Witaj na naszym blogu! Dzisiejszy wpis dedykujemy naszej kolejnej wizycie na Turbaczu, najwyższym wierzchołku Gorców, które od lat zajmują szczególne miejsce w naszych sercach. Gorce to magiczne pasmo górskie, pełne ukrytych tajemnic, legend, bacówek, wież widokowych, historycznych miejsc i urokliwej przyrody. Każdy spacer po tych malowniczych szlakach dostarcza niezapomnianych widoków na polskie Tatry, które zapierają dech w piersiach.
Co znajdziesz poniżej?
Miniony weekend spędziliśmy na zdobywaniu Turbacza, który jest częścią projektu Korony Gór Polski – zobacz tutaj jak zacząć swoją przygodę z KGP. Był to wyjątkowy czas, wzbogacony o noclegi w klimatycznych i przede wszystkim ogólnodostępnych chatkach. Taka forma bliskiego kontaktu z naturą, zwana wiatingiem, pozwala na pełniejsze doświadczenie górskiego życia i odkrywanie jego uroków. Pragniemy podzielić się z Tobą naszymi przeżyciami i zachęcić Cię do odkrywania Gorców obniżając przy okazji koszty noclegów. Dołącz do nas w tej górskiej przygodzie i zobacz, jak spędziliśmy weekend w Gorcach! Skorzystaj z gotowej mapki z zaznaczonymi atrakcjami. Z pewnością pomożemy Ci w zorganizowaniu udanego wypadu w góry!
Gdzie zaparkowaliśmy auto?
Auto zostawiliśmy na parkingu w Porębie Wielkiej (Poręba Wielka 251 Parking – tutaj znajdziesz lokalizację parkingu). Na samym końcu miejscowości czeka na Ciebie duży plac, gdzie możesz zostawić auto nawet na kilka dni. Niestety cena za dobę jest spora – 30 zł. My odrobinę zniżki wynegocjowaliśmy z panem parkingowym 😉 Stąd kierujesz się niebieskim szlakiem w kierunku Kolejki Linowej Tobołów – to atrakcja z której musisz skorzystać! Odrobina adrenaliny gwarantowana!
Nasza trasa z najwyższym szczytem Turbacz
Niżej zamieszczamy trasę jaką przeszliśmy zdobywając Turbacz i nocując w dwóch chatkach po drodze. Jeżeli chcesz możesz podzielić trasę na dwie lub jedną noc. Masz po drodze 2 chatki w których bez problemu przenocujesz. Trasa z okolicznymi atrakcjami to łącznie 30 km.
Współrzędne i lokalizacja pierwszej chatki: 49.5479744N, 20.0947786E
Współrzędne i lokalizacja drugiej chatki: 49.5496794N, 20.1935256E
Wjedź „pradawną” kolejką linową Tobołów
Swoją przygodę rozpoczęliśmy wjazdem na szczyt Tobołów kolejką krzesełkową oddaną do użytku w 1982 roku. Kolej jest czynna od godziny 9:00. To naprawdę świetna atrakcja z której koniecznie skorzystaj. Przejazd w górę kosztuje 26 zł. Plecaki też bez problemu pojadą z Tobą na oddzielnym krzesełku. Adrenalina lekka była, bo cała kolejka wygląda na bardzo starą, tak jakby czas się tutaj zatrzymał w chwili jej wybudowania.
Na górnej stacji przywitał nas miły Pan, który zdjął nasze plecaki z krzesełek. Po krótkiej pogawędce powędrowaliśmy zielonym szlakiem na szczyt Obidowiec zahaczając po drodze Obserwatorium Astronomiczne należące do Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obserwatorium działa od 1987 roku, lecz nie jest dostępne dla zwykłego śmiertelnika 🙁 Możesz zrobić jedynie pamiątkowe zdjęcie z obserwatorium w tle.
Wiating – dwie sprawdzone chatki w których możesz przenocować
Chatka na Polanie Rozdziele w Gorcach
Po zdobyciu Obidowca skręciliśmy na czerwony szlak w stronę Turbacza. Na tym odcinku znajdziesz pierwszą chatkę – idealna dla 4 osób. Współrzędne chatki: 49.5479744N, 20.0947786E.
To mała, ale przytulna chatka znajdująca się niedaleko szczytu Rozdziele 1188 m n.p.m. Drzwi zamykane są na zasuwę. W środku znajdziesz miejsce na palenisko z wywiewem kominowym. Na dole mogą się ze spokojem przespać dwie osoby. Górny podest będzie idealnym miejscem również dla pary. Na miejscu jest drabinka po której można wejść na poddasze. Obok chatki jest także ambona – którą można wykorzystać jako miejsce na nocleg.
