Tego dnia pogoda w Wielkiej Fatrze płatała nam figle. Raz grzmiało, raz lało – nie było sensu iść na cały dzień w góry. Po śniadaniu wsiedliśmy do samochodu i ruszyliśmy w kierunku Jaskini Harmaneckiej. Była to idealna decyzja na dzień pełen kapryśnej pogody. Podziwialiśmy spektakularne stalaktyty i stalagmity, a także tajemnicze podziemne korytarze. Harmanecka Jaskinia, znana z białych nacieków wapiennych, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zwiedzanie zakończyliśmy z nową dawką energii i pełni inspiracji na kolejne przygody, mimo że pogoda na zewnątrz wciąż nie była sprzyjająca. Jeśli Ty też zastanawiasz się co robić na Słowacji w niepogodę przeczytaj koniecznie o naszej wycieczce do Jaskini Harmaneckiej:
Jaskinia Harmanecka – czy warto ją zwiedzić?
Kiedy pod wieczór niebo wreszcie się przejaśniło, słońce wyjrzało zza chmur, nie mogliśmy przepuścić takiej okazji. Szybko spakowaliśmy plecaki i postanowiliśmy zdobyć Zwoleń przed zachodem słońca. Szlak z Dobovaly – Bully okazał się idealnym wyborem – krótkim, ale pełnym fajnych widoków.
Gdy dotarliśmy na szczyt, mieliśmy przed sobą niezapomniany spektakl natury. Zachód słońca nie rozlał się na niebie tysiącem kolorów, ale za to księżyc z każdą minutą robił się coraz większy, pełniejszy i bardziej żółty. Cieszyliśmy się, że pomimo porannej niepewności udało nam się zakończyć dzień w tak piękny sposób.
Zvolen
Veľká Fatra
1 402 m n.p.m.
• Donovaly
Czerwony szlak
2:07 h
5,3 km
• Nová hoľa
453 m
10
Co znajdziesz poniżej?
Gdzie zaparkować?
Auto możesz zostawić na bezpłatny parkingu w centrum Donovaly – Parkovisko. To właśnie tu rozpoczyna się czerwony szlak na Zwoleń.
Co musisz wiedzieć przed wędrówką na Zwoleń?
- Wędrując z miejscowości Donovaly na Zwoleń przejdziesz ponad 5km w obie strony z przewyższeniem około 500m.
- Trudność trasy: łatwa. Jednak, gdy popada deszcz, na szlaku robi się sporo błota, które nie ułatwia wspinaczki.
- Znajdziesz się na terenie Wielkiej Fatry (Veľká Fatra – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich).
- Zwoleń znajduje się na terenie Parku Narodowego „Wielka Fatra” (Národný park Veľká Fatra)
- Nie musisz kupować biletu – wstęp na teren Parku Narodowego „Wielka Fatra” jest bezpłatny.
- Zaparkuj na bezpłatnym parkingu w centrum Donovaly – 976 39 Donovaly – rekreačná oblasť, Słowacja.
- Pod szczytem Zwoleń jest postawiony krzyż łaciński.
- Na Zwoleniu znajduje się rozejście szlaków na: Nová hoľa 1352 m n.p.m., Malý Zvolen 1359 m n.p.m., Krížna 1562 m n.p.m.
- Możesz wjechać na pobliski szczyt Nová hoľa kolejką gondolową Telemix Nová hoľa. Stąd dojście na Zwoleń zajmie Ci około 20 minut.
Szlak na Zwoleń rozpisany do Książeczki GOT PTTK
Jeśli masz książeczkę GOT i rejestrujesz w niej swoje trasy, poniżej znajdziesz szczegółowo rozpisaną trasę z punktami GOT przypisanymi do każdego odcinka.
Donovaly – Zvolen (Zwoleń 1402 m) | 7 |
Zvolen (Zwoleń 1402 m) – Donovaly | 3 |
SUMA PUNKTÓW GOT | 10 |
Zwoleń – Zvolen 1402 m
Zwoleń to rozległy szczyt o wysokości 1402 m n.p.m., położony w malowniczej grupie górskiej Wielkiej Fatry, będącej częścią Centralnych Karpat Zachodnich na Słowacji. Choć obecnie uznawany za część Wielkiej Fatry, dawny podział słowacki zaliczał go do Niżnych Tatr, o czym świadczy tablica znajdująca się przed szczytem.
Zwoleń charakteryzuje się szerokim, kamienistym wierzchołkiem oraz trawiastymi grzbietami, które niegdyś służyły jako hale pasterskie. Te otwarte przestrzenie oferują turystom spektakularne widoki, które obejmują cały horyzont. Na szczycie znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych, a także łaciński krzyż, który stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny.
Dzięki bliskości wyciągu krzesełkowego na pobliski szczyt Nová hoľa 1352 m n.p.m., Zwoleń cieszy się popularnością zarówno wśród letnich, jak i zimowych turystów.
Czerwony szlak na Zwoleń z Donovaly
Szlak na Zwoleń rozpoczyna się na kładce w centrum wsi Donovaly. Kładka przechodzi nad drogą krajową 59. Początkowo idziemy wzdłuż asfaltowej drogi ciągle trzymając się czerwonych szlakówek. Gdy wchodzimy na teren Wielkiej Fatry jest już cały czas pod górę. Droga mknie w większości przez las. Tutaj nie ma żadnych widoków. Jedyną atrakcją, mniej więcej w połowie trasy, jest Źródełko.
Piękne panoramy pojawiają się przed nami dopiero na samej grani – w miejscu gdzie czerwony szlak połączy się z żółtym. Po lewej stronie widzimy malowniczą dolinę, gdzie migają już światła w oknach domów mieszkańców wsi Donovaly. Przed nami panorama na szczyty i doliny Wielkiej Fatry, a po prawej stronie na Tatry Niżne.
Na szczycie mieliśmy oglądać spektakularny zachód słońca, ale niestety takiego nie doświadczyliśmy. Słońce zawiodło, ale za to księżyc zrekompensował ten brak, ukazując się w pełnej okazałości i oferując nam zachwycający widok. Po kilku minutach spędzonych na szycie zostało nam już tylko zejście… albo aż zejście. Całodzienne opady nie ułatwiły nam sprawy. Na szlaku było sporo błota, więc zejście nie należało do szybkich i łatwych.
Wybierasz się na Słowację w okolice Wielkiej Fatry i Tatr Niżnych. Zobacz co możesz tam robić. Chwytaj gotowe propozycje na ferraty i zdobycie najwyższych szczytów Dumbier i Chopok:
Dodaj komentarz