Wielkanocna sobota okazała się wyjątkowo gorąca… w sensie wędrówek! Nasza ekipa postanowiła nie oszczędzać nóg i zawalczyć z trasami trekkingowymi. Przebyliśmy prawie 30 kilometrów i zaliczyliśmy aż trzy szczyty! Ale uwaga, nie było to ekstremalne wyzwanie – żadnego deszczu, wiatru czy palącego słońca. Po prostu ideał! Tak więc mogliśmy cały dzień cieszyć się świeżym górskim powietrzem i rozkoszować się widokami. Jak zdobyć Orlicę? Zaraz Ci opowiemy.

Tegoroczną Wielkanoc postanowiliśmy spędzić z przyjaciółmi w malowniczej miejscowości Zieleniec. To właśnie stąd wyruszaliśmy na nasze podboje Gór Orlickich, Bystrzyckich i Stołowych. No cóż, nie ma to jak Wielkanoc z dawką przygody i odrobiną endorfin w górach. Z pewnością będą to święta na długo zapamiętane przez nasz wszystkich!


Co znajdziesz poniżej?
Nasza trasa na Orlicę – jak zdobyć Orlicę
Swoją przygodę z Orlicą rozpoczęliśmy na darmowym parkingu Šerlich sedlo. Upsss jednak stop stop! Przygoda z Orlicą była 2 godziny później, bo w pierwszej kolejności zaliczyliśmy najwyższy szczyt Gór Orlickich leżący po stronie czeskiej. Z parkingu powędrowaliśmy na szczyt Velká Deštná, by zobaczyć ciekawą wieżę widokową znajdującą się na jej szczycie. Niżej zamieszczamy również trasę na Wielką Destnę.

Okienko otworzy się w nowej zakładce.

Po powrocie na parking Šerlich sedlo ruszyliśmy na Orlicę odwiedzając po drodze Masarykovą Chatę, a schodząc Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu. Niestety w sobotę Wielkanocną polskie schronisko było zamknięte, ale przycupnęliśmy na zewnętrznym tarasie, by porozkoszować się świątecznym spokojem.





Gdzie zbieraliśmy pieczątki do książeczek?
Jeśli zbierasz pieczątki do książeczek to trochę po drodze ich było. Velká Deštná należy do Korony Sudetów, Orlica do Diademu Polskich Gór oraz do Korony Gór Polski. Zbieranie pieczątek i odwiedzanie miejsc gdzie można je dostać to przede wszystkim ciekawa atrakcja, która zdecydowanie urozmaica wędrówkę. Dzięki temu możesz porozmawiać z miejscowymi ludźmi, posłuchać legend, dowiedzieć się gdzie i jakim szlakiem warto pójść.


- Bar na czerwonym szlaku na Velką Deštnę
- Masarykova chata
- Orlica, wieża widokowa – pieczątka znajduje się pod wieżą
- Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu – gdy schronisko jest zamknięte pieczątka jest w Dworeku im. Fryderyka Chopina (przy Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju)
- “Przystanek Alaska” Zieleniec przy Kamieniu Rubartchsa (obecnie w Hotelu Zieleniec, latem wróci do „Przystanku Alaska”)


Co jest na szczycie Orlica?
Kto by przypuszczał, że takie sławy jak Fryderyk Chopin, cesarz Józef II czy nawet późniejszy prezydent USA, John Quincy Adams, stąpały po Orlicy o wysokości 1084 m n.p.m.? Dla upamiętnienia tych wydarzeń postawiono nawet pomnik obok tabliczki szczytowej. Nieopodal została wybudowana również wieża widokowa! Już pod koniec XVIII wieku stawiano tam podobne wieże!


Pomnik – Kamień Heinrich Rübartsch
Heinrich Rübartsch był pewnego rodzaju górskim przedsiębiorcą. Prowadził tu schronisko, i jakże trafnie wybrał miejsce! To był taki pionier, który wymyślił narciarstwo zanim jeszcze to było cool. Orlickie Góry, znane kiedyś jako klimatyczne uzdrowiska, przyciągały kuracjuszy jak magnes. Dziś, na szczycie, znowu stoi wieża widokowa, a po schronisku pozostały już tylko wspomnienia. Lasy opanowały wszystko dookoła, blokując panoramiczne widoki. Pomnik – Kamień Heinrich Rübartsch znajduje się na początku zielonego szlaku prowadzącego na Orlicę z hotelu Przystanek Alaska.


Zobacz nasze eskapady na Jagodną i Szczeliniec Wielki. Może również wybierzesz taki sam szlak i podążysz naszymi śladami:
Dodaj komentarz