Grześ, wznoszący się na wysokość 1653 metrów n.p.m. to idealny cel dla tych, którzy po intensywnych dniach w Tatrach szukają czegoś łatwiejszego, a jednocześnie nadal zachwycającego pod względem widoków. Po dwóch dniach wymagających wędrówek na Rysy i Starorobociański Wierch, szlak na Grzesia, choć dłuższy, zapewnił nam wytchnienie od trudniejszych technicznie tras. Znajdujący się w Tatrach Zachodnich szczyt Grześ – słowacka nazwa: Lúčna, oferuje piękną panoramę Tatr Wysokich oraz szerokie przestrzenie Tatr Zachodnich. Szczyt ten, położony niedaleko Polany Chochołowskiej, to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi oraz dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na dłuższej trasie bez większych trudności.
Szlak na Grzesia przez Dolinę Chochołowską to z pewnością jedna z najbardziej popularnych tras w tej części Tatr. Brak trudności technicznych jak również stosunkowo łatwe podejście sprawia, że jest to świetna opcja na rodzinny wypad. Dla dzieci może to być pierwsza poważniejsza wyprawa, dająca satysfakcję z osiągnięcia górskiego szczytu, a jednocześnie nieprzytłaczająca trudnością. Całodniowa wycieczka, której początek zaczyna się na Siwej Polanie, z pewnością dostarczy wiele radości i wrażeń, a piękne widoki na szczycie będą nagrodą za włożony wysiłek. Chwytaj już teraz informacje o tym gdzie zaparkować, gotową mapkę i całe mnóstwo ciekawych informacji o atrakcjach, które czekają Cię po drodze!
Grześ
Tatry Zachodnie
1653 m n.p.m.
• Siwa Polana
Zielony szlak
7 h
18 km
• Dolina Chochołowska
• Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
847 m
28
Co znajdziesz poniżej?
Skąd nazwa Grześ?
Nazwa szczytu Grześ wywodzi się z góralskiego słowa „grześ”, które oznacza grzbiet lub grzędę o stromych stokach opadających po obu stronach. Według Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej, polscy górale nazywali go dawniej Kończystym, natomiast Słowacy używali nazw Lúčna lub Končistá, odnoszących się do małej grzędy i polanki Łuczna, gdzie w XVII wieku znajdował się szałas. Z czasem, na słowackich mapach nazwę polanki przesunięto na szczyt. Na dawnych mapach natomiast opisywany był nazwą Hruby, nazwę Grześ na mapach wprowadzono dopiero w 1934 r
Zielony szlak prowadzący do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej i żółty szlak na szczyt Grześ
Naszym punktem startu była Siwa Polana. Stąd prostą drogą dotarliśmy bezpośrednio zielonym szlakiem do samego Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Ze schroniska na szczyt Grześ prowadzi żółty szlak, którym w niecałe 2 godziny dotarliśmy na szczyt.
Gdzie zaparkować?
Na Grzesia powędrowaliśmy przez Dolinę Chochołowską, której początek zaczyna się przy Siwej Polanie. Tutaj parkingów jest pod dostatkiem i każdy znajdzie swoje miejsce. Największy parking znajduje się najbliżej kasy biletowej i wejścia do Doliny Chochołowskiej: tutaj lokalizacja parkingu.
Wypożycz rower lub skorzystaj z kolejki „Rakoń”
Doliną Chochołowską możesz poruszać się rowerem! Część osób z naszej ekipy wypożyczyła rowery na miejscu i w ten sposób dotarła do schroniska. Przy każdym z parkingów znajdują się prywatne wypożyczalnie. Możesz wypożyczyć zarówno rower zwykły jak i elektryczny. Wypożyczenie tradycyjnego roweru kosztuje obecnie 2024 rok – 60-70 zł/doba. Rowerem możesz dojechać do samego Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Przed schroniskiem jest dużo miejsc, gdzie możesz zostawić rower i w dalszą wędrówkę udać się piechotą. Rower musisz zwrócić tam gdzie go wypożyczyłeś, nie ma możliwości kursu w jedną stronę. Wypożyczenie roweru to jedna z ciekawszych opcji na „skrócenie” sobie szlaku i urozmaicenie wędrówki kiedy wybierasz się zdobyć Grzesia z dzieckiem.
Przejazd kolejką turystyczną „Rakoń” to kolejny pomysł na skrócenie monotonnego początkowego odcinka wędrówki Doliną Chochołowską. Druga część naszej ekipy właśnie w taki sposób rozpoczęła wędrówkę na Grzesia. Ta stylizowana na pociąg kolejka kursuje w sezonie wiosenno-letnim, przewożąc pasażerów z Siwej Polany na Polanę Huciska, pokonując dystans 3,5 km w około 10 minut. Początkowy przystanek znajduje się tuż przy budce biletowej PTTK. Dla rodzin z dziećmi to nie lada atrakcja, a dla zmęczonych wędrowców – możliwość zaoszczędzenia sił przed dalszą wędrówką lub powrotem po długim dniu. Kolejka, mieszcząca 50 osób w dwóch wagonikach, kursuje od kwietnia do końca września, zależnie od warunków pogodowych, w godzinach 8:00-18:30. Kursuje co pół godziny. Bilet kosztuje 10 zł (2024 rok) w jedną stronę. Po dotarciu na Polanę Huciska szlak zmienia swój charakter – kończy się asfalt, a dalsza droga wiedzie przez piaszczyste ścieżki, prowadzące w głąb tatrzańskiej przyrody.
