Co znajdziesz poniżej?
- 1 Zdobywamy Lubomir ze Schroniska PTTK na Kudłaczach
- 2 Czy Lubomir należy do Beskidu Makowskiego czy do Beskidu Wyspowego?
- 3 Schronisko PTTK na Kudłaczach
- 4 Przebieg trasy z Kudłaczy na Lubomir czerwonym szlakiem
- 5 Lubomir – skąd nazwa?
- 6 Obserwatorium Astronomiczne na szczycie Lubomir
- 7 Jak najszybciej wejść na Lubomir?
- 8 Jaką trasę wybrać na Lubomir?
- 9 Na Lubomir z Węglówki
- 10 Gdzie znajdziesz pieczątki Lubomir?
- 11 Lubomir.
Zdobywamy Lubomir ze Schroniska PTTK na Kudłaczach
W miniony weekend, 17 lutego 2024, przyszedł czas na zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Makowskiego. To drugi nasz szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Lubomir ma wysokość 904 m n.p.m i leży w Paśmie Lubomira i Łysiny. Jego wierzchołek jest całkowicie zalesiony, przez co nie doświadczymy tam spektakularnych widoków na okolicę. Ale spokojnie po drodze będą inne ciekawe atrakcje. Swoją wędrówkę zaczęliśmy przy Schronisku PTTK na Kudłaczach, które znajduje się na wysokości 730 m n.p.m.
czas czytania: 7 minut
Przechadzka na Lubomir to doskonały sposób na spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu. Jeśli zastanawiasz się nad jednodniową wycieczką poza miasto, to zdobycie szczytu Lubomir z Kudłaczy będzie doskonałym celem. Zobacz i poczytaj jakie atrakcje czekają Cię na szlaku.
Czy Lubomir należy do Beskidu Makowskiego czy do Beskidu Wyspowego?
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W naukowo opracowanej regionalizacji Polski według Jerzego Kondrackiego całe Pasmo Lubomira i Łysiny należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach często Lubomir zaliczany jest do Beskidu Makowskiego. W przewodnikach zwykle jednak opisywany jest razem z Beskidem Wyspowym. Zdobywając Koronę Gór Polski Lubomir zaliczamy jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego.
Schronisko PTTK na Kudłaczach
Swoją przygodę z Lubomirem zaczęliśmy na parkingu znajdującym się tuż przed schroniskiem. Parking oddalony jest około 200m od schroniska, płatny 15 zł/doba. Adres schroniska: Sucha Działy 948, 32-432 Pcim. To urokliwe i kameralne schronisko zachwyca swoją architekturą. Budynek, wykonany z cegły i obłożony drewnem, emanuje przytulnością. Dojazd możliwy jest drogą z Pcimia przez dolinę potoku Suszanka. Można też urozmaicić sobie szlak startując z miejscowości Myślenice. Kolejką linową z Zarabia możemy wjechać na Górę Chełm (22 minuty w górę). Podążając zielonym, a następnie czerwonym szlakiem dojść około 7km do schroniska. Zobaczcie sami, jak imponująco prezentuje się w pełnej okazałości:
Schronisko Kudłacze to popularny obiekt w okolicy, wyróżniający się łatwym dostępem dla pieszych i zmotoryzowanych podróżnych. Oprócz smacznych potraw regionalnych, tutejsi goście mogą cieszyć się noclegiem. Dostępnych jest 37 miejsc, obecnością zwierzaków oraz placem zabaw, który z pewnością przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Mieliśmy okazję zjeść pyszne placki ziemniaczane z sosem grzybowym oraz zupę czosnkową – wszystko idealne i duże porcje.
Schronisko zostało zainicjowane przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Myślenicach. Duże zaangażowanie w procesie budowy wykazał Edward Moskała, reprezentujący Zarząd Główny PTTK. Dnia 26 września 1989 roku zakupiono działkę pod przyszłe schronisko. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach przystąpili do prac wykopaliskowych pod fundamenty obiektu. Autorem projektu schroniska był Władysław Piwowarczyk. Prace budowlane, które trwały od 15 marca 1990 roku, zostały zrealizowane przez brygadę z Pcimia: Jana Kudłacza, Tadeusza Kudłacza oraz Jana Kudłacza. Odbiór robót odbył się 11 lipca 1991 roku, a schronisko zostało udostępnione turystom na początku sierpnia 1991 roku. Oficjalne otwarcie i poświęcenie miało miejsce 10 września 1994 roku.
