Włodyka w Górach Sowich, wzniesienie o wysokości 682 m n.p.m., to jedno z mniej znanych, ale wyjątkowo interesujących miejsc w tym paśmie górskim. Jej płaski szczyt i strome zbocza kryją w sobie historię pełną przemysłowego zgiełku, wojennych tajemnic i nieodkrytych zagadek. Znajdująca się w południowo-wschodniej części Wzgórz Wyrębińskich góra przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale i badaczy przeszłości. To właśnie na szczyt Włodyki transportowano odpady ze spalania węgla z pobliskiej kopalni Wacław. Do lat 70. XX wieku na szczycie znajdowała się charakterystyczna stożkowa hałda z metalowym wysięgnikiem. Jeśli zatem wybierasz się w Góry Sowie to musisz koniecznie zagłębić się w tajemnice szczytu Włodyka!
Włodyka
682 m n.p.m.
• Ludwikowice Kłodzkie
ul. Fabryczna
0:59 h
2,8 km
• Muzeum Molke
• Fabryka amunicji
135 m
4
Co znajdziesz poniżej?
Przyroda i geologia Włodyki
Włodyka, znana dawniej jako Bauerberg, wyróżnia się charakterystycznym kopulastym kształtem. W części szczytowej dominują przede wszystkim lasy świerkowe, które obecnie zarosły dawną polanę i miejsce po stożkowej hałdzie. Niższe partie góry to łąki i pola, a jej zbocza zbudowane z czerwonego spągowca kryją pokłady węgla kamiennego. W przeszłości wzniesienie górowało nad okolicą, dziś jego szczyt oferuje spokojną, zalesioną scenerię.
Górnicze dziedzictwo – kopalnia Wacław
Na zachodnich zboczach Włodyki znajdowały się tereny kopalni Wacław, która przez lata była sercem przemysłowego Miłkowa. Górnictwo rozwijało się tutaj intensywnie, a kopalnia zaopatrywała lokalne elektrownie i fabryki. Charakterystyczna hałda z metalowym wysięgnikiem, niegdyś dominująca nad okolicą, została wyeksploatowana w latach 70. XX wieku, a dziś jedynie ślady po niej przypominają o górniczej przeszłości.
Wojenne tajemnice – fabryka amunicji i projekt „Riese”
Podczas II wojny światowej Włodyka stała się miejscem strategicznie ważnym dla III Rzeszy. Na jej zboczach powstała fabryka amunicji, której pracę wspierały podobozy dla więźniów i robotników przymusowych. Równocześnie Organizacja Todta prowadziła na zboczach Włodyki najbardziej zaawansowane prace w ramach tajemniczego projektu „Riese”. W górotworze wydrążono liczne sztolnie i szyby wentylacyjne, wzniesiono betonowe bunkry, magazyny, tajemnicze żelbetowe konstrukcje oraz drogi leśne, które do dziś przecinają strome zbocza góry. Choć wielu badaczy zgłębia tajemnicę projektu „Riese”, część obiektów wciąż czeka na zbadanie.
Wspomnienia z przeszłości
Przez dziesięciolecia Włodyka była przede wszystkim świadkiem przemian – od górniczego zgiełku, przez wojenne dramaty, po współczesną ciszę lasów. Zabytkowy wiadukt kolejowy Miłków na południowo-wschodnim zboczu góry, wsparty na kamiennych filarach, przypomina o bogatej historii regionu. To tutaj życie toczyło się na pełnych obrotach, łącząc przemysł, wojenną strategię jak również dramatyczną codzienność mieszkańców.
Włodyka dziś – miejsce pełne zagadek
Dziś Włodyka przyciąga przede wszystkim miłośników historii i eksploratorów, którzy odkrywają ślady przeszłości wśród lasów i starych dróg. Szczyt, choć zalesiony, oferuje spokój i refleksję nad burzliwymi dziejami tego miejsca. Włodyka to nie tylko góra – to niema opowieść o ludzkiej pracy, wojennej determinacji i przyrodzie.
Jeśli szukasz miejsc, które łączą historię i naturę, Włodyka w Górach Sowich to punkt obowiązkowy na mapie Dolnego Śląska. Z pewnością zainteresują Cię również obiekty wokół szczytu: Muzeum Molke, budynki fabryki amunicji Dynamit, ruiny Elektrowni czy Muchołapka. Zobacz je wszystkie koniecznie!
Dodaj komentarz