Kiedyś, gdy wędrowałam po górach, stemplowałam sobie ręce w schroniskach i na szczytach. O! Czasem nawet policzki były ofiarami tego rytuału! Ale w tym roku, jak przystało na nowoczesnego górołaza, przeszłam na wyższy poziom zbieractwa – odznaki! Tak, te małe metalowe klejnociki, opowiadają historię moich przygód lepiej niż zmięte mapy. Ups! Oczywiście mapy zapisane jako przebyte trasy w apkach 🙂 Nowoczesność już jakiś czas temu wkroczyła na moje szlaki. Pieczątki też zostały, lecz teraz lądują w małych książeczkach.
Postanowiłam podzielić się moimi perypetiami z całym światem poprzez bloga, TikToka, Facebooka i Instagrama. Teraz możesz śledzić moje kroki i zobaczyć, czy zdobycie kolejnej odznaki zakończy się sukcesem.
Ale zanim zaczęłam przechodzić na wyższe poziomy odznakowego szaleństwa, musiałam wybrać spośród wielu odznak możliwych do zdobycia. To nie było takie łatwe, jak się wydaje – PTTK ma w ofercie tyle odznak, że aż głowa boli! W końcu jednak podjęłam decyzję. GOT, czyli Górska Odznaka Turystyczna. To taki symbol, że wędrować po górach potrafi się jak mało kto – chociaż zobaczę, czy nie zmienię zdania, gdy zacznie padać deszcz, walić piorunami i wrócą wspomnienia z ostatniej wyprawy, gdy utknęłam w błocie po kolana!
Tak więc, trzymaj kciuki i zaglądaj na moje profile, bo będzie się działo! A jeśli zastanawiasz się, po co te pieczątki i odznaki – cóż, kto by pomyślał, że tak małe rzeczy mogą zrobić tak wielkie szaleństwo w moim serduchu i dodać odrobiny uśmiechu na twarzy! Zapraszam Cię na przygodę z odznakami GOT!
Co znajdziesz poniżej?
- 1 Po co powstały Górskie Odznaki Turystyczne?
- 2 Jakie odznaki GOT możesz zdobyć?
- 3 Ile trwa zdobywanie wszystkich odznak GOT?
- 4 Jak wygląda zdobywane odznak Popularnej i Małej?
- 5 Początek z Książeczką GOT
- 6 Punktacja dla Odznaki Popularnej i Małej
- 7 Jak zbierać punkty GOT?
- 8 Jak opisywać trasy i zliczać punkty? Jak prawidłowo wypełniać książeczkę GOT PTTK?
- 9 Po co jest książeczka?
- 10 Gdzie można kupić książeczkę GOT PTTK?
- 11 Ile kosztuje książeczka GOT PTTK?
- 12 Pieczątki do książeczek – w książeczce znajdziesz miejsce i na nie!
- 13 Zdjęcia dla potwierdzenia
Po co powstały Górskie Odznaki Turystyczne?
Ich celem jest zachęcenie do regularnego uprawiania turystyki górskiej i wyciągnięcia Cię z domu. Gotowe trasy punktowane do GOT mogą natchnąć Cię pomysłem na najbliższą wycieczkę i ukierunkować na konkretne pasmo górskie. Nie masz tutaj narzuconych z góry szlaków, przewyższeń czy ilości kilometrów. Możesz przemaszerować 5 kilometrów i wejść na górkę gdzie pokonasz 100m przewyższenia. Wybór zależy od Ciebie!
A tak piszą sami twórcy odznaki:
„Celem GOT PTTK jest zachęcanie zdobywających odznakę do systematycznego poznawania gór polskich oraz do zapoznania się z terenami sudeckimi i karpackimi w krajach sąsiadujących z Polską, podczas wycieczek odbywanych zgodnie z zasadami pieszych wycieczek górskich o charakterze turystyczno-krajoznawczym.”
Jakie odznaki GOT możesz zdobyć?
Jest ich aż 5, z czego tylko jedna jest jednostopniowa – Odznaka Popularna. Odznaka „W góry” jest przeznaczona dla najmłodszych między 5 a 7 rokiem życia. Natomiast odznaką „Za wytrwałość” się w tym artykule nie zajmiemy bo to grubsza sztuka 🙂 Znajdziesz tutaj informacje o odznace Popularnej i Małej.
Oto jak wyglądają stopnie odznak GOT:
- 1. „W góry” – ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty
- 2. Popularna – ma jeden stopień
- 3. Mała – ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty
- 4. Duża – ma trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty
- 5. „Za wytrwałość” – ma dwa stopnie: mały i duży
Ile trwa zdobywanie wszystkich odznak GOT?
