Co znajdziesz poniżej?
- 1 Zdobycie Korony Gór Polski? Dlaczego by nie!
- 2 Łysica stała się naszym pierwszym celem
- 3 Gdzie znajdziesz pieczątki?
- 4 Puszcza Jodłowa na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego
- 5 Łysa Góra ,,… prawie zawsze zimnem skrzepła, często zamglona lub sypiąca śniegiem albo deszczem” (Jan Długosz)
- 6 Gołoborze w Górach Świętokrzyskich
- 7 Jama Czarownic na Łysej Górze
- 8 Droga na Łysą Górę z Huty Szklanej
- 9 Podświetlany napis – Góry Świętokrzyskie
- 10 Legendy o Łysej Górze
- 11 Legendy o Łysicy
- 12 Góry Świętokrzyskie – skąd taka nazwa?
- 13 Łysica.
Zdobycie Korony Gór Polski? Dlaczego by nie!
To fascynujące wyzwanie, które stanowi naturalny krok dla tych, którzy już wielokrotnie stawiali czoła szczytom naszych gór. Jak również dla tych którzy pierwszy raz zamierzają odkryć piękno górskich krajobrazów. Choć większość z tych majestatycznych wierzchołków była nam już dobrze znana, nadszedł czas, aby uroczyście i oficjalnie zaliczyć najwyższe punkty polskich pasm górskich. To nie tylko możliwość zacieśnienia więzi z przyrodą i świetnymi ludźmi spotkanymi na szlakach, lecz także symboliczne podkreślenie naszych zdolności pokonywania górskich wyzwań. Na pierwszy strzał poszły Góry Świętokrzyskie!
Łysica stała się naszym pierwszym celem
Góry Świętokrzyskie – Łysica 614 m n.p.m to pierwszy szczyt z Korony Gór Polski, który oficjalnie zdobyliśmy 10 lutego 2024r. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Ma dwa wierzchołki – wschodni nazywany Skałą Agaty i zachodni na którym znajduje się drewniana replika krzyża z 1930r. Na Łysicę udaliśmy się czerwonym szlakiem z miejscowości Święta Katarzyna – szlak całkowicie pokryty jest głazami o różnej wielkości. Parking znajduje się tuż na początku szlaku – darmowy. Zdobycie szczytu zajęło nam około godziny.
Zaraz po wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i po zakupie biletu wstępu (10 zł) można zobaczyć Źródełko Świętego Franciszka. Podobno woda jest zdatna do picia, a do źródełka maszerują ludzie z baniakami na wodę 🤭. Legenda głosi, że leczy również choroby oczu 😯 Szlak jest łatwy, wiedzie przez las bukowy – idealny na ciepłe letnie dni. W połowie szału można odpocząć pod wiatą. Z Łysicy warto udać się na wschodni wierzchołek oddalony około 20 minut. W deszczowe dni warto zaopatrzyć się w stuptuty – ochraniacze na buty, bo błota na trasie trochę jest 🥴
Gdzie znajdziesz pieczątki?
Jeżeli kolekcjonujecie pieczątki to cztery różne znajdują się w sklepiku na początku szlaku. Jedna w skrzynce na samym szczycie, 3 przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w kasie. Resztkę pieczątek dostaniecie również w Ośrodku Wypoczynkowym Jodełka, Muzeum Minerałów i Skamieniałości, Kościele św. Katarzyny, Galerii Rękodzieła, Chacie Kaka w Kakoninie i w Niepublicznym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świętej Katarzynie.
Puszcza Jodłowa na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Na początku czerwonego szlaku z miejscowości Święta Katarzyna możecie zboczyć ze szlaku w lewą stronę. Tuż przed Źródełkiem Świętego Franciszka i przejść ścieżką edukacyjną wiodąca przez Puszczę Jodłową. To unikatowy w skali światowej zespół leśny jedliny polskiej, tj. bór jodłowo-bukowy porastający grzbiet łysogórski.
Łysa Góra ,,… prawie zawsze zimnem skrzepła, często zamglona lub sypiąca śniegiem albo deszczem” (Jan Długosz)
Po zdobyciu Łysicy udaliśmy się na kolejny, drugi co do wysokości, szczyt Gór Świętokrzyskich. Łysą Górę 595m n.p.m nazywana również Świętym Krzyżem. Startowaliśmy z miejscowości Nowa Słupia. Darmowy parking znajduje się tuż przy Karczmie Mnicha. Polecamy zajrzeć tam po zejściu ze szlaku, bo dania były przepyszne, a porcje duże. Zdobycie szczytu zajmie wam spokojnym tempem około godziny do 1,5h ze zwiedzaniem Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Znajduje się tam również Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Do klasztoru dotrzecie niebieskim szlakiem Drogą Królewską. Tuż za klasztorem, około 100 m, znajduje się stacja radiowo-telewizyjna (RTCN Święty Krzyż – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze). Wieża ma wysokość 157 metrów i została zbudowana w 1966 r. A za nią nasz wierzchołek.
Gołoborze w Górach Świętokrzyskich
Na szczycie Łysej Góry znajduje się taras widokowy, gdzie możecie podziwiać gołoborze. To obszary bezleśne pokryte skałami znajdujące się na stokach pasm górskich. Gołoborza zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu.
