określali tatrzańskie jezioro jako „Meeraugen”, co tłumaczy się jako „morskie oczy”. W przeszłości górale nazywali go Białym Stawem, a pierwsza wzmianka o tej nazwie pochodzi z 1650 roku.
8. Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich – występują w nim pstrągi.
9. Morskie Oko znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku.
10. Według pomiarów z lat 70 ubiegłego wieku jezioro to było skute lodem przez około 170 dni w roku, podczas gdy dane z początku tego wieku mówią już o 139 dniach. Zmniejszyła się również średnia grubość lodu – z 72 cm do 65 cm.
Gotowy na kolejne 10 ciekawostek o Morskim Oku?
11. Morskie Oko na ogół zamarza w listopadzie, a odmarza pod koniec maja (największa grubość pokrywy lodowej przypada zazwyczaj na koniec marca i wynosi około metra).
12. Podczas sprzątania Morskiego Oka płetwonurkowie wydobyli z niego górę śmieci. Wśród nich znalazły się monety, z czego niektóre z nich nawet wrośnięte w kamienie. Gdy przyjrzano się im bardziej szczegółowo okazało się, że pochodzą aż z 53 krajów świata. Z jeziora wydobyto również wrak łodzi Syrena, którą kiedyś wożono turystów po akwenie. Słuch o tej łodzi zaginął jeszcze przed I wojną światową i wydobyto ją dopiero w 2015 roku.
13. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy, oraz Mnichowym Potokiem, tworzącym Dwoistą Siklawę.
14. Znad Morskiego Oka zobaczysz zachwycający widok górujących nad nim szczytów. Kliknij w poniższy obrazek i zobacz piękną panoramę:
Panorama z Morskiego Oka – jakie szczyty zobaczysz?
15. W sąsiedztwie Morskiego Oka znajduje się schronisko turystyczne PTTK imienia Stanisława Staszica.
16. Morskie Oko stało się własnością prywatną w 1824 roku. Tereny te zakupił Emanuel Homolacs a później przeszły we władanie Władysława Zamoyskiego.
17. Według legend Morskie Oko jest bez dna i połączone jest podziemnie z Adriatykiem. Dowodem na takie twierdzenie miał być fakt wyłowienia z wód Morskiego Oka przedmiotów pochodzących z zatopionego na Adriatyku statku.
18. Do Morskiego Oka prowadzą 4 szlaki turystyczne.
19. Najbardziej popularną drogą, która zaprowadzi Cię do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej jest Droga Oswalda Balzera – tutaj przeczytaj wszystko co musisz wiedzieć przed wędrówką do Morskiego Oka.
Droga Oswalda Balzera zaprowadzi Cię nad Morskie Oko
20. Pierwsze wzmianki o istnieniu Morskiego Oka pochodzą z roku 1575, zaś w roku 1637 król Władysław IV nadał prawo wypasu owiec przy Morskim Oku Władysławowi Nowobilskiemu.
Teraz gdy znasz już niemal wszystkie ciekawostki o Morskim Oku pakuj plecak i zmykaj w Tatry! Czekają na Ciebie przepiękne panoramy zapierające dech w piersiach. Zobacz też jak zdobywaliśmy Starorobociański Wierch – może też tam się wybierzesz?
Dodaj komentarz