W sercu czeskich Gór Stołowych kryją się ruiny Zamku Strzemię (Střmen). Niezwykłego miejsca, które zachwyca historią i zapierającymi dech w piersiach panoramami. Zamek Strzemię to obecnie już tylko historia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak warto odwiedzić to cudowne miejsce, gdzie setki lat temu stał drewniany zamek. Podejmij wyzwanie polegające na pokonaniu aż 300 schodów! Nie będziesz żałować! Gdzie znajdziesz ten cudowny punkt widokowy? Tuż za polską granicą, zaledwie 30km od Wałbrzycha, skrywa się w Skalnym Mieście: Teplickie Skały.
Zamek Strzemię
Hrad Střmen
630 m n.p.m.
• Teplice nad Metují
0:30 h
0,8 km
• Teplickie Skały
Tak
0
Co znajdziesz poniżej?
Praktyczne informacje dla zwiedzających
- Zamek Strzemię znajduje się na początku trasy zwiedzania w Teplickich Skałach – 1 kilometr od bramki wejściowej
- Wejście na ruiny Zamku Strzemię nie jest dodatkowo płatne – wchodzisz w ramach biletu zakupionego na zwiedzanie całych Teplickich Skał.
- Żeby wejść na sam szczyt punktu widokowego musisz pokonać aż 300 schodów! Na ostatnim odcinku pną się pionowo w górę w formie drabinki.
- Przed wejściem na końcowy odcinek zauważysz tabliczkę z napisem: „Wejście na własne ryzyko”. Trzeba tu zachować szczególną uwagę!
- Wejście na punkt widokowy do ruin Zamku Strzemię jest dobrze oznakowany – na pewno go nie ominiesz.
- Wejście na teren Skalnego Miasta Teplice jest możliwe od godziny 8:00. Zamknięcie trasy zwiedzania następuje w różnych godzinach w zależności od sezonu – informacje na ten temat znajdziesz tutaj.
- Bilet zakupiony w jednym z dwóch skalnych miast (w Adrszpaskich Skałach lub w Teplickich Skałach) obowiązuje w obu miejscach, pod warunkiem, że przejdziesz między nimi Wilczym Wąwozem.
Historia w skalnych murach – średniowieczne początki zamku
Zamek Strzemię, wykuty na szczycie gigantycznej skały w Teplickich Skałach, to prawdziwy rarytas dla miłośników górskich wędrówek i średniowiecznych tajemnic. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to został założony przez „Panów ze Skalicy”, właścicieli pobliskich zamków w Adrszpachu i Vizmburgu. Choć dziś pozostały po nim jedynie otwory po drewnianych belkach, miejsce to wciąż emanuje duchem historii.
„Zamek zbudowali panowie ze Skalicy, którzy dzierżyli także pobliskie zamki w Adrszpachu i Vizmburgu. Swą nazwę zawdzięcza herbowi rodowemu, który przedstawiał strzemię. Zamek został prawdopodobnie założony w połowie XIII wieku. Wzmiankowany jest w dziele ,,Majestas Carolina” Karola IV, w innych źródłach pojawia się tylko wyjątkowo. Około roku 1362 zamek ,,Strzemię” był w posiadaniu Tasa z Ryzmburka. Po 1363 r. zamek kupił Hynek z Dube i Nachodu. Dziedziczył go po nim jego syn. Panowie z Dube są odnotowani jako właściciele zamku jeszcze w roku 1436. Dalsze jego dzieje są nieznane. Panuje pogląd, że tak jak zamki w Adrszpachu i Skałach, wpadł w ręce Husytów i został zniszczony w okresie wojen husyckich lub później, w roku 1447. W spisie zamków, które w tymże roku zostały wykupione i zburzone przez Ślązaków, już się go nie wymienia.”
Przewodnik ,,Skalne Miasta” wydawnictwo JUKO
Zamek Strzemię został wspomniany również w Księgach Ziemskich jako zniszczony już w 1534 roku, a w 1607 określano go jako opuszczony. Z dostępnych źródeł wynika, że materiały budowlane pozyskane z jego ruin posłużyły do wzniesienia domów w pobliskiej wsi Trzmeny (Trmeny), wzmiankowanej po raz pierwszy w 1606 roku. Wieś ta, nazwana wówczas Stegreifen, obecnie stanowi część Teplic nad Metują i nosi nazwę Kamenec.
300 schodów na szczyt – wyzwanie dla odważnych
Na szczyt prowadzi 300 schodów – metalowych, a później drewnianych, niemal pionowych, wymagających odwagi i sprawności. Wysiłek jednak się opłaca, bo ze szczytu rozpościera się widok, który dosłownie zapiera dech w piersiach. Można stąd podziwiać monumentalne skalne formacje, górskie labirynty i wąskie szczeliny Teplickiego Skalnego Miasta.
Warto wiedzieć, że pierwotnym celem zamku była obrona, a jego usytuowanie doskonale służyło funkcji strażnicy. Był to nie tylko punkt obserwacyjny, ale także miejsce strategiczne, mogące komunikować się z zamkiem w Adrszpachu. Niestety, w XV wieku zamek został zniszczony podczas konfliktów z husytami, a ostatecznie popadł w ruinę w 1447 roku.
Ruiny Zamku Strzemię – obecnie
Dziś ruiny Zamku Strzemię to popularny punkt widokowy, dostępny dla odwiedzających Teplickie Skały. Na samo wejście na szczyt ruin warto zarezerwować sobie pół godziny. Przejście całym niebieskim szlakiem przez Teplickie Skały zajmuje około 3 godziny i jest biletowane. Szlak rozpoczyna się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. To idealna propozycja na jednodniową wycieczkę, zarówno dla miłośników historii, jak i fanów pięknych krajobrazów.
„Zamek został zbudowany na wysokiej skale, w środku głębokiego boru nadgranicznego. Zasadniczą część zamku wybudowano w masywie skalnym. Również i wieżę zamkową tworzył przystosowany i ociosany blok skalny z mnóstwem wcięć do osadzania belkowania, na którym opierały się drewniane krużganki i pomosty. Na mniejszej skale, przed wieżą prawdopodobnie znajdowało się połączone z nią drewnianym mostem obwarowane miejsce”
Przewodnik ,,Skalne Miasta” wydawnictwo JUKO
Choć obecnie po zamku ,,Strzemię” pozostały jedynie ociosane ściany skalne z wycięciami na belkowanie oraz resztki schodów to z pewnością warto tu wejść. Jeśli szukasz przygody i wyzwania – Zamek Strzemię czeka na Ciebie! Połaćz w jednodniową wycieczkę zwiedzanie Teplickich Skał, wejście na ruiny Zamku Strzemię, przejście przez Wilczy Wąwóz do Adrszpaskich Skały i ich zwiedzanie:
Dodaj komentarz