Planując urlop w Szklarskiej Porębie, nie można przegapić Zakrętu Śmierci – wyjątkowego punktu widokowego z fascynującą historią. Położony na wysokości 755 m n.p.m., ten ostry wiraż oferuje zapierające dech widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Choć pierwotnie powstał jako strategiczny obiekt militarny, dziś przyciąga turystów chcących podziwiać piękne panoramy o każdej porze dnia. Największe wrażenie robią jednak wschody słońca, które dzięki wzniesieniu są tutaj spektakularne i wypełnione magią porannego światła. Ale o tym musisz przekonać się osobiście. Zaplanuj już teraz wycieczkę na Zakręt Śmierci!
Zakręt Śmierci
755 m n.p.m.
Szklarska Poręba
Osiedle Podgórze
0:35h
1,9km
Droga Sudecka
69 m
3
Co znajdziesz poniżej?
Droga Sudecka i jej fascynująca historia
Zakręt Śmierci stanowi fragment Drogi Sudeckiej – drogi wojewódzkiej nr 358, łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrojem. Budowa tej trasy, przypominającej alpejskie drogi, miała na celu usprawnienie komunikacji oraz promocję regionu. Powstała w latach 1935-1937 jako część niemieckiego planu militarnego, aby w razie potrzeby szybko przerwać dostęp do strategicznych terenów. Na Zakręcie Śmierci zaprojektowano specjalne korytarze minerskie, które umożliwiałyby wysadzenie muru oporowego, odcinając drogę wrogim siłom.
Niezwykły punkt widokowy
Zakręt Śmierci to również jedno z najlepszych miejsc do podziwiania panoramy Sudetów. Jego promień 180 stopni i wysokość muru oporowego sprawiają, że widok na rozciągające się doliny i góry jest pełny i niezakłócony. Wielbiciele pięknych krajobrazów szczególnie cenią ten punkt za możliwość oglądania wschodów słońca, które są tutaj niezapomniane. Poranne światło powoli oblewające górskie szczyty i doliny to spektakl wart wczesnej pobudki.
Tajemnicze dziedzictwo „Wielkiego Zakrętu”
Przedwojenna nazwa „Wielki Zakręt” świadczy o tym, że już wtedy miejsce to budziło respekt. Liczne wypadki drogowe, które miały tu miejsce na przestrzeni lat, sprawiły jednak, że zyskało bardziej złowrogie miano – Zakręt Śmierci. Choć dziś trasa jest bezpieczniejsza, zakręt wciąż ma swoją mroczną sławę, co jedynie dodaje mu tajemniczości i czyni jeszcze bardziej atrakcyjnym dla odwiedzających. Istnieją nawet dawne plany przekształcenia zakrętu w punkt widokowy i deptak dla turystów, jednak dotychczas nie zostały one zrealizowane.
Jak dotrzeć na Zakręt Śmierci?
Zakręt Śmierci leży około 3,5 km od centrum Szklarskiej Poręby Górnej, co sprawia, że spacer zajmuje niecałą godzinę. Czarny szlak nie należy do malowniczych i bezpiecznych – prowadzi wzdłuż głównej i ruchliwej asfaltowej drogi, ale jej końcowy odcinek wynagradza turystów niezwykłymi widokami na okoliczne pasma górskie. Alternatywą jest żółty szlak prowadzący przez Wysoki Kamień lub czarny szlak prowadzący ze Szklarskiej Poręby Dolnej. To idealne miejsce dla fotografów, miłośników przyrody, a także dla tych, którzy poszukują unikalnych punktów widokowych i chcą zgłębić historie regionu. Niżej na mapce zaznaczyłam najkrótszą opcję pieszo ze Szklarskiej Poręby, osiedle Podgórze:
Gdzie zaparkować?
Nie chcesz „zdobywać” Zakrętu Śmierci na piechotę? Wolisz podjechać jak najbliżej autem? Nie ma z tym problemu! W pobliżu Zakrętu Śmierci znajdziesz trzy małe parkingi gdzie możesz zostawić auto. Kliknij w link tutaj i zobacz lokalizację jednego z nich na Google Maps. Kolejny znajdziesz po przeciwnej stronie zakrętu: zobacz tutaj.
Dlaczego warto odwiedzić Zakręt Śmierci?
Niezależnie od pory roku, Zakręt Śmierci to miejsce pełne uroku i tajemnic, które fascynuje zarówno historią, jak i spektakularnymi widokami. To doskonały punkt na trasie dla każdego, kto chce doświadczyć piękna Karkonoszy oraz poczuć dreszcz związany z przeszłością tego miejsca.
Jeśli dotarłeś już na Zakręt Śmierci to nie uciekaj stąd szybko! Łap gotową trasę z licznymi atrakcjami i przeczytaj o bunkrze ukrytym 150 metrów stąd, Zbójeckich Skałach, Sztolniach Pirytu i szybko leć na Diamentowy Widok! A może swoją wędrówkę zakończysz na Wysokim Kamieniu? Zapraszam po gotowe propozycje wędrówek:
Dodaj komentarz