Giewont to jedna z najbardziej rozpoznawalnych sylwetek w polskich górach. Z jego majestatycznym profilem nie sposób pomylić żadnego innego szczytu. Nic dziwnego, że Giewont uznawany jest za symbol Zakopanego i całych Tatr. Skrywa też sporo interesujących historii i faktów, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych turystów. Oto wybrane ciekawostki o Giewoncie, które warto znać przed kolejną wyprawą!

Giewont – śpiący rycerz nad Zakopanem
Nie bez powodu mówi się o nim „śpiący rycerz”. Patrząc na Giewont z Zakopanego, można łatwo dostrzec zarys postaci leżącego giganta – z głową, torsami i nogami. Według legend, ten rycerz czeka w ukryciu, by w razie potrzeby powstać i stanąć w obronie Polski. Głową rycerza jest Wielki Giewont, a resztę ciała tworzą Długi i Mały Giewont.
Skąd wzięła się nazwa „Giewont”?
Pochodzenie nazwy Giewont nie jest jednoznaczne. Jedna z wersji wskazuje na niemieckie słowo „Wand”. Początkowo nazwa mogła brzmieć Gewand, co oznaczało „grupę skał”, lub Gähwand – w znaczeniu „stromej skały”. Inna teoria mówi, że nazwa pochodzi od góralskiego nazwiska – Giewont – które występuje w regionie do dziś.
Dlaczego na Giewoncie stoi krzyż?
Metalowy krzyż na szczycie Giewontu stanął w 1901 roku z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Był to symbol obchodów 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Ma 17,5 metra wysokości, z czego 2,5 m jest wkopane w skały. Składa się z aż 400 żelaznych elementów i waży prawie 2 tony. Krzyż widoczny jest z wielu zakątków Zakopanego i okolic.
Krzyż na Giewoncie – piękny, ale niebezpieczny
Choć krzyż na Giewoncie to symbol wiary i punkt orientacyjny, bywa też śmiertelnie niebezpieczny. W czasie burzy przyciąga pioruny – wielokrotnie dochodziło tam do tragicznych wypadków. Najtragiczniejszy wydarzył się 22 sierpnia 2019 roku, gdy zginęły 4 osoby, a prawie 100 zostało porażonych. Dlatego przy zbliżającej się burzy bezwzględnie trzeba zejść ze szczytu.
Wysokość Giewontu – ile naprawdę ma metrów?
Wysokość Wielkiego Giewontu to 1895 m n.p.m., jednak przez lata w wielu źródłach pojawiała się wartość 1909 m – doliczano wtedy wysokość samego krzyża. Mały Giewont osiąga 1735 m, a Długi Giewont – 1867 m w najwyższym punkcie.
Giewont – najwyższy w polskiej części Tatr Zachodnich
Choć nie jest najwyższym szczytem Tatr, Giewont wyróżnia się tym, że jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich leżącym w całości po polskiej stronie. To właśnie dlatego stanowi tak charakterystyczny punkt w panoramie widocznej z Zakopanego.
Tłumy, które ścierają skały – ciekawostki o Giewoncie
Popularność Giewontu ma też swoje ciemne strony. Ogromne tłumy turystów w sezonie sprawiają, że skały na szlaku stają się coraz bardziej śliskie. Podejście pod sam krzyż wymaga ostrożności – szczególnie po deszczu. Wysoka frekwencja sprawia, że miejsce to bywa jednym z najbardziej obleganych w całych Tatrach.
Nieistniejący już szlak Żlebem Kirkora
Nie każdy wie, że kiedyś na Giewont prowadził bardzo trudny wariant szlaku – tzw. Żlebem Kirkora. Jego trudność porównywano do Orlej Perci. Niestety, liczne wypadki zmusiły służby do jego całkowitego zamknięcia.
Groźne oblicze góry – ofiary Giewontu
Giewont, choć piękny, bywa też niebezpieczny. Odnotowano już ponad 50 ofiar śmiertelnych w rejonie masywu. Część z nich to tragiczne skutki burz, inne – upadków ze skał. W górach zawsze warto pamiętać o rozwadze i szacunku do przyrody.
Osuwisko z Długiego Giewontu
26 kwietnia 1953 roku doszło do niebezpiecznego osunięcia skał z Długiego Giewontu. Głazy runęły wtedy w kierunku schroniska na Hali Kondratowej. Na szczęście obyło się bez ofiar, ale wydarzenie do dziś wspominane jest jako jedno z najgroźniejszych w historii tego rejonu.
Giewont i dawne kopalnie
W XVI wieku w rejonie Giewontu prowadzono wydobycie miedzi. Działała tu kopalnia o nazwie Gyewant. Dziś nie pozostało po niej zbyt wiele śladów, ale warto wiedzieć, że ten majestatyczny szczyt miał kiedyś całkiem praktyczne znaczenie gospodarcze.
Szlaki na Giewont – jak tam dojść?
Najpopularniejsze trasy na Giewont to szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową (ok. 6 km) oraz przejście z Kasprowego Wierchu (ok. 6,5 km). Obie trasy prowadzą przez malownicze tereny, ale warto pamiętać, że końcowy odcinek wymaga wspinania się przy pomocy łańcuchów.
Ciekawostki o Giewoncie już znasz! Czy masz swoje wspomnienia z Giewontu? A może słyszałeś inne ciekawostki o tej górze? Podziel się nimi w komentarzu! Jeśli chcesz bliżej poznać krążącą z ust do ust legendę o Giewoncie to koniecznie zajrzyj do poniższego wpisu:
Dodaj komentarz