Jama Czarownic na Łysej Górze
Nam niestety nie udało się jej odnaleźć 🙁 Na szczyt Łysej Góry dotarliśmy już po zmroku i po kilkuminutowym poszukiwaniu odpuściliśmy. Jama Czarownic podobno znajduje się naprzeciwko drewnianej bramy wejściowej na Gołoborze na Łysej Górze – po drugiej stronie asfaltowej drogi. Jak znajdziecie zróbcie zdjęcie i dajcie nam koniecznie znać!
Droga na Łysą Górę z Huty Szklanej
Na Łysą Górę można udać się również z przeciwnej strony Drogą Przewodników Świętokrzyskich z miejscowości Huta Szklana. Parking płatny znajduje się tuż przy Pomniku Katyńskim. Jest to w całości droga asfaltowa. Trasa zajmie wam około 40 minut.
Podświetlany napis – Góry Świętokrzyskie
W drodze powrotnej, już po zmroku, warto zatrzymać się na tarasie widokowym w Krajnie, w gminie Górno. Zainstalowano tam podświetlany napis – Góry Świętokrzyskie. Darmowy parking znajduj się tuż przy napisie.
Legendy o Łysej Górze
Legendy o sabatach czarownic na Łysej Górze wiążą się z wierzeniami słowiańskich ludów. Mówi się, że ten szczyt był miejscem tajemniczych zgromadzeń czarownic. Składano tam ofiary bożkom Lelum i Polelum, a także oddawano cześć Świstowi, Poświstowi i Pogodzie. Podczas sabatów czarownice uczestniczyły w uczcie, tańcach i doskonaleniu swojego rzemiosła. Przygotowywały nowe czary, wymieniały się radami oraz sporządzały tajemnicze mikstury. Po wschodzie słońca wiedźmy wsiadały na miotły i odlatywały do swoich domów. Dzięki modlitwom mnichów i mieszkańców pobliskich miejscowości, czarownice zostały w końcu przepędzone, a ich praktyki zakończyły się. Przekazy mówią, że także na Łysicy odbywały się sabaty czarownic.
Legendy o Łysicy
Jedna z legend opowiada o zamku, który wznosił się na szczycie góry. Wewnątrz zamku zamieszkiwały dwie siostry: spokojna Agata i rozrywkowa Jadwiga. Jadwiga, pragnąc pełni władzy, nawiązała romans z rycerzem i spiskowo postanowiła otruć swoją siostrę. Jednak gdy zbrodnia miała zostać popełniona, Agata wyszła na spokojny spacer do lasu. Wówczas niespodziewanie rozpętała się potężna burza, piorun roztrzaskał zamek na tysiące kamieni. Agata, nieświadoma zdrady Jadwigi, opłakiwała jej śmierć. Jej łzy spłynęły zboczem góry, docierając aż do osady Święta Katarzyna, gdzie utworzyły źródełko, które płynie do dzisiaj.
Inna legendarna opowieść mówi o olbrzymie zamieszkującym okolice Łysicy. Zafascynowany pięknem pewnej dziewczyny, olbrzym zakochał się w niej głęboko, lecz ojciec dziewczyny stanowczo sprzeciwił się ich związkowi. W gniewie olbrzym rzucił potężnym kamieniem w stronę wioski, tworząc w ten sposób charakterystyczne gołoborze. To monumentalne dzieło natury miało być świadectwem miłości olbrzyma, choć przyniosło jednocześnie zniszczenie dla okolicznej osady. Ta legenda do dziś przypomina o burzliwych uczuciach olbrzyma i tragicznym skutku jego nieodwzajemnionej miłości.
Góry Świętokrzyskie – skąd taka nazwa?
Nazwa Gór Świętokrzyskich związana jest z legendą o relikwiach przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Według opowieści, tysiąc lat temu Emeryk, węgierski książę, wyruszył na polowanie do lasów świętokrzyskich na zaproszenie króla Bolesława Chrobrego. Podczas polowania zauważył jelenia o wyjątkowym porożu, na którym błyszczał krzyż. Niedługo potem ukazał się mu anioł, zlecając przechowanie relikwii Świętego Krzyża w pobliskim klasztorze. Choć trudno ocenić, ile prawdy kryje się w tej legendzie, relikwie faktycznie są przechowywane w klasztorze. Góry Świętokrzyskie wznoszą się dumnie, potwierdzając historię ukrytą w ich nazwie.
Góry Świętokrzyskie to idealny kierunek na jednodniową wędrówkę. A co jeszcze kryją Góry Świętokrzyskie? I jakie atrakcje możesz zobaczyć w okolicy? Tego dowiesz się już niebawem jak tylko zrealizujemy nasz kolejny jednodniowy wypad w te okolice. Bo atrakcji jest tutaj całe mnóstwo.
Mamy nadzieję, że nasza miłość do gór przeniesie się na Ciebie. Otwierając przed Tobą fascynujący świat przygód i piękna, który oferują górskie szczyty. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym wędrowcem czy początkującym entuzjastą, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem. Razem odkryjemy niezapomniane widoki oraz emocje, jakie niesie ze sobą górska eksploracja. Wspólne zdobywanie wierzchołków to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale także szansa na budowanie trwałych więzi i wspólną radość z osiąganych celów. Dołącz do naszej pasjonującej przygody, a razem stworzymy niezapomniane chwile na szlakach gór Polski.
Święta Katarzyna
Dodaj komentarz