Na samym początku muszę Cię nieco zmartwić 🙁 Kopca Wolności w Poznaniu nie zdobędziesz na co dzień. Dla zwiedzających jest dostępny jedynie podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych: 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) i 11 listopada (Dzień Niepodległości). Niestety i to nie każdego roku!
Kopiec Wolności
100 m n.p.m.
ul. Wiankowa 2
61-131 Poznań
Malta
Adres: ul. Wiankowa 2, 61-131 Poznań. Na mapie przedstawiam lokalizację Kopca Wolności.
Co znajdziesz poniżej?
Gdzie zaparkować?
Możesz zaparkować auto w okolicy Kopca Wolności od ul. Baraniaka lub Wiankowej, gdzie znajdziesz płatne parkingi. Możesz też poszukać bezpłatnego miejsca na ul. Inflanckiej.
Gdzie zrobić zdjęcie, żeby udokumentować zdobycie Kopca Wolności?
Kopiec Wolności jest widoczny z każdego punktu w okolicy. Możesz zrobić zdjęcie z flagą powiewającą na jego szczycie zarówno od ulicy Baraniaka jak i od strony Jeziora Maltańskiego. Kopiec prezentuje się pięknie z każdej strony!
Czym jest Kopiec Wolności?
Kopiec Wolności to wzgórze usytuowane nad Jeziorem Maltańskim, położone na prawym brzegu Warty, w dzielnicy Malta. Pierwotnie wzniesiony był dla upamiętnienia zwycięskiego powstania wielkopolskiego i przyłączenia tego regionu do niepodległej Polski.
Kopiec ma symbolizować szeroko rozumianą wolność, będącą najwyższą wartością dla człowieka. Niestety, symboliczne przesłanie Kopca nie znalazło pełnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Obecnie Kopiec jest zamknięty i niedostępny dla zwiedzających. Przed wejściem znajduje się tablica informacyjna, która przedstawia historię i znaczenie tego miejsca.
Dlaczego nie wejdziesz na Kopiec Wolności?
W 2018 roku, w trakcie modernizacji na Kopcu Wolności zamontowano repery geodezyjne. Stwierdzono, że obiekt podlega odkształceniom i dochodzi na nim do osiadania gruntu. Konstrukcja okazała się niestabilna, więc kopiec jest udostępniany jedynie w określone dni w roku. Ale nie musisz się martwić, bo same okolice Kopca Wolności są piękne, a selfik z powiewającą na samym czubku kopca flagą będzie potwierdzeniem że tam byłeś!
Historia Kopca Wolności
Budowa pierwszego Kopca Wolności rozpoczęła się 3 maja 1919 roku, zaledwie kilka miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz zakończeniu powstania wielkopolskiego. Fundusze na budowę kopca pochodziły ze sprzedaży cegiełek, a mieszkańcy Poznania pracowali przy jego wznoszeniu, przychodząc popołudniami, by usypywać kopiec. Po trzech latach pracy kopiec został ukończony. Podczas II wojny światowej został zniszczony przez Niemców, którzy do jego rozbiórki zmusili Żydów oraz jeńców wojennych.
Po zakończeniu wojny odbudowę kopca podjęto w latach 80tych, w związku z przygotowaniami do Mistrzostw Świata w Kajakarstwie, które miały odbyć się w 1990 roku na jeziorze Maltańskim. Władze PRL oficjalnie nie zgodziły się na odbudowę kopca. Ale ze względu na wysokie koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora usypano z niej kopiec. Zagospodarowanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Malcie stało się zatem oficjalnym pretekstem do usypania wzgórza.
Kolejka górska i tor saneczkowy
Na zboczu Kopca Wolności znajduje się również centrum rekreacyjne Malta Ski, które oferuje wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wśród nich można znaleźć zarówno kolejkę górską, jak i tor saneczkowy, które dostarczają niezapomnianych wrażeń i emocji.
Malta Ski to z pewnością doskonałe miejsce na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. Centrum przyciąga zarówno mieszkańców Poznania, jak i turystów, oferując różnorodne możliwości rekreacyjne w malowniczym otoczeniu Jeziora Maltańskiego.
Serdecznie zapraszam do udziału w projekcie Korona Poznania! To idealny sposób na intensywne zwiedzanie tego pięknego miasta. Czeka na Ciebie 7 wyjątkowych miejsc, każde z ciekawymi atrakcjami w okolicy. Kliknij poniższy link i dołącz do wyzwania! Zdobądź wyjątkową Odznakę Korony Poznania, która z pewnością będzie wspaniałą i niepowtarzalną pamiątką z Twojej wizyty w stolicy Wielkopolski.
Dodaj komentarz