Punktacja GOT PTTK trasy na szczyt Grześ
Niżej znajdziesz rozpisaną trasę z Siwej Polany na szczyt Grześ 1653 m n.p.m. i z powrotem. Jeżeli prowadzisz książeczkę GOT skorzystaj z gotowej rozpiski. Jeśli jeszcze nie zacząłeś swojej przygody z odznakami górskimi zapraszam Cię do przeczytania wpisu: Jak zacząć przygodę z Górską Odznaką Turystyczną.
Siwa Polana – Polana Huciska | 5 |
Polana Huciska – Polana Trzydniówka / Starorobociańska Dolina | 3 |
Polana Trzydniówka / Starorobociańska Dolina – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej | 2 |
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Grześ | 8 |
Grześ – Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej | 3 |
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Polana Trzydniówka / Starorobociańska Dolina | 1 |
Polana Trzydniówka / Starorobociańska Dolina – Polana Huciska | 2 |
Polana Huciska – Siwa Polana | 4 |
SUMA PUNKTÓW GOT | 28 |
Trasa na szczyt Grześ przez Dolinę Chochołowską
Doliną Chochołowską do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej
Wędrówka przez Dolinę Chochołowską do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej to początek trasy prowadzącej na Grzesia. Zielony szlak biegnie przez malowniczą dolinę otoczoną lasami jak również górskimi zboczami, a jego łagodny profil sprawia, że jest odpowiedni dla turystów w każdym wieku. Trasa rozpoczyna się na Siwej Polanie, skąd można dostać się do schroniska pieszo, na rowerze, bryczką lub kolejką „Rakoń”. Po drodze miniesz m.in. Kaplicę Św. Jana Chrzciciela, Skałę Kmietowicza, bacówki oferujące oscypki, gdzie wypasa się owce, potok Chochołowski oraz zabytkowe szałasy. Szczególną atrakcją jest Polana Chochołowska, która wiosną zamienia się w fioletowe morze krokusów. Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, usytuowane na wysokości 1148 m n.p.m., stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek. Spróbujesz tutaj lokalnych przysmaków i będziesz podziwiać okoliczne szczyty.
Więcej o atrakcjach na tej trasie znajdziesz poniżej. Przeczytaj też o ciekawostkach Doliny Chochołowskiej oraz o historii schroniska na polanie. Dzięki informacjom zawartym w poniższych wpisach Twoja wyprawa na Grzesia będzie ciekawszym doznaniem!
Schronisko Górskie PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej
Dolina Chochołowska i jej atrakcje – najdłuższa dolina w polskich Tatrach!
Ciekawostki o Dolinie Chochołowskiej w Tatrach
Ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej na Grzesia
Ze Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej na Grzesia prowadzi żółty szlak turystyczny, który oferuje malownicze, choć momentami wymagające kondycji podejście. Trasa ta nie nadaje się dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza tych jeżdżących jeszcze w wózkach. Po wyjściu ze schroniska szeroka ścieżka szybko staje się stroma i wąska, a teren jest pełen korzeni i kamieni. Lepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi będzie nosidełko lub chusta. Dla osób planujących wędrówkę po Dolinie Chochołowskiej na rowerze: warto zostawić rower przy schronisku, ponieważ wspinaczka na Grzesia jest zdecydowanie łatwiejsza pieszo. Przy schronisku jest wiele miejsc postojowych dla rowerów.
Podejście na Grzesia z Polany Chochołowskiej zajmuje około dwóch godzin i liczy 2,7 kilometra z przewyższeniem 505 metrów. Najtrudniejsze odcinki to początek trasy spod schroniska oraz fragment tuż przed szczytem. Mimo że szlak wspina się ciągle w górę, to po minięciu odejścia na Bobrowiecką Przełęcz, teren staje się nieco łagodniejszy. Osoby regularnie chodzące po górach będą czerpały przyjemność z tego podejścia, ale dla początkujących może być to małe wyzwanie. Nagrodą za wysiłek są wspaniałe widoki na Polanę Chochołowską oraz otaczające ją tatrzańskie szczyty.
Co czeka Cię na szczycie?
Na szczycie Grzesia czekają na was nie tylko przepiękne widoki, ale i moment wytchnienia po intensywnej wędrówce. Końcowy odcinek szlaku prowadzi przez zbocze porośnięte zieloną trawą i fioletowymi kwiatami, które latem tworzą malowniczy krajobraz.
Tuż przed szczytem możesz podziwiać takie szczyty jak Czerwony Wierch, Rakoń, Wołowiec, Jarząbczy Wierch i Kończysty Wierch. Na samym wierzchołku Grzesia znajdziesz drewniany krzyż i słupki graniczne, bowiem przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka. Jesienią widoki są jeszcze bardziej spektakularne, gdy zbocza Grzesia nabierają rdzawo-czerwonych barw. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowej rośliny – sita skucina, której liście zmieniają kolor wraz z nadejściem chłodniejszych dni.
Szczyt Grześ zdobyty! Po pełnej wrażeń wędrówce nadszedł czas na powrót. Żółty szlak prowadzący ze szczytu do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej oferuje nie tylko piękne widoki, ale i satysfakcję z pokonania ponad 500 metrowego podejścia. Choć trasa momentami bywa wymagająca, jest to idealna opcja dla rodzin z dziećmi, pod warunkiem zabrania nosidełka! i A przemierzając Dolinę Chochołowską zielonym szlakiem koniecznie skorzystaj z ułatwień takich jak kolejka Rakoń czy dojazd rowerem pod schronisko. Nagrodą za wysiłek są malownicze panoramy na Tatry Zachodnie i Wysokie, a także spokojne chwile na szczycie. To z pewnością świetny sposób na spędzenie całego dnia w górach!
Dodaj komentarz