Minimum 8 lat lub dłużej? Czy dobrze liczę? Chyba tak, bo jeżeli jeden stopień odznaki można zdobyć na rok to tak to by wyglądało 🙂 Jestem ciekawa czy są tutaj osoby które dociągnęły taki projekt do końca?
„W jednym roku kalendarzowym można zdobyć tylko jeden stopień GOT PTTK lub jedną normę do odznaki „Za wytrwałość”, z wyjątkiem GOT PTTK popularnej i małej brązowej, które mogą być zdobyte w tym samym roku.”
Jak wygląda zdobywane odznak Popularnej i Małej?
Wygląda to w praktyce tak: w jednym roku kalendarzowym np. 2024 możesz zdobyć odznakę Popularną i pierwszy stopień odznaki Małej: brązowy. Po ich zdobyciu działasz dalej zbierając punkty i wpisując przebyte szlaki w 2024 r. Jeżeli uzbierasz wymaganą ilość do kolejnego stopnia: Małego srebrnego to już w styczniu 2025 roku zanosisz książeczkę GOT do weryfikacji i masz już trzecią odznakę: Małą srebrną. Następnie działasz dalej i przez 2025 zbierasz punkty do kolejnej odznaki Małej Złotej, którą możesz zweryfikować dopiero w 2026 r. I tak lecisz dalej z każdym następnym stopniem. No proste to to nie jest żeby ogarnąć od razu 😉
Początek z Książeczką GOT
W maju tego roku udało mi się uzbierać punkty do dwóch pierwszych odznak: Popularnej – jednostopniowej i Małej Brązowej (I stopień). Po zebraniu łącznie 180 punktów (60 punktów na Popularną i 120 na Małą Brązową) zanosi się książeczkę GOT do lokalnego punktu PTTK gdzie Pan/Pani Przodownik Turystyki Górskiej jako Terenowy Referat Weryfikacyjny potwierdza zdobycie 2 odznak. Pozdrawiam Pana Marka z oddziału Poznańskiego PTTK. Listę punktów gdzie można weryfikować odznaki znajdziesz w książeczce w spisie na ostatnich stronach – jest ich sporo!
Punktacja dla Odznaki Popularnej i Małej
Ustala się następujące ilości punktów koniecznych do zdobycia poszczególnych stopni popularnego oraz małych GOT PTTK:
- popularny 60 punktów
- mały brązowy 120 punktów
- mały srebrny 360 punktów
- mały złoty 720 punktów
Jak zbierać punkty GOT?
Na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane. Jak na to spojrzałam to prawdę mówiąc trochę mi zajęło, żeby obczaić o co w tym wszystkim chodzi. Teraz nie jest to taka czarna magia jak na początku wyglądało. Oczywiście najlepiej jak wytłumaczę to na przykładach, ale na początek trochę sucharów wyjętych z regulaminu:
Jeżeli trasa wycieczki jest ujęta w „Trasach punktowanych do GOT PTTK” to należy stosować podaną tam punktację.
Jeżeli trasa wycieczki nie jest ujęta w „Trasach punktowanych do GOT PTTK”, to przyznaje się jeden punkt za każdy przebyty kilometr oraz jeden punkt za każde pokonane 100 m sumy różnic poziomów przy podejściach (zaokrąglenie w górę do jednego punktu przy minimum 51 m sumy podejść lub ponad 500 m przebytej trasy).
Maksymalna norma zaliczana do GOT PTTK na dziennej trasie wycieczkowej wynosi 50 punktów regulaminowych.
Nie zalicza się punktów uzyskanych na wycieczkach przebytych tą samą trasą i w tym samym kierunku w toku zdobywania tego samego stopnia GOT PTTK.
Jak opisywać trasy i zliczać punkty? Jak prawidłowo wypełniać książeczkę GOT PTTK?
Najlepiej jeśli pokażę to na przykładach wziętych z moich osobistych tras. Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie Pasma górskiego w jakim byłeś. To już wielki krok ku prawidłowemu wypełnieniu książeczki. Tutaj w linku znajdziesz cały wykaz wraz z numerem grup.
Trasa ujęta w spisie
Wybrałam się na Ślężę, zaparkowałam auto na Przełęczy Tąpadła. Poszłam żółtym szlakiem na Ślężę i zeszłam tą samą drogą. Moja trasa jest ujęta w spisie Punktacji GOT na stronie: tutaj. Dlatego w tym przypadku korzystam z gotowca. Trasa jest podzielona na kilka odcinków, w tym przypadku wyszły 4. Czasami zdarza się, że będzie takich odcinków nawet 6 lub więcej!