Przebieg trasy z Kudłaczy na Lubomir czerwonym szlakiem
Niżej zamieszczam link do przebiegu trasy czerwonym szlakiem na górę Lubomir ze Schroniska na Kudłaczach. Powrót czerwonym szlakiem, a od połowy czarnym do parkingu pod schroniskiem. Cała trasa zajęłam nam 2:25h około 8km.
Przebieg trasy w mapach turystycznych: Kliknij tutaj
Koordynaty parkingu znajdziecie tutaj: Parking pod schroniskiem Kudłacze
Lubomir – skąd nazwa?
Szczyt przyjął swoją nazwę od księcia Kazimierza Lubomirskiego, który został uhonorowany tym wyborem w 1932 roku za swoje zasługi. W 1922 roku książę przekazał domek myśliwski oraz 10 hektarów lasu na szczycie, wówczas nazywanym Łysiną, celem budowy obserwatorium astronomicznego. W 1922 r. na szczycie Lubomira (wówczas Łysiny), na dawnej polanie Przygoleź wybudowano, z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza niewielkie obserwatorium astronomiczne. Jedno z dwóch w ówczesnych polskich Karpatach. Do dnia dzisiejszego zachowały się betonowe schody oraz podstawa teleskopu. Lubomir do roku 1932 zwany był Łysiną. Obecnie szczyt Łysina 891 m n.p.m. znajduje się w połowie szlaku na Lubomir:
Obserwatorium Astronomiczne na szczycie Lubomir
To jedno z nielicznych obserwatoriów astronomicznych w Polsce, które jest otwarte dla turystów na samym szczycie góry. Dostęp do Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza jest jednak nieco ograniczony. Nam niestety nie było dane zajrzeć do środka. Zazwyczaj drzwi dla turystów otwarte są w niedziele w wybranych godzinach i w zależności od pogody. Cena biletu normalnego na dzień 17 lutego 2024 wynosiła 20 zł. Wszystkie informacje odnoście godzin otwarcia znajdziecie na stronie obiektu. Zobaczcie jak prezentuje się obecnie:
Obserwatorium astronomiczne oddano do użytku w 2007 roku na szczycie góry Lubomir w okolicy wsi Węglówka i Kudłacze. Znajduje się w gminie Wiśniowa, w Beskidzie Wyspowym/Makowskim. To nowoczesne obserwatorium powstało dzięki inicjatywie wójta gminy Wiśniowa, Juliana Murzyna. Zlokalizowano go w miejscu, gdzie poprzednio istniało przedwojenne obserwatorium. Budowa obiektu była rezultatem współpracy z wiodącymi uniwersyteckimi ośrodkami astronomicznymi w Polsce.
Jak najszybciej wejść na Lubomir?
Szukasz najkrótszej trasy spacerowej? Rozpocznij zatem swoją wędrówkę na szczyt w okolicach Przełęczy Jaworzyce – czerwonym szlakiem. Trasa ta ma nieco ponad 1,5 kilometra i średnio zajmuje około godziny. To z pewnością najszybsza trasa na Lubomir. Wejście jest łatwe, co sprawia, że jest idealne dla rodzin z młodszymi dziećmi. Dodatkową atrakcją będzie również ścieżka dydaktyczna „Wielcy astronomowie znani i mniej znani”.
Można też zacząć swoją wędrówkę z Gościńca pod Lubomirem. Droga prowadząca do gościńca jest prywatna, asfaltowa, wąska ale przejezdna, Przed restauracją jest sporo miejsc parkingowych. Warto zadzwonić lub skorzystać z oferty restauracji i spożyć placki po zbójnicku, pomidorówkę lub kwaśnicę. Tutaj wejście na szczyt zajmie wam około 30 minut.
Jaką trasę wybrać na Lubomir?
My wybraliśmy trasę czerwonym szlakiem ze schroniska. Na szczyt jest lekko ponad godzina drogi. Tuż przy schronisku masz do wyboru dwa szlaki: czerwony lub czarny, które łączą się w połowie drogi. Można też wybrać inną opcję. Pójść czerwonym szlakiem w górę, a w drodze powrotnej wkroczyć na czarny szlak tak, aby urozmaicić spacer – my tak zrobiliśmy. Zejście czarnym szlakiem jest bardziej strome niż czerwonym.
