Gdy kilka pierwszych stron książki było za mną powiedziałam stop. Dlaczego? Masyw Śnieżnika znam, byłam, zwiedzałam kilka razy. Na Śnieżniku, najwyższym szczycie tego górskiego pasma sięgającym na wysokość 1426 m n.p.m., moja noga też stanęła nieraz. Miejscowości takie jak Kłodzko, Międzygórze, Lądek-Zdrój, Kletno – też znam i byłam. Jednak przed przeczytaniem Glatz. Zamieć Tomasza Duszyńskiego chciałam pogłębić swoją wiedzę o ciekawostki na temat Śnieżnika i historyczne wydarzenia jakie miały miejsce na jego szczycie w poprzednich stuleciach. Przed zanurzeniem się w ten wciągający kryminał zachęcam Cię również do przeczytania o losach wieży widokowej im. cesarza Wilhelma I oraz o historii Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”, które już są na blogu. Z tą dawką wiadomości książkę będzie Ci się czytało o wiele fajniej i ciekawiej!
Tomasz Duszyński
Przeczytaj kilka słów o autorze „Glatz. Zamieć”:
Tomasz Duszyński – wielowymiarowy twórca polskiej literatury

Moje nogi już rwą się by ponownie przejść szlakami kryminału Duszyńskiego. Pozaglądać w jeszcze nie odkryte przeze mnie zakamarki rejonów Kotliny Kłodzkiej i Masywu Śnieżnika. Po dwóch dniach zanurzenia w przygodach Franza Koschelli i Wilhelma Kleina nie mam innego wyboru! Wiem również że 3 pozostałe części kryminałów z serii Glatz Duszyńskiego już przebierają nóżkami gdzieś na bibliotecznych półkach i krzyczą żebym je przeczytała.

Glatz. Zamieć Tomasza Duszyńskiego – o czym jest kryminał?
Niecały tydzień, zaledwie kilka dni, a tyle może się wydarzyć! Hrabstwo Kłodzkie, 1923 rok, Republika Weimarska. Mroźna zima otacza lodem Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką i Lądek Zdrój, przekształcając malownicze krajobrazy w scenerię brutalnych zbrodni. W tej atmosferze kryzysu społecznego, klucz do rozwiązania zagadki morderstw tkwi w przeszłości, która może mieć decydujący wpływ na przyszłość wielu ludzi.

Śnieżnik i stojąca na nim wieża widokowa im. cesarza Wilhelma I są naocznymi świadkami okrutnej zbrodni. Zamieć, śnieg, zaspy, chłód i wiszące zwłoki na wieży – tak zaczyna się retro kryminał Duszyńskiego. Tego samego dnia zostaje zabity również znany naukowiec, doktor Baumann. Szef Franz Koschella z Kłodzkiego Wydziału Kryminalnego zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące tajemniczych zbrodni. Wiadome jest, że morderca uderzy ponownie, zwłaszcza że morderca przedstawia się jako Rübezahl, czyli Duch Gór.

Duszyński wciągnie Cię w międzywojenny świat Kłodzka i Śnieżnika.
Okazuje się, że Rübezahl wybiera swoje ofiary celowo, a ślady prowadzą do szpitala w Beelitz. W trakcie śledztwa, Koschella spotyka dawnego znajomego, wojskowego śledczego, kapitana Wilhelma Kleina. Koschella jest przekonany, że klucz do schwytania mordercy leży w jego własnej przeszłości. Konfrontacja z Kleinem jest nieunikniona, a odkryta prawda okaże się mieć dalekosiężne konsekwencje.
Retro kryminał z historią w tle

Kim jest bestia ze Śnieżnika? Kto dorwie pierwszy Łowcę Skór? Ile twarzy ma Rübezahl? Już teraz chwytaj książkę Glatz. Zamieć i przenieś się do międzywojennego Kłodzka.
Glatz.Zamieć to naprawdę dobra książka, którą pochłoniesz w kilka godzin. Świetnie i lekko napisany kryminał górski z historycznymi wstawkami w tle. Bohaterowie są barwni, wyraziści i intrygujący, a Duszyński doskonale prowadzi swoją opowieść, prezentując nam wciągające i realistycznie przedstawione zagadki kryminalne.

Każdy rozdział odsłania kolejne warstwy tajemnic, które skrywają mroczne zakątki Glatz. Jeśli poszukujesz książki, która dostarczy Ci mnóstwo emocji i sprawi, że trudno będzie się od niej oderwać, to właśnie ta powieść jest idealnym wyborem. Ja już nie mogę się doczekać kiedy zanurzę się w poprzednie tomy z serii Glatz (Glatz, Kraj Pana Boga i Goliat).
Lubisz takie klimaty? Jeśli tak, to z pewnością zainteresują Cię inne fajne kryminały z górami w tle:
Dodaj komentarz