1) Przełęcz Tąpadła – Polana Pod Dębami
2) Polana Pod Dębami – Ślęża
3) Ślęża – Polna pod Dębami
4) Polana pod Dębami – Przełęcz Tąpadła
Masyw Ślęży oznaczony jest symbolem S.20 – zobacz tutaj. Na stronie wyszukałam pierwszy punktu: Polana pod Dębami. Z Przełęczy Tąpadła za jego zdobycie otrzymuje się 2 punkty GOT (to te punkty przed slashem 2/1), następnie szukam Ślęży i widzę, że z Polany pod Dębami za jej zdobycie otrzymuje się 3 punkty GOT (3/1). Następnie idę w drogę powrotną, więc teraz patrzę na punkty po ukośniku: za drogę ze Ślęży do Polany pod Dębami zdobywam 1 punkt GOT i z Polany pod Dębami do Przełęczy Tąpadła także 1.
Zobacz jak wygląda taki wpis w książeczce:
Trasa częściowo ujęta w spisie
Kolejny przykład gdzie tylko część trasy jest ujęta w spisie, a innych odcinków nie znajdziesz w wykazie tras punktowanych: Bielice – Kowadło – Smrk – Postawna – Rudawiec – Bielice
Tutaj trasę podzieliłam aż na 5 etapów:
1) Bielice – Kowadło – jest w wykazie S.17 4 GOT
2) Kowadło – Smrk – brak w wykazie, 5,6 km, 311 m ⭡, 9 GOT (6 punktów za kilometry i 3 za przewyższenia)
3) Smrk – Postawna – brak w wykazie, 2,4 km, 33 m⭡, 2 GOT (2 punktów za kilometry i 0 za przewyższenia)
4) Postawna – Rudawiec – brak w wykazie, 10 km, 113 m⭡,11 GOT (10 punktów za kilometry i 1 za przewyższenia)
5) Rudawiec – Bielice – jest w wykazie S.16, 5 GOT
Zobacz jak wygląda taki wpis w książeczce na zdjęciu wyżej ⭡
Trasa nieujęta w spisie
Zapewne zdarzy się, że przejdziesz trasą nieujętą w wykazie tras GOT. Wówczas zasada jest dość prosta: spisujesz trasę, kilometry i sumę podejść. Przy wyliczaniu przebytych kilometrów i obliczaniu przewyższenia można wykorzystać aplikacje takie jak mapy.cz czy mapa-turystyczna.pl. Moja trasa: Serlich Sedlo – Vielka Destna – Serlich Sedlo 7,1 km, 138 m ⭡, łącznie 8 punktów GOT (7 za kilometry i 1 za podejścia), nr grupy górskiej: Orlickie hory – Cz:
Zobaczysz! Trochę wprawy i się w tym połapiesz bez trudu 😉
Po co jest książeczka?
Traktuję ten cały pomysł z książeczką przede wszystkim jako fajną zabawę. Zachęcam i Ciebie do podejścia w ten sam sposób. Dzięki temu będziesz mieć więcej frajdy. Aaaa i nie denerwuj się jeśli czegoś nie zrozumiesz, zawsze możesz zadzwonić do lokalnego PTTK i się podpytać.
„Książeczka GOT” służy do zbierania punktów dla zdobywających Górską Odznakę Turystyczną. Zawiera tabelki do ewidencji wycieczek, miejsca na potwierdzenia wycieczek (pieczątki) oraz wykaz punktów weryfikacji GOT.”
Gdzie można kupić książeczkę GOT PTTK?
Książeczki GOT dostępne są w wielu punktach: w miejscowych oddziałach PTTK, w różnych sklepikach przy bardziej popularnych trasach np. w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie czy na straganach w Karłowie w drodze na Szczeliniec Wielki. Znajdziesz też je na popularnych serwisach aukcyjnych, czy w sklepie online COTG PTTK.
Ile kosztuje książeczka GOT PTTK?
Zapłacisz za nią od 5 do kilkunastu zł w zależności od miejsca nabycia.
Pieczątki do książeczek – w książeczce znajdziesz miejsce i na nie!
Wiesz, te górskie pieczątki to jak chipsy. Zjesz jednego to kolejne wchodzą z jeszcze większym smakiem. No i możesz uzależnić się na dobre! Okoliczne, miejscowe i pamiątkowe pieczątki znajdziesz przede wszystkim w schroniskach i na szczytach gór. Mogą ukrywać się też przy wejściach na szlak w punktach kasowych Parków Narodowych. Czasami trzeba popytać, poszperać i odszukać!
Zdjęcia dla potwierdzenia
Do książeczek możesz też wklejać zdjęcia – to będzie taki Twój osobisty album z wypraw! Jestem dopiero na początku mojej wędrówki z książeczką GOT. Śledź mojego bloga, bo będę regularnie opowiadać o moich przygodach i odkryciach! Kto wie, może i Ty też się skusisz na tę górską szaleńczą zabawę z pieczątkami, zdjęciami i książeczką? Koniecznie zajrzyj też do mojej relacji ze zdobywania Korony Gór Polski:
Dodaj komentarz