Trasa jest bardzo łagodna. Po drodze zdarzają się nieco bardziej wymagające fragmenty. Ale zarówno dzieci, jak i osoby starsze bez trudu je pokonają. Jeśli spodziewacie się podczas tej wędrówki spektakularnych panoram, to niestety musicie liczyć się z pewnym rozczarowaniem. Praktycznie cała trasa wiedzie przez las, co sprawia, że widoków na okolicę nie doświadczycie. Niemniej jednak, nieopodal szczytu znajduje się miejsce Spadzista Polana. Z uroczym widokiem na Wiśniową z Ciecieniem i Grodziskiem, które górują nad okolicą. Można tam przysiąść na herbatkę i kanapkę:
Po drodze zdobędziecie dwa inne szczyty: Łysinę 891 m n.p.m. i Trzy Kopce 893 m n.p.m.
Na Lubomir z Węglówki
Z miejscowości Węglówka możesz wybrać szlak zielony. Dojście na szczyt zajmie lekko ponad 2 godziny. Parking znajduje się tuż przy Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Jakie inne atrakcje spotkasz na czerwonym szlaku z Kudłaczy?
Warto zobaczyć: źródło z wodą – studnia przedwojennego obserwatorium oraz mogiłę partyzantów AK. Skręt do mogiły jest obecnie dobrze oznakowany dwiema tabliczkami na drzewach.
Najlepsze widoki w drodze na Lubomir?
Najlepsze widokowo miejsce jest poza trasą na Lubomir – tak słyszeliśmy. Niestety nie starczyło nam czasu by doświadczyć widoków z tego miejsca. Znajduje się na Polanie Kudłacze – 2 minuty od schroniska. Trzeba zejść czerwonym szlakiem na zachód, aż skończy się linia zabudowań i skręcić w lewo na polanę. Bez wątpienia możesz tam odpocząć rozkoszując się pięknymi panoramami.
Gdzie znajdziesz pieczątki Lubomir?
Zbierasz pieczątki? To świetna zabawa z pewnością nie tylko dla dzieci i zdobywców Korony Gór Polski. Dzięki pieczątkom można urozmaicić zdobywanie szczytów. Gdzie znajdziesz pieczątki w okolicy szczytu Lubomir? Jedna pieczątka znajduje się na szczycie w klubowej skrzyneczce. Kolejne w Schronisku PTTK na Kudłaczach.
Na stronie Zdobywców Gór Polski znajdziecie informację również o innych pieczątkach. W sklepie spożywczo-przemysłowym w Węglówce oraz pieczątce u Sołtysa wsi Węglówka. Niestety są to normalne pieczątki firmowe z NIPem – więc moim zdaniem nie warto się po nie udawać.
Lubomir – jaka prawidłowa wysokość?
Zastanawiacie się co z tą wysokością? My też 🙂 Na szczycie znajdziecie dwa wierzchołki z dwiema różnymi wysokościami – 904 m n.p.m. oraz 902 m n.p.m. Przy czym ten z 902 m n.p.m. znajduje się wyżej od tego z oznaczeniem 904 m n.p.m. Jeszcze inaczej podają na stronie Zdobywców Gór Polski – 912 m n.p.m. I bądź tu modry 🙂
Po zdobyciu szczytu Lubomir ruszamy do Gorczańskiego Parku Narodowego
Po zdobyciu Lubomira ruszamy autem w Gorce, by jeszcze za dnia wejść na Gorc Kamienicki 1134 m n.p.m. By tam na pobliskiej wieży widokowej – Gorc 1228 m n.p.m. – rozkoszować się pięknymi widokami gór w scenerii zachodzącego słońca. Niestety pogoda pokrzyżowała nam nieco plany z tym zachodem. Ale o tym poczytacie w kolejnym wpisie, który już niebawem ukaże się na naszym blogu 🙂
Powstały w 1981 roku Gorczański Park Narodowy to jedno z 23 parków narodowych w Polsce. Obszar parku obejmuje centralne pasmo Gorców, w tym również masywy Turbacza i Gorca. Na jego terenie znajduje się ponad dziewięćset gatunków roślin. Wśród nich wiele rzadkich okazów takich, jak wiechlina alpejska czy kuklik górski. Park jest również domem dla wielu zwierząt. Zaliczyć do nich należy na przykład borsuki, jelenie, rysie, wilki, niedźwiedzie i kilka gatunków nietoperzy.
Kudłacze
Dodaj komentarz