Jarosław Szczyżowski to z pewnością nazwisko, które coraz częściej pojawia się wśród miłośników literatury łączącej fantastykę, kryminał i thriller. Jego powieści „Obserwatorium” jak również „Błędne Łąki” przenoszą czytelnika w mroczne zakamarki Karkonoszy i Gór Izerskich, gdzie granica między rzeczywistością a nieznanym zaciera się w gęstej mgle tajemnic. Sięgnij już teraz po książki Jarosława Szczyżowskiego – górskiego przewodnika po sudeckich miejscach!

Co znajdziesz poniżej?
Dorobek literacki Jarosława Szczyżowskiego
Autor dwóch książek:
- 📖Obserwatorium (2024)
- 📖 Błędne łąki (2025)
Współautor:
- 📖Magazyn Histeria L (Jarosław Szczyżowski, Paulina Miękoś-Maziarska)
- 📖Taniec na Uranie (Jarosław Szczyżowski, Łukasz Michewicz)
- 📖Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma (Jarosław Szczyżowski, Łukasz Michewicz)
Góry, tajemnice i dreszczowiec fantasy – „Obserwatorium”
Debiutancka powieść Szczyżowskiego, „Obserwatorium”, to przede wszystkim połączenie thrillera naukowego, elementów science fiction i survivalowej opowieści osadzonej na Śnieżce. Główni bohaterowie – pracownicy obserwatorium meteorologicznego jak również obsługa Domu Śląskiego – stają w obliczu niewytłumaczalnych zjawisk. Historia pełna jest nawiązań do lokalnych legend, tajemnic Karkonoszy i teorii naukowych, które pozostawiają czytelnika z trzema możliwymi zakończeniami do wyboru. To jedna z tych książek, które wywołują dreszcz na plecach i z pewnością zmuszają do spojrzenia na dobrze znane szlaki z zupełnie innej perspektywy.

Izerska zagadka – „Błędne Łąki”
Druga książka Szczyżowskiego, „Błędne Łąki”, to wciągająca historia kryminalna z elementami fantastyki. Dziennikarz Aleks Lipski oraz detektywka-influencerka Kaśka próbują rozwikłać tajemnicę zaginięcia grupy studentów w Górach Izerskich. W miarę postępów w śledztwie natrafiają na coraz bardziej niepokojące zjawiska. Opuszczone szlaki, zwierzęta zachowujące się w sposób, który przeczy naturze, a także dziwne opowieści miejscowych. Szczyżowski ponownie udowadnia, że potrafi stworzyć atmosferę napięcia i niepewności. A granica między kryminałem a horrorem jest u niego wyjątkowo cienka.
Szczyżowski – literacki przewodnik po tajemnicach Sudetów
Nieprzypadkowo akcja obu powieści osadzona jest w górach – autor jest przewodnikiem górskim i doskonale zna te tereny. Jego opisy karkonoskich i izerskich krajobrazów są tak realistyczne, że czytelnik może poczuć chłodny wiatr na szczycie Śnieżki lub usłyszeć trzask gałęzi w izerskich lasach. Szczyżowski czerpie garściami przede wszystkim z historii regionu, lokalnego folkloru i legend, dodając do tego elementy, które wprawiają w dreszcz niepokoju.
Jeśli lubisz historie pełne tajemnic, które rozgrywają się w surowych, górskich sceneriach, książki Jarosława Szczyżowskiego będą strzałem w dziesiątkę. To autor, który z każdą powieścią udowadnia, że polska literatura grozy i thrillera ma się świetnie. I że Karkonosze oraz Góry Izerskie kryją w sobie więcej, niż mogłoby się wydawać.
Dodaj komentarz