Chatka na Polanie Przysłop Górny w Gorcach
Druga chatka znajduje się na zielonym szlaku na Przysłopie Górnym. Współrzędne chatki: 49.5496794N, 20.1935256E. To piękna chatka wybudowana w ramach projektu „Karpaty Łączą” – projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Chata ulokowana jest na Polanie Przysłop Górny. Zamykana jest na zasuwę. Przed chatą znajduje się ława i miejsca do siedzenia. W środku również znajdziesz stół i dwie ławy. Na poddaszu jest miejsce do spania dla 3-4 osób. Jest drabina po której można wdrapać się na górę. W części dolnej można przespać się na stole – jest duży, więc 2 osoby ze spokojem się zmieszczą. Nie ma tu miejsca na ognisko. Na terenie GPN jest zakaz rozpalania ognisk. Wychodka i źródełka wody w pobliżu brak, więc potrzebną wodę trzeba wtargać ze sobą na miejsce.
Z chatki roztacza się bajkowy widok na Tatry. Do tego polana obfituje w pyszne jagody i śliczne dywany polnych kwiatków!
Atrakcje jakie znajdziesz na szlaku na Turbacz
Przemierzając szlak naszym śladem znajdziesz po drodze fajne atrakcje:
- 1) Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – niedostępne dla ludzi.
- 2) Pomnik katastrofy samolotu na grzbiecie Obidowca, który transportował w 1973 roku chore dziecko do szpitala i w wyniku złej pogody rozbił się w tym miejscu.
- 3) Szałasowy Ołtarz Karola Wojtyły na Hali Turbacz
- 4) Schronisko PTTK na Turbaczu
- 5) Bacówka Kulturowy wypas owiec
- 6) Nieczynne schronisko – Chatka u Metysa
- 7) Źródełko Miłości – tutaj możesz napełnić butelki wodą idąc w stronę chatki na polanie Przysłop Górny
- 8) Zbójecka Jama – osuwiskowa jaskinia do które wejście jest wzbronione
- 9) Bulandowa Kapliczka na Polanie Jaworzyna Kamienicka
- 10) Pomnik Żołnierzy Wyklętych – pomnik Fundacji „Pamiętamy” znajdujący się na żółtym szlaku z Turbacza w stronę Kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców
- 11) Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców – na której odprawiane są msze święte
- 12) Diabelski Kamień – o którym krążą gorczańskie legendy
Większość z powyższych atrakcji opisujemy w osobnym wpisie dotyczącym Ciekawostek o Turbaczu. Koniecznie go przeczytaj, a wędrówka po gorczańskich szlakach stanie się jeszcze bardziej interesująca. Jeżeli zaciekawiliśmy Cię wiatingiem w Gorcach to przed podróżą w to pasmo górskie poczytaj również legendy o gorczańskich okolicach. Dreszczyk emocji gwarantowany!
Tajemnice górskich opowieści i magiczne legendy Gorców
Ciekawostki o Turbaczu – odkryj 10 tajemnic najwyższego szczytu Gorców!
Gdzie znajdziesz pieczątki w drodze na Turbacz?
Jeśli uczestniczysz w którymś projekcie polegającym na zdobyciu odznaki turystycznej warto wbić do książeczek pieczątki. Będą one zarówno fajną pamiątką z pobytu w Górach, jak również potwierdzeniem odwiedzenia przez Ciebie wybranych miejsc. Na naszym szlaku pieczątki znajdziesz w poniższych punktach:
- Kasa biletowa GPN Koninki przy parkingu
- Kasa biletowa na Kolej Linową Tobołów
- Schronisko PTTK na Turbaczu
- Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców – trafiliśmy akurat na mszę, więc nie chcieliśmy przeszkadzać i szukać pieczątki.
- Po drodze wpadły nam także dwie dodatkowe pieczątki z obecnie trwającego projektu: „Wakacyjne Wędrówki po Gminie Niedźwiedź”.
Zachęcamy Cię do odkrywania uroków Turbacza i Gorców. Z pewnością bezpłatne noclegi w klimatycznych chatkach oraz możliwość zwiedzenia 12 fascynujących atrakcji po drodze sprawiają, że ta wyprawa będzie niezapomniana. Ciesz się każdym krokiem na szlaku, podziwiaj również malownicze widoki i zanurz się w bogatej historii tych miejsc. Gorce to przede wszystkim prawdziwy skarb pełen tajemnic i magii, który tylko czeka, by go odkryć. Z naszymi wskazówkami zaplanuj swoją wyprawę już dziś. Do zobaczenia na szlaku!
Spodobały Ci się chatki i chcesz więcej? Jeśli planujesz zostać w Gorcach następny dzień i zdobywać kolejne szczyty to zobacz koniecznie nasz wpis o bacówce pod szczytem Gorc:
Dodaj komentarz